Svetski dan slobode medija u znaku nastavka pritisaka i pretnji
Novinarska i medijska udruženja u Srbiji ponovila su 3. maja, povodom Svetskog dana slobode medija, stavove o nastavku urušavanja medijskih sloboda. Ministarstvo kulture i informisanja osudilo je sve pretnje, pritiske i ugrožavanje bezbednosti novinara, a u čestitki novinarima i medijskim radnicima podsetilo je i na njihovu obavezu da izveštavaju odgovorno i profesionalno. I zaštitnik građana Zoran Pašalić, čestitajući Svetski dan slobode medija,konstatovao je da su novinari u Srbiji najčešće izloženi ekonomskim i pravnim pritiscima, zatim verbalnim, a u određenim slučajevima i fizičkim napadima, zbog čega je inicirao zakonske izmene kojima bi se uvrede i napadi na novinare u javnom prostoru, pored krivičnih, i prekršajno sankcionisali.
Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost” i Koalicija za slobodu medija, koju čine Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija “Lokal Pres” i Fondacija “Slavko Ćuruvija”, upozorili su u zajedničkom proglasu da urušavanje medijskih sloboda u Srbiji za posledicu ima ugrožavanje svih ostalih prava, među kojima i prava sveta rada, ali i svih civilizacijskih standarda savremenog demokratskog sveta.
“Bez slobode medija i nezavisne novinarske profesije nije moguće da se čuje glas obespravljenih, niti onih koji su izloženi pritiscima ili represiji. Kada imamo medijski mrak, sva ljudska prava su ugrožena i niko ne može da se oseća bezbedno. Nažalost, i ove godine svetski Dan slobode medija Srbija dočekuje u medijskom mraku”, navela su udruženja.
Navodeći da na javnoj sceni dominiraju lažne vesti i propagandne informacije čiji kreatori se najčešće nalaze na pozicijama političke moći, te da je govor mržnje postao normalizovan u političkom narativu, udruženja su konstatovala da informativna blokada onemogućava podsticanje kritičke svesti, da informacije postaju ključna poluga za manipulisanje javnim mnjenjem, te da su službenici takve propagande i “brojni kvazimediji i antinovinari koji su zapravo glasnogovornici populističkih i antidemokratskih politika”.
Apelujući na građane da se izbore za slobodne medije, jer je to prvi korak u borbi za demokratizaciju društva, za vladavinu prava i prava radničke klase, “Nezavisnost” i Koalicija za slobodu medija pozvali su građane i da ne dozvole da u njihovim sredinama lokalni moćnici kroje pravila igre, već da podrže lokalne novinare koji svoj posao obavljaju u skladu sa standardima profesije, a ne interesima centara moći.
“Slobodni mediji i profesionalni novinari i drugi medijski radnici su vaš glas, glas svih građana. Slobodni mediji obezbeđuju moć u rukama građana, jer su oni kontrolori donosioca odluka. Godinama unazad svedočimo trendu gušenja medija koji deluju u skladu sa kodeksom struke, profesionalni novinari izloženi su svakodnevnim pritiscima i pretnjama samo zbog toga što zastupaju javni interes. Malo ko za te pretnje odgovora. Često napadima na novinare prethode prozivke i etiketiranja novinara od državnih zvaničnika ili lokalnih političara koji time zapravo podstiču nasilnike i nasilje prema profesionalnim novinarima”, poručili su “Nezavisnost” i Koalicija za slobodu medija, ističući da građani moraju da budu svesni da su te pretnje direktan atak i na njihove slobode, te da zato treba da dignu glas i zahtevaju od institucija da deluju po zakonu.
Udruženja su podsetila i da Srbija, prema izveštajima relevantnih međunarodnih organizacija, ne spada u kategoriju demokratskih država – već među hibridne režime, u kojima je vlast zasnovana na autoritarizmu.
