• Search form

14.05.2012 | 12:44

Subverzije o Evropi

Subverzije o Evropi

Okruglim stolom “Kriza Evrope”, uz učešće filozofa Slavoja Žižeka i Tariqa Alija, jedne od ključnih figura britanske levice, 13. maja u Zagrebu počeo je konferencijski deo Subversive festivala koji nudi narednih dana ni provokativnih predavanja i debata kako o opšteevropskim problemima, tako i o specifičnim pitanjima Evropske unije, uzrocima trenutne krize i mogućnostima njenog prevazilaženja.

Međunarodnu konferenciju “Budućnost Europe” otvorila je u bioskopu “Europa” hrvatska ministarka kulture Andrea Zlatar Violić, izrazivši nadu da će diskusije o ekonomskoj, socijalnoj i ideološkoj krizi vratiti nadu da ješenje ipak postoji i da je na njega moguće aktivno uticati.

Žižek i Ali su u razgovoru, koji je moderirao Srećko Horvat, ocenili da je kriza u Evropi agonija neoliberalnog kapitalizma, te da joj budućnost može osigurati samo promena dominantnih političkih sistema.

Prema njihovom mišljenju, odgovore na diktaturu banaka, nove mere štednje i uspon ekstremne desnice treba tražiti u povezivanju levice i pokreta otpora, poput onih u Grčkoj, Španiji i Portugalu, jer parlamentarna demokratija nije dovoljno jaka da se suprotstavi razmerama krize. Zato okupaciju javnog prostora, kako je naveo Ali, treba zameniti okupacijom političkog sistema, odnosno dovesti u pitanje verodostojnost vodećih političkih stranaka.

Žižek je grčki neuspeh da se dogovori o vladi naveo kao dokaz da sadašnji izborni sistem ne rešava problem, zbog čega je naglasio potrebu stvaranja zajedničkog prostora za ujedinjenu borbu koja će uključiti sve društvene snage. U suprotnom, kako je ocenio, odgovor na krizu biće totalitarizam.

Početak konferencijskog dela Subversive festivala, koji je proteklih nedelju dana predstavio i provokativan filmski program, trebalo je da posluži kao svojevrsno “kognitivno napiranje” trenutnog stanja unutar EU, obeleženog novim politikama štednje i strukturnih reformi, demontažom socijalne države i novim privatizacijama, usponom ekstremne desnice, te tehnokratskom i autoritarnom vladavinom mnogih vlada. Ujedno, krizu u Evropi obeležava i neprekidan otpor - u Rumuniji i Grčkoj, Španiji, Portugalu, pa i Sloveniji i Češkoj.

Glavni konferencijski program u bioskopu “Europa” nastavlja se 14. maja, a glana zvezda ponovo je Žižek, koji će predstaviti svoju novu knjigu “Živjeti na kraju vremena” u kojoj pokazuje i dokazuje da kapitalizam kakav danas živimo nije održiv i da je vreme za promjene, te da se može dogoditi samo redefinisanjem komunizma.

Žižek će održati i predavanje “Znakovi iz budućnosti” kojim će ukazati da bi događaje poput Occupy Wall Street, Arapskog proleća, demonstracija u Grčkoj, Španiji i ostalim zemljama, trebalo čitati kao znakove iz budućnosti.

Prema njegovim rečima, radikalni emancipatorski proboji ne bi trebalo da budu analizirani kao deo kontinuuma prošlost/sadašnjost, već bi u analizu trebalo uvesti perspektivu budućnosti (trebalo bi ih analizirati kao ograničene, distorzirane, a ponekad čak i pervertirane, fragmente utopijske budućnosti, koja leži uspavana u sadašnjosti kao njen skriveni potencijal).

Među gostima Subversiva je i Saskia Sassen koja će održati predavanje “Globalna ulica nastajanje političkog” o ustancima u regiji MENA-e iz perspektive urbanog prostora.

Debatni festivalski program, odnosno Subversiv Forum, organizovan je svakoga dana u ZKM-u, a obuhvata razgovore na teme “Kriza Evrope”, “Šta ne valja s Evropom?”, “Evropski otpor” i “Je li drugačija Evropa moguća?”, zatim “Uloga evropske levice”, “Predstavnička ili direktna demokracija?”, “Dobre i loše vesti s periferije EU”, “Od krize do zajedničkih dobara”, “Urbana zajednička dobra - Drugačiji grad je moguć”, “Posedovanje budućnosti - digitalna zajednička dobra i šta ACTA ima s tim?”, “Zašto Svetski socijalni forum, zašto na Balkanu?”, “Socijalna situacija na Balkanu danas”, “U odbranu zajedničkih dobara", “Otpor i mobilizacija protiv neoliberalne agende”, “Deindustrijalizacija i radnički otpor”, “Direktna demokratija: Teorija, iskustva i perspektive”...

Među učesnicima su Samir Amin, Bernard Cassen, Eric Toussaint, G. M. Tamas, Walter Baier, Christophe Ventura, Haris Golemis, Costas Douzinas...

Uoči teorijskog dela, Subversive festival prikazao je od 5. do 12. maja i zanimljiv filmski program uokviren temom “Europa Incognita”, a završen svetskom premijerom dokumentarnog filma “KatastrojkaArisa Chatzistefanoua i Katerine Kitidi, poznatih po filmu “Dugokratiju” (Debtocracy).

“Katastrojka” još dublje propituje neoliberalne modele i uzroke sadašnjeg globalnog privrednog kolapsa, odnosno “Sveti” pojam privatnog vlasništva, predviđajući posledice privatizacije grčkih javnih dobara. U tome im pomaže ekipa klasičnih “sumnjivaca”, kao što su Žižek, Naomi Klein, Ken Loach... Pojam “Katastrojka”, inače, odnosi se na rusku privatizaciju 90-ih godina koja se smatra jednom od najgorih u istoriji,

Festivalski sajt je subversivefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)
 

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.