SOKOJ vs RTS
Predstavnici SOKOJ-a, organizacije za zaštitu autorskih prava kompozitora u Srbiji, optužili su Radio-televiziju Srbije da duguje oko 300 miliona dinara (oko tri miliona evra), što je generalni direktor javnog medijskog servisa odbacio i uzvratio kontraoptužbom o klasičnoj uceni i političkom pritisku. SOKOJ je, povodom 60 godina postojanja, najavio medijsku kampanju za zaštitu prava autora i kompozitora, ali je taj projekat ostao u senci rasprave o dugovanjima RTS-a.
Predstavnici SOKOJ-a, organizacije za zaštitu autorskih prava kompozitora u Srbiji, optužili su Radio-televiziju Srbije da duguje oko 300 miliona dinara (oko tri miliona evra), što je generalni direktor javnog medijskog servisa odbacio i uzvratio kontraoptužbom o klasičnoj uceni i političkom pritisku.
SOKOJ je, povodom 60 godina postojanja, najavio medijsku kampanju za zaštitu prava autora i kompozitora, ali je taj projekat ostao u senci rasprave o dugovanjima RTS-a.
Predstavnici SOKOJ-a pokazali su novinarima pismo predsednika Svetske organizacije autora (CISAC) Robina Giba (Gibb), bivšeg lidera grupe Bi Džiz (Bee Gees), koji je pozvao predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Mirka Cvetkovića da utiču na rešavanje problema neizmirenih obaveza RTS-a prema SOKOJ-u.
Prema navodima SOKOJ-a, koji je i u sudskom sporu sa RTS-om, ponuda javnog servisa da plati samo emitovani materijal je neozbiljna, jer postoji sistem kolektivne zaštite, standardi, metodologija i međunarodni ugovori, koji nalažu da se strani i domaći autori tretirati jednako.
“Ne izmišljamo mi pravila igre tako što ćemo za RTS da napravimo drugi sistem", rekao je predsednik Upravnog odbora SOKOJ-a Srđan Hofman, preneo je RTS, navodeći i da je generalni direktor javnog servisa izjavio na to da reč o uceni, te da je SOKOJ 2006. samoinicijativno raskinuo ugovor sa RTS-om, a zatim uveo petostruko veću cenu.
Prema tvrdnji Tijanića, SOKOJ pokušava da političkim pritiskom dođe do rešenja o kojem bi trebalo da odluči sud.
"Ali to im nije dovoljno, nego zovu Robina iz grupe Bi Džiz da mi preti, da me disciplinuje i piše predsedniku države i Vlade Srbije. Na to nećemo pristati i, dok sam ja direktor, niko neće ucenjivati RTS", rekao je Tijanić.
Tijanić je dodao da RST ima tačan spisak muzike koju emituje, te da na osnovu njega i treba da se obračuna nadoknada SOKOJ-u i to tako što bi se pomnožio sa cenom za pesmu i umanjio za popust koji bi RTS, prema njegovom mišljenju, trebalo da ima, za razliku od komercijalnih stanica.
Prema rečima Tijanića, RTS je, kao javni servis, u obavezi da emituje i klasičnu, i izvornu muziku, i džez i dečje horove.
U SOKOJ-u, su kako je preneo RTS, naveli da tarife za autorska prava prema novom zakonu neće biti iste za sve korisnike, te da će uskoro početi pregovori.
Predstavnici SOKOJ-a su se i prošle godine, podnoseći tuzbu protiv RTS-a, obratili tim povodom i Vladi Srbije, a nagovestili su bili i mogućnost zahteva Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU) da poveri organizaciju Evrosonga nekom drugom. Tijanić je tada izjavio da SOKOJ “neće dobiti ništa” i da ga “baš zanima kako namerava da zabrani održavanje Evrosonga".
U SOKOJ-u, koji je član CISAC-a, tada su rekli da je pokušano postizanje dogovora sa Tijanićem, ali da je on želeo nagodbu prema kojoj bi RTS plaćao milion dinara mesečno, dok je na osnovu veštačenja utvrđeno da bi mesečni paušal javnog servisa trebalo da bude u minimalnom iznosu od osam miliona dinara.
(SEEcult.org)