Šta ne propustiti na Beldoksu
Među više od sto filmova na 13. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Beldocs, koji će biti održan od 3. do 10. septembra na nekoliko lokacija u Beogradu i onlajn, našlo se i nekoliko naslova koje svakako ne bi trebalo propustiti, a tiču se tema u rasponu od radiofonske istorije Radio Beograda, života tinejdžera, cirkuske umetnosti do rata u Siriji i građanskog istraživačkog novinarstva.
Dokumentarni film rediteljke Marije Stojnić “Govorio da bih te video”, koji otvara 13. Beldoks, a svetsku premijeru je imao na IDFA u Amsterdamu, istražuje zvučni svet Radio Beograda kao jedne od najstarijih radio stanica u Evropi, ali i višedecenijskog kulturnog svetionika nekadašnje jugoslovenske i sada srpske prestonice.
Kroz sinesteziju reči, šumova, muzike, tišine i svetla, film Marije Stojnić vodi kroz zvučne krajolike Radio Beograda, istražujući svet radiofonskog zvuka koji podstiče gledaoce da se sećaju, promišljaju i razumeju svet i sebe.
Film Marije Stojnić, premijerno prikazan u novembru 2019. na IDFA u takmičarkom programu First Appearance, imao je severnoameričku premijeru u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku, u okviru programa Doc Fortnight, za koji je odabrano oko 30 dokumentarnih ostvarenja iz čitavog sveta.
Producenti tog filma su Miloš Ivanović i Marija Stojnić, direktor fotografije je Dušan Grubin, montažeri Kristina Poženel i Ivan Vasić, a dizajn zvuka potpisuje Ivan Zelić. Koproducenti su filmska kuća Set Sail Films (Vanja Jambrović) iz Srbije i Restart (Tibor Keser) iz Hrvatske.
Dokumentarac “Pahoki” Patrika Bresmana i Ivet Lukas govori o istoimenom malom zemljoradničkom gradu blizu čuvene močvare Everglejds na Floridi, u kojem se sve nade u budućnost polažu na mlade. Četiri tinejdžera u tom filmu, koji je deo Međunarodnog takmičarskog programa, suočavaju se sa slomljenim srcima i slave ih, putem rituala, jedne neverovatne završne godine srednje škole.
Francuski dokumentarac “24 sata u životu klovna” čuvenog sineaste Žan-Pjera Melvila prikazuje dan u životu klovna Bebija i njegovog partnera Maisa, koji na ulicama pronalaze inspiraciju i gegove, koje potom izvode noću u cirkusu. Taj kratki film imaće srpsku premijeru u okviru selekcije “Vatrometi”.
Film “Za Samu” rediteljskog dvojca Vad al-Kateab i Edvarda Votsa, snimljen u obliku ljubavnog pisma mlade majke svojoj ćerki, govori o životu Waad al-Kateab tokom pet godina ustanka u Alepu u Siriji, tokom kojih se ona zaljubljuje, udaje i rađa Samu, dok se kataklizmički sukob razvija oko nje. Njena kamera beleži neverovatne priče o gubitku, smehu i preživljavanju dok se bori s nemogućim izborom – da li da pobegne iz grada kako bi zaštitila život ćerke, u situaciji u kojoj napuštanje grada znači napuštanje borbe za slobodu kojoj je već toliko toga žrtvovala.
U okviru selekcije Udarni termin, dokumentarac “Za Samu”, koji je bio i medju nominovanima za Oskara, imaće regionalnu premijeru.
U filmu “Belingket: Istina u svetu post-istine” reditelj Hans Pool prati revolucionarni uspon kolektiva sačinjenog od “građana istraživačkih novinaraˮ, poznatog kao Belingket, grupe onlajn istraživača posvećenih otkrivanju istine neprobojnih vesti iz celog sveta – od katastrofe MH17, preko sirijskog građanskog rata, do misterioznog trovanja ruskog špijuna u Velikoj Britaniji.
Iz svog doma u Lesteru, de fakto lider Eliot i njegov tim tragača za istinom stavljaju novine, mreže i vlade na velika iskušenja.
Film “Belingket: Istina u svetu post-istine” biće prikazan u okviru selekcije I kao integritet, jedne od ukupno 17 na Beldoksu.
(SEEcult.org)