Svetska premijera na BFI-ju
Predstava “Wisteria Maiden” Kompanije Andonisa Foniadakisa iz Grčke imaće svetsku premijeru 12. aprila u Madlenianumu, u okviru 11. Beogradskog festivala igre, a reč je o audio-vizuelnom koreografskom spektaklu u kojem osam muških igrača nastoji da ukroti svoju impulsivnu prirodu.
Neizmerno moćan, a istovremeno nežan rukopis koreografa, inspiraciju traži u načinu na koji japanska umetnost tretira vreme, bez pokušaja da ga reprodukuje. Zahvaljujući iskustvu dugogodišnje saradnje sa koreografom Saburom Tešigavarom, Foniadakisov rad je, kako je istakao BFI, utemeljen na tehnici, osećaju za trajanje i ideji osavremenjavanja japanske umetnosti, čiju čistoću i preciznost on zahteva od svojih igrača.
Delo “Wisteria Maiden” inspirisano je klasičnim japanskim umetničkim formama: kabuki pozorištem i haiku poezijom.
Radnja podseća na klasične igre iz kabuki tradicije, kao i na brojne haiku poetske forme koje koriste opise prirode kao retorički uređaj za snimanje ljudskih emocija.
Projekat se ne temelji na ponovnom stvaranju tradicionalnih klišea, već ima za cilj da uhvati smisao vremena, prefinjenost, snagu i stilsku gustinu ove umetnosti.
“Wisteria Maiden” pokušava da stvori originalnu, savremenu fikciju, koja redefiniše mešavinu različitih kulturnih uticaja u savremenoj igri. Trodelna dinamika haiku poezije otkriva najmanje uočljive, pažljivo sakrivene pokrete duše i prevodi složene fraze u pokret. Suočena sa jezikom tela, poezija je uvek više sugestija nego izvesnost, a još je manje pogled na svet. Ona je svet u svojoj najzagonetnijoj i neosetljivoj dimenziji. Muški glumci koji igraju ženske uloge u kabuki teatru, takođe su inspiracija za ovaj komad.
Onagate su otelotvorenje prirodnog, filozofskog i estetskog rafirmana, kroz zapanjujući spektar vekovima starih praksi.
Koreograf Andonis Foniadakis odrastao je u Jerapetri, na Kritu, a igračko obrazovanje stekao je u Školi Niki Papadaki u rodnom gradu i kasnije u Državnoj baletskoj školi u Atini.
Na kraju školovanja dobio je stipendiju Fondacije Marije Kalas i nastavio usavršavanje u Bežarovoj školi u Lozani. Kao igrač, bio je angažovan u Baletu Morisa Bežara, Baletu Opere u Lionu, kompaniji Sabura Tešigavare, i svojoj kompaniji Apotosoma.
Tokom plesne karijere, imao je priliku da se sretne sa koreografima poput Magi Maren, Jiržija Kilijana, Vilijama Forsajta, Nača Duata, Matsa Eka, Morisa Bežara, Ohada Naharina, Frederika Flamana, Bila T Džonsa, Tera Sarinena, Sabura Tešigavare...
Nakon nekoliko postavki za Bežar Balet i Balet u Lionu, 2003. godine u Lionu osnovao je kompaniju Apotosoma, čije je naslove ubrzo videla publika Kuće igre i Bijenala igre u Lionu, Džojs teatra u Njujorku, londonskog teatra The Place, Festivala igre u Kalamati i Atinskog Festivala.
Kao slobodni umetnik i koreograf, sarađivao je sa Baletom Ženeve,
Baletom Liona, Nacionalnom plesnom kompanijom Velsa, kompanijom Sociedade Masculina, Plesnom kompanijom Helsinkija, Nacionalnim baletom Grčke, Nacionalnim teatrom Severne Grčke, Kompanijom Benžamina Mijepjea, Vašington baletom, Bežar Baletom, Mladim baletom Ženeve, Helenskom plesnom kompanijom, Baletom iz Firence, kompanijom Ceder Lake, Baletom Sao Paola, kompanijom Dansgroup Amsterdam...
Foniadakis je 2012. dobio italijansku nagradu Danza e Danza za najboljeg koreografa, i to za postavku “Svadba” u izvođenju trupe Maggio Danza.
Od 2003. godine sa svojom lionskom kompanijom Apotosoma niže uspehe na gostovanjima u Francuskoj, Grčkoj, Italiji, Finskoj, Luksemburgu, Velikoj Britaniji, SAD...
Beogradski festival igre predstavlja od 30. marta do 14. aprila u Beogradu, a delom i u Novom Sadu, Pančevu i Vršcu, 11 produkcija istaknutih plesnih kompanija iz SAD, Švajcarske, Francuske, Velike Britanije, Australije, Italije, Nemačke, Kanade i Belgije.
BFI se već sedam godina zaredom održava uz podršku kompanije Vip mobile koja, pored nagrade “Vip poziva”, doprinosi razvoju umetničke igre u Srbiji i kroz projekat za najmlađe “Vip talenti” i podršku Nacionalnoj fondaciji za igru.
BFI se i ove godine održava uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, i pod pokroviteljstvom Grčke, predsedavajuće Saveta EU.
Festivalski sajt je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)