Slušanje književnosti
Književno veče posvećeno pripovedačkoj tradiciji u Španiji biće održano 17. septembra u Institutu Servantes u Beogradu, a kao gosti su najavljeni pisci Hose Marija Merino, Alfonso Garsija Rodriges i Huan Pedro Aparisio, zaslužni za ponovno rađanje te gotovo izgubljene usmene tradicije. Publika će imati priliku da pripovedanje doživi usmeno, u večeri u kojoj se književnost sluša, kao što je to bilo nekad, kada se negovala tradicija pričanja priča uz ognjište - filandón.
Književno veče posvećeno pripovedačkoj tradiciji u Španiji biće održano 17. septembra u Institutu Servantes u Beogradu, a kao gosti su najavljeni pisci Hose Marija Merino, Alfonso Garsija Rodriges i Huan Pedro Aparisio, zaslužni za ponovno rađanje te gotovo izgubljene usmene tradicije.
Publika će imati priliku da pripovedanje doživi usmeno, u večeri u kojoj se književnost sluša, kao što je to bilo nekad, kada se negovala tradicija pričanja priča uz ognjište - filandón.
Na severu Španije, kada su snežni nanosi zatvarali puteve, ljudi bi se okupljali oko vatre kako bi pripovedali priče. Mada je pripovedačka tradicija, filandón, čiji su koreni na Orijentu, ali i na severu Evrope, vremenom gubila značaj, i dalje se praktikuje u provincijama Leona, Asturijasa i Galicije.
Tokom perioda španske tranzicije, neki od pisaca uspeli su da je obnove, smatrajući pripovedanje suštinom književnosti.
Filandón je u Španiji proglašen za kulturno dobro, a u toku je i proces da se uvrsti u nematerijanu kulturnu baštinu UNESCO-a.
Hose Marija Merino (José María Merino) je pisac, esejista, pesnik i istaknuti predavač i govornik, a u martu 2008. godine izabran je za člana Španske kraljevske akademije.
Studirao je prava na Univerzitetu Komplutense u Madridu. Sarađivao je sa UNESKO-om u vezi latinoameričkih pitanja, a bio je i direktor Centra za književnost Ministarstva kulture. Između ostalog, dobitnik je i nagrade Kritika 1985. godine za roman “Orilla oscura”. Uprkos pesničkim počecima, prvenstveno se bavi prozom i piše putopisne knjige i članke, književne eseje, kritiku, romane, romane za mlade i pre svega priče, čiji je jedan od najznačajnijih predstavnika.
Huan Pedro Aparisio (Juan Pedro Aparicio) dobitnik je nagrade Nadal za roman “Retratos de ambigú” (1988), a autor je i novinskih članaka, eseja i putopisa. Kao književnik, nemirnog je duha i u svakom romanu je isprobavao drugačiji spisateljski model, počev od diktatorskog, preko provincijskog, istorijskog, kriminalističkog ili naučno-fantastičnog romana.
Alfonso Garsija Rodriges (Alfonso García Rodríguez) je studirao filozofiju i dečiju i omladinsku književnost, a od 1969. bavi se predavanjem tih predmeta. Njegova veza sa novinarstvom je konstantna, a dobitnik je više nagrada i priznanja. Osnivač je i koordinator dodatka “Filandon” u dnevnom listu “Diario de León” i dobitnik Nacionalne nagrade za promovisanje čitanja. Napisao je hiljade članaka i reportaža o leonskoj svakodnevici, pored dvadesetak knjiga i zbirki, kao i legende iz Leona.
Ulaz na književno veče je besplatan dok se ne popune mesta, a obezbeđen je simultani prevod.
Sajt Instituta Servantes je http://belgrado.cervantes.es
(SEEcult.org)