• Search form

13.08.2009 | 13:12

Srpska umetnost u Beogradu

Reprezentativna izložba Narodnog muzeja u Beogradu “Sto godina srpske umetnosti”, koja obuhvata 150 dela nastalih od 1850. do 1950. godine, biće predstavljena u septembru i oktobru u Galeriji SANU u Beogradu.

Srpska umetnost u Beogradu

Reprezentativna izložba Narodnog muzeja u Beogradu “Sto godina srpske umetnosti”, koja obuhvata 150 dela nastalih od 1850. do 1950. godine, biće predstavljena u septembru i oktobru u Galeriji SANU u Beogradu.

Izložba obuhvata najznačajnija dela srpskih umetnika koji su slikarskim, crtačkim i grafičkim delom obeležili jedan od najznačajnijih, stilski najraznovrsnijih perioda razvoja srpske umetnosti sa svim, kako umetnički, tako i istorijski i društveno - kulturološki burnim promenama koje su, najpre nagoveštavale, a potom i obeležile prelaz u novi vek, saopštio je Narodni muzej.

Među više od 50 umetnika koji će predstaviti razvoj srpske umetnosti u rasponu od jednog veka biće Katarina Ivanović, Konstantin Danil, Đura Jakšić, Đorđe Krstić, Steva Todorović, Uroš Predić, Paja Jovanović, zatim iz generacije mlađih - Nadežda Petrović, Ivan Radović, Jovan Bijelić, Petar Dobrović, Sava Šumanović, Mihailo S. Petrov, kao i oni koji su pionirski obeležili godine ranog posleratnog modernizma, među kojima su bili Milan Konjović, Petar Lubarda, Ljubica Sokić, Milo Milunović...

Stilskom hronologijom ta stogodišnja epoha srpske umetnosti počinje delima iz Zbirke srpskog slikarstva 18. i 19. veka, radovima umetnika koji su pod uticajem ranije bečke, a potom i minhenske Akademije i njihovih priznatih profesora, sledili akademske tradicije najpre nazarenskih i bidermajer načela, potom i romantizma, klasicizma i realizma s kraja 19. i na samom početku 20. veka.

Kroz najveći broj dela koja će biti prezentovana, a čuvaju se u Zbirci jugoslovenskog slikarstva 20. veka, biće predstavljeni umetnici koji su doslednim angažovanjem u aktuelnim evropskim umetničkim tokovima, baziranim na iskustvima različitih pravaca, od impresionizma, ekspresionizma i kubizma, preko secesije i simbolizma, međuratne avangarde i socijalne umetnosti, sve do posleratnog intimizma i radikalnih modernističkih stremljenja iz ranih 50-ih, kako u svojoj sredini, tako i na međunarodnoj sceni, na autentičan način doprineli formiranju aktuelnog, univerzalnog umetničkog jezika.

Izložbu će pratiti katalog sa uvodnim tekstovima autora Ljubice Miljković, Petra Petrovića i Gordane Stanišić, kao i reprodukcijama svih dela.

Ta izlozba bila je predstavljena od 27. marta do 14. juna 2009. godine u Nacionalnom umetničkom muzeju Rumunije u Bukureštu, kao prva postavka koja na tako sveobuhvatan način predstavlja u inostranstvu pregled umetnosti novijeg doba iz Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r