Strah od ništa
Beogradski umetnik Milorad Mladenović predstavlja se 29. aprila u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu izložbom “Strah od ništa”, odnosno radovima kojima pokušava da na što celovitiji način ukaže na više nivoa sa kojih se može posmatrati pitanje egzistencije u savremenim okolnostima življenja. Mladenović u svojim radovima često prožima vizuelnu umetnost i arhitekturu, uspostavljajući kroz višemedijske oblike i instalacije priču o savremenosti, aktuelnim društvenim referencama.
Beogradski umetnik Milorad Mladenović predstavlja se 29. aprila u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu izložbom “Strah od ništa”, odnosno radovima kojima pokušava da na što celovitiji način ukaže na više nivoa sa kojih se može posmatrati pitanje egzistencije u savremenim okolnostima življenja.
Mladenović u svojim radovima često prožima vizuelnu umetnost i arhitekturu, uspostavljajući kroz višemedijske oblike i instalacije priču o savremenosti, aktuelnim društvenim referencama.
Kroz radove “Strah od ništa” (01 i 02), “Večiti format”, “No title-Gormiti”, umetnik predstavlja realnost egzistencijalnih okolnosti obuhvaćene simptomima straha. Zatim, kroz radove “Nije loše”, “Pripremna nastava” ili “Situacija”, prikazuje ličnu egzistencijalnu nemoć i strah. Potpuno odsustvo društvene komunikacije, pa i prezir prema toj komunikaciji, predstavljaju radovi poput “Belgrade destructed poem monument” ili “Destructed belgrade sentences” - kroz slike pukog uništavanja javnog (uličnog) govora, iako taj govor još samo na ulici ima (najčešće) svoju sopstvenu iskrenu autentičnost.
Radovima poput “FB ćronicle” (Hronika Facebooka) ili “Knjiga”, Mladenović opisuje krajnja, šizofrena i potpuno nečitka stanja društvene komunikacije, dok radovima poput “ATS”, “No title” (Deset zapovesti) ili “67/3”, pokušava da izvrši unos smisla u društvenu komunikaciju i time otkrije mogućnosti za zajedničko izbavljenje od egzistencijalnih strahova koji nas prate, saopštio je MSUB.
Na izložbi “Strah od ništa”, kako je navedeno, može se uočiti osnovna dilema koja se odnosi na vezu razaranja životne sredine i problema društvene komunikacije.
Prema ličnom uverenju umetnika, ta veza se bazira na odsustvu široke društvene komunikacije na svim nivoima predstavljaći osnovnu nemogućnost da se čovek suoči sa okolnostima u koje je zapao.
U introspekciji ništavnosti svuda oko nas - kroz nematerijalne, ništavne, brzo pulsirajuće i prolazne reči, parole, društvene procese, poboljšane uslove komunikacije, ali samo kao vid informacije a ne znanja, Mladenović daje personalni stav, ali i širu, opštu sliku. Jedan od zaključaka izložbe, kako je navedeno, može da bude i taj da kada kultura uspostavlja prostor pogodan za razvoj međuljudske razmene informacija, a uspostavlja isto tako i destruktivnu zajedicu, čiji je rezultat društvena fragmentacija, a kroz to i pražnjenje subjektivnosti.
“Za mene, kao autora, bilo koji upis u strukturu rada otvara prostor komunikacije iako je ta komunikacija nužno i razložno skromna. U tom upisu, kao interakciji, nalazi se seme jednog mogućeg boljeg sveta. Za mene bi uspeh ove izložbe bio već bilo kakav oblik dopisivanja ili korespodencije kakvu ova izložba pokušava da inicira”, naveo je Mladenović.
Na inicijativu kustoskinje Salona MSUB Une Popović, tokom trajanja izložbe biće upriličen javni program “Umetnik kao publika”, čija je autorka umetnica Mirjana Boba Stojadinović.
Mladenović je diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti i na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, a magistrirao je iz oblasti crteža na FLU. Profesionalnu aktivnost započeo je nizom likovnih intervencija u galeriji Studentskog kulturnog centra u Beogradu 1994/1996.godine, nakon čega je učestvovao na većem broju grupnih i samostalnih izložbi i radionica u oblasti vizuelnih umetnosti i arhitekture.
Izlagao je u Bikinihausu u Berlinu 2003, u bečkoj Secesiji 2004, u MSUB 2005. i na 10. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2006.
Mladenović radi na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu od školske 1995/1996. kao vanredni profesor na Departmanu za arhitekturu, a član je i Saveta tog fakulteta od 2009.
Takođe, član je Udruženja likovnih umetnika Srbije, Saveza arhitekata Srbije i Društva arhitekata Beograda.
Saradnik je u više projekata Radionice 301 na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 1996/1998, kao i grupe za projektovanje i edukaciju Maćin a iz Beograda 1999/2000. Dobitnik je većeg broja nagrada iz oblasti vizuelnih umetnosti i arhitekture.
Tri puta je biran u selekciju izložbe “Kritičari su izabrali” u Kulturnom centru Beograda (1997,1998. i 2002.), a dobitnik je i dve nagrade Oktobarskog salona u Beogradu (2000. i 2003. godine).
Mladenovićeva izložba u Salonu MSUB biće otvorena do 29. maja.
*Foto: Milorad Mladenović, Strah od nista, print instalacija, 2010.
Sajt MSUB je www.msub.org
(SEEcult.org)