Tasovac odbacio kritike RSF-a
Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac odbacio je kao neosnovane kritike Reportera bez granica (RSF) na račun medijske situacije u zemlji i medijskih sloboda.
Tasovac je 18. februara naveo da ne bi ni komentarisao izjave izvršnog direktora RSF Kristijana Mira, a “još manje saopštenja BIRN-a”, da u oba slučaja nije ozbilјno promašena suština onoga što se na medijskoj sceni Srbije dešava.
Za “neupućene reportere” koji, kako je naveo, “misle da je ‘razvoj medijske situacije tužan i i da ne vodi ka želјenom, evropskom cilјu’”, Tasovac je dao “nekoliko činjenica, i to veselih”.
Ministar je naveo da je Srbija, po izveštaju Evropske komisije, “znatno pobolјšala pravni okvir u oblasti medija” i “postigla primetni napredak u oblasti informacionog društva i medija”, zahvalјujući donošenju seta medijskih zakona.
Kao drugo je naveo da je Srbija u roku donela podzakonske akte, koji su omogućili raspisivanje konkursa za projektno sufinansiranje medija. Konkursi su u toku, a komisije će većinski činiti predstavnici medijskih i novinarskih udruženja. To znači, kako je dodao, da neće država deliti novac, nego će o njemu odlučivati medijski predstavnici. Tasovac je podsetio i da će se do 1. jula okončati izlazak države iz vlasničke strukture medija, što “znači da će svi mediji imati jednaku startnu poziciju na tržištu”. Kao četvrto, naveo je da je počeo upis u registar medija po novim zakonima, kojima se obezbeđuje transparentnost vlasničke strukture, kao i jasan uvid u državnu pomoć medijima.
Kao peto, naveo je da je na inicijativu Ministarstva već počela primena novih zakona, i to ne prema lјudima iz BIRN-a, već “prema tabloidima zbog njihove potrebe da sami sude, bez dokaza, suda, a pogotovo bez prava na odbranu”.
Povodom navoda o uticaju preko oglašavanja, Tasovac je naveo da obaveštava reportere da na sajtu resornog Ministarstva mogu da pročitaju i tekst nacrta Zakona o oglašavanju, koji će biti usvojen tokom godine.
“Detalјa, i to veselih, o ‘tužnoj’ slici, ima još, ali pretpostavlјam da reporterima i BIRN-u, oni verovatno nisu zanimlјivi. Koliko sam shvatio, njih više zanimaju ezoterična stanja u kojima su stvari ‘nevidlјive, netransparentne, ali lako dokazive’. Dobra definicija, ali za teološku raspravu (u srednjem veku), a ne za onu koja se odnosi na medije. Mediji se, valјda, bave činjenicama, pa bi i oni koji pričaju o njima mogli bar da se potrude da po neku nabave (sajt, na koji sam uputio, ne bi bio loš početak)”, naveo je Tasovac.
Ministar je predložio i edukaciju, “naročito za onog ko je ‘uznemiren i zabrinut’ jer su ‘komesaru Hanu potrebni dokazi’”.
“Dokazi poslednji put nisu bili potrebni u vreme velikih revolucionarnih čistki, omilјenih u nekadašnjem istočnom bloku. A mi smo sa tim blokom odavno završili. I idemo u Evropsku uniju. Sve sa dokazima”, naveo je Tasovac.
Izvršni direktor RSF Kristijan Mir izjavio je za sajt o slobodi medija Cenzolovka da cenzura u Srbiji "nije direktna, ni transparentna, ali je lako dokazivo da postoji".
Mir je rekao da vlast u Srbiji ima “veoma negativan odnos prema slobodi medija" i da "guši kritičko, slobodno izveštavanje, a pritiscima na medije, koji su često finansijski, preko reklama, utiče i na uredjivačku politiku".
Povodom izjave evropskog komesara Johanesa Hana, koji je doveo u sumnju argumentovanost tvrdnji RSF o cenzuri u medijima u Srbiji, Mir je rekao da su se tokom 2014. godine "nezavisni mediji i novinari koji su kritički nastrojeni našli na udaru ozbiljnih pritisaka u nekoliko slučajeva, uprkos tome što je u toku proces pregovaranja o pristupanju Srbije EU".
"Novinski tekstovi u kojima je kritikovana Vlada bili su izbrisani sa interneta, a nezavisnim novinarima je prećeno ili je na njih izvršen pritisak. Sloboda medija mora biti snažan uslov za priključenje Srbije EU", rekao je Mir, koji je naveo i da je za poboljšanje stanje nedovoljan samo pritisak javnosti, već bi i organizacije civilnog društva i novinari trebalo stalno da se bore za slobodu medija.
Kao primer hrabrih novinara koji se bore, Mir je pomenuo BIRN.
Srbija se u Izveštaju RSF-a o medijskim slobodama za 2015. godinu našla na 67. mestu, što je 13 pozicija niže nego 2014.
(SEEcult.org)