Strategija profesionalizacije
Ministarstvo kulture Srbije pokrenulo je, u saradnji sa partnerima iz javnog i nevladinog sektora, dugoročni program obuke za strateško mišljenje, planiranje i operacionalizaciju u radu zaposlenih u kulturnom i medijskom sistemu, koji uvodi nove vrednosti, u susret usvajanju krovnog zakona o kulturi, koji će i sam dovesti do niza novina.
Ministarstvo kulture Srbije pokrenulo je, u saradnji sa partnerima iz javnog i nevladinog sektora, dugoročni program obuke za strateško mišljenje, planiranje i operacionalizaciju u radu zaposlenih u kulturnom i medijskom sistemu, koji uvodi nove vrednosti, u susret usvajanju krovnog zakona o kulturi, koji će i sam dovesti do niza novina.
Realizacija Nacionalnog programa profesionalnog razvoja u kulturi i medijima, predstavljena novinarima 25. maja u Ministarstvu kulture, trebalo bi prvi put da uspostavi jasan diskontinuitet sa prethodnim periodom socijalističkog upravljanja i etatizovanog sistema iz vremena prethodnog režima Slobodana Miloševića,
Glavni cilj tog višefaznog projekta je da izabrana radna grupa stručnjaka, u periodu od godinu i po dana, sprovede u saradnji s Ministarstvom kulture nacionalni program edukacije, akreditacije i sertifikacije u kulturi i medijima, kao program permanentne edukacije i profesionalnog razvoja.
Ciljevi projekta su podizanje nivoa opštih i specifičnih znanja i veština i sposobnosti zaposlenih u oblasti kulture i medija, što bi dovelo do značajnog unapređenja poslovanja i pozitivno delovalo na tranzicione procese u društvu, zatim uvođenje sistema reda i kontrole kvaliteta u edukaciju u kulturi, a posebno medijsku edukaciju, kroz akreditaciju postojedih kurseva i kreiranje novih specijalnih programa za permanentnu edukaciju.
Među ciljevima projekta je i podizanje odgovornosti Ministarstva kulture kao i ostalih glavnih institucija uključenih u proces edukacije, promena načina zapošljavanja u kulturi i medijima i kreiranje novog pristupa vrednovanja znanja, podsticanje vrednovanja znanja u procesu zapošljavanja u kulturi i medijima, uspostavljanje i unapređenje jedinstvene baze zaposlenih u kulturi i medijima i podizanje kapaciteta za evropske integracije.
Cilj projekta je i promena samih institucija kulture i medija koja će rezultirati širokom i kvalitetnom programskom ponudom, uz očuvanje i razvoj kulturne raznolikosti.
Ciljne grupe su zaposleni u javnom kulturnom sektoru (upravljački deo je prioritet), aktivisti u nezavisnom kulturnom sektoru, nezavisni umetnici, umetničke grupe i asocijacije, zaposleni u medijima (prioritet su urednici, direktori programa i organizatori), te službenici državne uprave i lokalne samouprave za oblast kulture i medija.
Strategijom je predviđena i edukacija i sertifikacija u kulturi i medijima u državnom, privatnom i nevladinom sektoru, zastupljenom u strukovnim udruženjima. Ministarstvo kulture će preko radnih grupa, fondova i institucija u kulturi obezbediti resurse i metodologiju edukacije i sertifikacije, a stručna udruženja i asocijacije će izvršiti reevidenciju svoga članstva i uvrstiti nove standarde u svoj rad.
Prema projektu, udruženja poslodavaca i vlasnika medija će maksimalno poštovati novi sistem sertifikacije u državi, prilagođavajudi tome i sastav kadrova u svojim medijskim kućama, a podatke o zaposlenima u kulturi i medijima, njihovom stepenu stručnosti, sertifikatima, kao i daljem kontinuiranom obrazovanju, vodiće stručne službe Ministarstva kulture.
Prema opisu projekta, javne ustanove kulture suočene su s promenjenim uslovima finansiranja, a istovremeno su obavezne da na potpuno nov i radikalno kvalitetniji način organizuju poslovanje. Redukovana sredstva i promenjena društvena struktura, koja podstiče preduzetnički duh društva u tranziciji, sve češde pritom stavljaju pred institucije kulture uslove efikasnog i efektivnog rada.
Postojeće institucije kulture u najvećoj meri, međutim, nisu u stanju da sprovedu očekivane promene, jer ne raspolažu kadrovima koji bi po obrazovanju i sistematizaciji bili odgovorni za restrukturne procese, a direktori, kao i članovi upravnih odbora, često nemaju odgovarajuda menadžerska znanja.
Institucije kulture danas nemaju vremena da čekaju da se izvrši smena generacija, već moraju promptno da deluju u promenjenim uslovima. Istovremeno, država je obavezna da pomogne razvoj neprofitnog, nezavisnog sektora, kao i profesionalizaciju njihovog rada i nivo znanja u oblasti kulture.
Takođe, mediji u Srbiji su tokom poslednje deceniji intenzivno u fokusu javnosti, političara i donatora, a i pored brojnih promena, prouzrokovanih zakonom i novim uređenjem medijskog tržišta, retki su suštinski pomaci ka onome što bi bila idealna slika medijskog pejzaža.
Projekat unapređenja školovanja stručnjaka za medije stoga je način koji može pomodi i sektoru medija i sektoru visokog školstva. Podizanje nivoa profesionalizma, stručnosti, fleksibilnosti i finansijske samostalnosti zato su imperativ projekta.
Realizacija projekta predviđena je u fazama, a svake godine Radna grupa podnosiće Ministarstvu kulture detaljan izveštaj o broju i vrsti izdatih sertifikata, akreditovanih kurseva i njihovim izvršiocima, kao i rezultate nezavisne evaluacije.
Budžet projekta predviđen je u iznosu od 5,7 miliona dinara, od čega bi, prema finansijskom planu, Ministarstvo kulture obezbedilo 1,75 miliona, UNESCO 1,9 miliona, a Sekretarijat za kulturu Vojvodine i Fond za otvoreno društvo po milion dinara.
Rukovodilac projekta je Goran Peković, a u pripremu projekta uključeni su, između ostalih, Aleksandar Đerić, Milena Dragićević Šešić, Vesna Đukić, Dragan Srećkov i Aleksandar Brkić.
Strategija profesionalizacije u kulturi i medijima može se preuzeti sa sajta Ministarstva kulture, odnosno OVDE
(SEEcult.org)