Stagnacija domaćeg etno filma
Selekciona komisija jubilarnog, 20. Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu, koji će biti održan od 17. do 22. oktobra, pregledala je više od sto prijavljenih filmova, a za takmičarski program odabrala je 31 naslov, dok će ostali izabrani filmovi biti prikazani u informativnoj selekciji. Za takmičarski deo festivala odabrani su filmovi koji u sadržaju “nemaju samo konstataciju ili opis stanja ili događaja, nego se bave dinamikom odnosa onih koji voljno i nevoljno u njima učestvuju”, saopštio je Etnografski muzej, organizator MFEF-a.
Selekciona komisija jubilarnog, 20. Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu, koji će biti održan od 17. do 22. oktobra, pregledala je više od sto prijavljenih filmova, a za takmičarski program odabrala je 31 naslov, dok će ostali izabrani filmovi biti prikazani u informativnoj selekciji.
Za takmičarski deo festivala odabrani su filmovi koji u sadržaju “nemaju samo konstataciju ili opis stanja ili događaja, nego se bave dinamikom odnosa onih koji voljno i nevoljno u njima učestvuju”, saopštio je Etnografski muzej, organizator MFEF-a.
Prilikom izbora filmova za informativnu sekciju prednost su imali filmovi bogati činjenicama o etnografskom kulturnom nasleđu, folkloru, društvenim i kulturološkim konfliktima, ljudskom iskustvu i stavu prema okruženju.
Selekciona komisija zaključila je da je među prijavljenim filmovima veliki broj kvalitetnih, ali pre svega iz inostranstva, što govori o reputaciji MFEF-a. Što se tiče domaćih filmova, oseća se stagnacija, kao i vidljiv pad u programskom i produkcijskom smislu, a naročito nedostaju velike domaće produkcije.
Ovogodišnji MFEF donosi, po kvalitetu i kvantitetu, i dve nove tematske celine.
Prema navodima organizatora, nove informacione tehnologije menjaju koncept savremenog života i postaju ne samo tema filmova, nego i alat u njihovoj produkciji. Druga tematska celina je - nezadovoljstvo načinom života u svom kulturnom kodu i traženje drugačijeg civilizacijskog modela. Na osnovu količine filmova koji obrađuju tu temu, nagoveštena je nova žanrovska kategorija.
Festival će ponuditi druge raznovrsne i posebne programe kao što su: retrospektiva filmova prikazanih u toku prethodnih 20 godina, debate, radionice, master-klasovi, predstavljanje kataloga jubilarnog festivala, tematski događaji posvećeni pojedinim autorima i produkcijama (izbor skorašnje produkcije iranskog i kanadskog etnografskog filma)...
Povodom jubileja, Etnografski muzej se potrudio da u Beograd dovede i uvažene goste, poput australijskog sineaste Dejvida Mekdugala.
Kada je MFEF osnovan, 1992. godine, u konaku manastira Prohor Pčinjski publika je mahom bila malobrojna i uskostručna. Ovogodišnje izdanje MFEF-a održava se u Etnografskom muzeju u Beogradu, Jugoslovenskoj kinoteci, u “Parobrodu” i na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Program je pre svega okrenut mlađim stvaraocima, u želji da se taj vid beleženja nematerijalnog kulturnog nasleđa odomaći i kod mlađih generacija.
Filmovi u takmičarskom programu nadmeću se za četiri nagrade - Gran pri i nagrade za najbolji domaći i strani etnološki film, te nagradu za najbolji studentski film.
Planiramo je i da za jubilarni MFEF budu dodeljena priznanja dugogodišnjim saradnicima u oblasti etnološkog filma.
Prošle godine, na 19. izdanju Festivala etnološkog filma, pobedio je jermenski “Poslednji igrač na žici u Jermeniji”, dok je najboljim domaćim ostvarenjem proglašen “Laloške ikone XXI veka”, a stranim brazilski “Blizina talasa”.
Jermenski film, prema navodima žirija, zaslužio je Gran pri “Dragoslav Antonijević” uspehom da snažnom kreacijom objedini antropološku nauku i filmsku umetnost u celinu.
Dodeljene su i diplome za doprinos filmu u kategorijama - za nematerijalnu kulturnu baštinu nagrađen je rusko-finski “Poslednji derviš iz Kazahstana”, za kameru irski “Film iz moje parohije”, za muziku belgijski “SaRega”, a za montažu ruski “Starac Petar”.
Osim nagrada međunarodnog žirija, tradicionalno su dodeljena i priznanja studentskog žirija, a pobedio je film autorke Klaudije Goldberg “Uspeti u Berlinu” iz Nemačke.
Sajt Etnografskog muzeja je www.etnografskimuzej.rs
(SEEcult.org)