Spontano opraštanje građana širom regiona od Balaševića
Obožavaoci i poštovaoci novosadskog kantautora i pevača Đorđa Balaševića, koji je iznenada preminuo 19. februara u 68. godini od posledica korona virusa, spontano su se okupili u gradovima širom regiona kako bi mu odali poslednju poštu. Građani se opraštaju od Balaševića i preko društvenih mreža, a tužnu vest o smrti jednog od najvoljenijih muzičara na prostoru nekadašnje Jugoslavije preneli su i svi mediji u regionu, podsećajući na njegove hitove, ali i na antiratni stav i kritički odnos prema politici Slobodana Miloševića i nacionalizmu uopšte.
Više stotina Novosađana okupilo se u večernjim satima na Trgu slobode da bi se oprostilo od svog sugrađanina paljenjem sveća i ostavljanjem cveća oko spomenika Svetozara Miletića.
Sa razglasa su se čuli neki od Balaševićevih najvećih hitova. Građani su se prethodno okupili ispred Balaševićeve porodične kuće u Ulici Jovana Cvijića, prenela je RTV Vojvodina, koja je u znak sećanja na slavnog kantautora vanredno prikazala mini-seriju "Pop Ćira i Pop Spira" (SFRJ, 1982), u režiji Soje Jovanović, u kojoj igraju i Balašević i njegova supruga Olivera.
Zastave u Novom Sadu spuštene su na pola koplja, a svetla na Gradskoj kući su ugašena.
U Beogradu su Balaševićevi poštovaoci (samo)pozvani preko društvenih mreža da se okupe 20. februara u 18 sati ispred Kombank dvorane, gde je održao poslednji koncert pred beogradskom publikom, kao i u 19 časova ispred Sava centra, gde je godinama priređivao maratonske novogodišnje koncerte
I građani Sarajeva spontano su se okupili oko 20 sati ispred dvorane "Mirza Delibašić" u kojoj je Balašević poslednji put nastupio 2018. godine. Grupa građana potom je upalila sveće ispred postavke u obliku srca na mostu na Skenderiji, odajući mu na taj način počast.
Pojedini građani doneli su i plišane zečeve koji su bili jedan od simbola Balaševićevih koncerata i pesme "Neki novi klinci".
I brojni građani Zagreba okupili su se u centru grada kako bi odali počast Balaševiću, a prema navodima Indexa, u Ilici je neko, uz zapaljene sveće, ostavio i transparent na kojem ćirilicom piše: "Bećarac". Građani Zagreba odali su poštu Balaševiću i pevanjem njegovih najvećih hitova.
I pojedini političari izrazili su najdublje saučešće povodom prerane smrti Balaševića - kako zvaničnim saopštenjima, tako i na društvenim mrežama.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić istakao je u telegramu saučešća da je Balašević bio "umetnik koji je umeo da oslušne sve nas, a mi smo ga pratili, pevajući njegove pesme koje su ostale odane traganju za mogućnostima da naš jezik progovori na nov, suptilniji i izrazitiji način". "Ostaće upamćen i kao izvrstan i provokativan pesnik, ikona grada Novog Sada i ljubav Beograda. Izvođač, pesnik i mudri mislilac čije smo pesme pevali prateći ga dušom i srcem. Srpska kulturna scena je izgubila još jednu mudru i samosvesnu glavu iz generacije pedesetih i šezdesetih, koji su je održavali na evropskom i svetskom nivou, istovremeno svesnih na kojem jeziku pevaju i kojem jeziku služe“, naveo je Dačić.
Predsednik Pokrajinske vlade Vojvodine Igor Mirović istakao je da je Balašević svojom poezijom i muzikom trajno obeležio umetničku scenu ne samo u Srbiji, već i u celom regionu, "decenijama budeći najdublje emocije slušalaca svih generacija, koji i danas njegove pesme znaju napamet".
"Balaševićevim odlaskom, u našoj muzici i u našoj umetnosti u celini ostaće ogromna, nenadoknadiva praznina, ali će on nastaviti da živi u svojim pesmama koje su se, odavno, iz bogate umetničke fikcije pretvorile u nezaobilaznu boju ljubavi i ravnice, o kojima je pevao lepše i nežnije od bilo koga drugog", naveo je Mirović, izražavajući saučešće Balaševićevoj porodici, prijateljima i svima koji su ga voleli.
Balašević je preminuo 19. februara u Kliničkom centru Vojvodina, gde je lečen poslednjih nekoliko dana od Covida-19, nakon što mu se stanje pogoršalo. Bio je i srčani bolesnik.
*Foto: Viktor Sokolovski/SEEcult
(SEEcult.org)