• Search form

19.03.2018 | 11:25

Slučaj Kosovo pred Haškim tribunalom

Slučaj Kosovo pred Haškim tribunalom

Multimedijalna izložba “MKSJ: Slučaj Kosovo 1998-1999” u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, u organizaciji Fonda za humanitarno pravo (FHP), prikazuje od 19. do 28 marta kako je Haški tribunal istražio, rekonstruisao i procesuirao zločine obe strane počinjene tokom oružanog sukoba na Kosovu 1998. i 1999. godine.

Video-materijali i odabrani dokumenti uvode posetioca u istorijski kontekst, osvetljavaju obrazac zločina i napore da se sakriju dokazi, ukazujući i na sudske epiloge za brojna i masovna kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava tokom rata na Kosovu, saopštio je FHP, koji organizuje tu izložbu u saradnji sa SENSE - Centrom za tranzicijsku pravdu iz Pule, Fondom za humanitarno pravo Kosovo i Centrom za suočavanje s prošlošću – Documenta.

Izložba predstavlja činjenice o zločinima srpskih vojnih i policijskih snaga nad albanskim stanovništvom počinjenim 1999. godine, kao i o zločinima OVK iz 1998. godine.

Kroz svedočenja preživelih i očevidaca zločina, insajdera iz različitih oružanih snaga, izložba daje odgovor na pitanje ko su planeri i počinioci zločina na Kosovu, kako su vršene istrage i zašto pojedini dokazi nisu stigli do suda.

Za otvaranje izložbe 19. marta najavljeno je i predstavljanje internet narativa “MKSJ: Slučaj Kosovo 1998-1999 – Istraga, rekonstrukcija i procesuiranje kosovskih zločina”, uz učešće Nemanje Stjepanovića (FHP), Bekima Blakaja (Dokumentacioni centar Kosovo), tužioca Tomasa Hanisa i Mirka Klarina iz SENSE.

Zašto, i pored zaključaka o zločinima koje je počinila OVK, glavni komandanti te vojske nisu osuđeni – pitanje je na koje će pokušati da odgovori Bekim Blakaj na javnom času “MKSJ – Zločini OVK” 20. marta u 15 sati, dok će o zločinima srpskih snaga biti reči 21. marta u 18 časova, kada će Nemanja Stjepanović pokušati da odgovori na pitanje na osnovu čega se došlo do zaključka o postojanju udruženog zločinačkog poduhvata vlasti Slobodana Miloševića sa ciljem etničkog čišćenja Kosova 1999. godine?

Organizatori izložbe podsetiće i na slučaj Podujeva 26. marta, uz razgovor sa preživelima i svedocima vremena, te učešće Sarande Bogujevci, umetnice i  poslanice u parlamentu, koja je preživela masakr u Podujevu.

Za 28. mart najavljena je projekcija nagrađivanog dokumentarnog filma “Dubina dvaOgnjena Glavonića, koji kombinacijom svedočenja albanskih preživelih žrtava i srpskih policajaca, te snimaka mesta zločina, osvetljava događaje u kojima je pre 19 godina na Kosovu stradao veliki broj civila, kao i tajnu operaciju premeštanja njihovih tela u masovne grobnice u Srbiji.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r