Stereofotografije Bahovca
Samoborska Foto galerija Lang predstavlja 24. i 25. jula deo fotografske baštine Franje Bahovca sa početka 20. veka, i to u neobičnom izdanju 3D fotografija koje su pre stotinak godina nazvane “stereo-fotografije”. Javna demonstracija stereofotografija Bahovca (iz kolekcije Josipa Horvata) biće 24. jula u Vojarni Taborec i dan kasnije u Foto galeriji Lang, povodom Dana grada Samobora. Reč je o malom delu baštine Bahovca, koju je vredni kolekcionar iz Samobora Josip Horvat spasio od zaborava i sačuvao u svojoj zbirci.
Samoborska Foto galerija Lang predstavlja 24. i 25. jula deo fotografske baštine Franje Bahovca sa početka 20. veka, i to u neobičnom izdanju 3D fotografija koje su pre stotinak godina nazvane “stereo-fotografije”.
Javna demonstracija stereofotografija Bahovca (iz kolekcije Josipa Horvata) biće 24. jula u Vojarni Taborec i dan kasnije u Foto galeriji Lang, povodom Dana grada Samobora.
Reč je o malom delu baštine Bahovca, koju je vredni kolekcionar iz Samobora Josip Horvat spasio od zaborava i sačuvao u svojoj zbirci.
Prema navodima Galerije Lang, jedinstveni opus Bahovca još čeka adekvatnu prezentaciju i monografsku obradu kojom bi grad Samobor mogao biti ponosan.
Izborom njegovih stereofotografija sa početka 20. veja, Foto Galerija Lang ističe i svoj primarni interes za medij fotografije, bez obzira da li se radi o tzv. modernoj fotografiji ili o savremenim nastojanjima konceptualizacije tog medija.
Franjo Bahovec (1851-1924) je bio lokalni amater u Samoboru, čije fotografije svedoče o ključnoj ulozi amatera u razumevanju i primeni novog medija. Ne radi se samo o upotrebi stereofotografije kao novoj tehnologiji početkom 20. veka, već i o sasvim novoj, svežoj vizuelnoj kulturi. Njegove fotografije, kako iz Samobora, tako i iz sveta kojim je putovao, te fotografije koje je snimio u privatnosti, obogaćuju hrvatsku fotografsku baštinu vrednim prilogom, istakla je Foto galerija Lang, dodajući da zasluga za spas tog izuzetno vrednog materijala (gotovo u poslednji čas) pripada Josipu Horvatu iz Samobora, vrednom sakupljaču lokalnih starina, kao i Mariji Tonković, muzejskoj savetnici Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, koja je Horvatov nalaz predstavila u Cro-Art klubu 2007. godine.
Deo fotografskog opusa Bahovca predstavila je i Foto galerija Lang 2007. godine u okviru velike izložbe na temu akta u Hrvatskoj fotografiji, te na 45. zagrebačkom Salonu u Domu HDLU u Zagrebu u maju ove godine.
Stereofotografija je izum iz sredine 19. veka, iza kojeg stoji David Brewster.
Jednostavnom optičkom napravom omogućena je iluzija pretvaranja dvodimenzionalne fotografske slike u trodimenzionalni prostornu iluziju.
Stereofotografija (danas bi je nazvali 3D fotografija) bila je izuzetno popularna između 1860. do 1920. Mnogo se koristila za vreme Prvog svetskog rata, kao pomoćno sredstvo u topografskom snimanju terena i određivanju taktike na ratištima.
Foto galerija Lang najavila je za jesen izložbe Jane Stravs (Ljubljana), kao i Saše Novkovića i Roberta Gojevića.
Tokom osam godina delovanja, Foto galerija Lang ostvarila je 92 izložbe u Samoboru, Hrvatskoj i u svetu, a njen program i kolekcija sakupljenih fotografija, kako ističe, predstavljaju jezgro budućeg jedinstvenog centra za modernu i savremenu fotografiju u Hrvatskoj. Kao idealno mesto za taj centar, Foto galerija Lang predlaže prostore nekadašnjih ZET-garaža.
Sajt Foto galerije Lang je www.fotogalerija-lang.com
(SEEcult.org)