“Svetski dan slobode medija 3. maj ustanovljen odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kao podsetnik vladama svih država da su dužne da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Ukoliko se građani odreknu slobodnih medija, više neće biti nikog da ih obavesti da su postali podanici. Jer, neprijatelji slobode medija su neprijatelji slobodnih građana”, poručili su “Nezavisnost” i Koalicija za slobodu medija, koji su i ove godine pozvali novinare i medije da se pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji “Pet minuta gromoglasne tišine” i isključe ton i sliku u svojim programima.
“Demokratsko društvo ne mogu da izgrade samo hrabri novinari, našem društvu potrebni su hrabri građani. Bez građanske hrabrosti i odlučnosti nema ni slobodnog društva”, navedeno je u proglasu.
Udruženje novinara Srbije (UNS) odvojeno je obeležilo Svetski dan slobode medija, i to u Novom Sadu i Gračanici, takođe organizujući akciju “Pet minuta gromoglasne tišine” sa svojim ograncima - Društvom novinara Vojvodine (DNV) u Novom Sadu i Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM) u Gračanici. U Novom Sadu akcijaje organizovana u centru grada kod spomenika Lazi Kostiću, prvom predsedniku UNS-a, a u Gračanici ispred Doma kulture.
Povodom Svetskog dana slobode medija, pročitan je i Proglas UNS-a i organizovano “branje” karikatura, ilustracija i aforizama.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, čestitajući svim novinarima i medijskim radnicima Svetski dan slobode medija, poručilo je da je, u godinama prepunim izazova, kada smo globalno izloženi kako velikom broju informacija tako i velikom broju dezinformacija, od ključnog značaja za sve da “svi novinari i mediji izveštavaju odgovorno i profesionalno, poštujući sve zakone i etičke standarde profesije”.
Napominjući da svi mediji i novinari “moraju da budu svesni svoje uloge koju imaju kako u informisanju građana, tako i u kreiranju opšte klime u društvu”, Ministarstvo kulture i informisanja izrazilo je uverenje da “novinarstvo koje predstavlja jedan od nosećih stubova svakog demokratskog društva može da pomogne u izgradnji stabilnog društva kome svi težimo”.
Ministarstvo je istaklo i da, “bez zadrške, sve pretnje, vređanja, pritiske i ugrožavanja bezbednosti novinara i medijskih radnika bespogovorno osuđuje”, a Svetski dan slobode medija “koristi da pozove sve građane i aktere da novinarima i medijskim radnicima omoguće da neometano rade svoj posao, ne ugrožavajući im ličnu bezbednost i profesionalni integritet”.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je povodom Svetskog dana slobode medija da su novinari u Srbiji “najviše izloženi ekonomskim pritiscima, odnosno ekonomskoj neizvesnosti, uzrokovanoj niskim mesečnim primanjima i neregulisanim radnim statusom”.
“Ekonomski pritisci su dodatno pojačani strateškim postupcima protiv javnog delovanja, poznatijim kao SLAP tužbe, kojima se novinari i mediji dodatno zastrašuju i ekonomski dodatno iscrpljuju kroz visoke odštetne zahteve”, naveo je Pašalić u pisanoj izjavi.
S obzirom da brojni pritisci i napadi na novinare ne spadaju u domen krivičnih dela i da je neophodno obezbediti zakonsku zaštitu medijskih radnika, Pašalić je naveo da je inicirao izmene i dopune Zakona o javnom redu i miru, kojima bi se uvrede na novinare na društvenim mrežama prekršajno sankcionisale.
“Ove izmene i dopune se odnose na definisanje prekršaja učinjenih protiv lica koja obavljaju novinarski posao, kao i na sankcionisanje nepoželjnog ponašanja prema ostalim građanima na društvenim mrežama”, naveo je Pašalić, dodajući da su predlozi izmena i dopuna Zakona o javnom redu i miru dostavljeni Radnoj grupi za bezbednost i zaštitu novinara Vlade Srbije, čiji je i sam član.
Zaštitnik građana podsetio je da ekonomski pritisci na novinare predstavljaju poseban deo jedinstvene baze podataka o napadima i pritiscima na novinare koju je izradio u saradnji sa deset novinarskih udruženja, asocijacija i sindikata.
(SEEcult.org)