Tramp povukao pretnje iranskom kulturnom nasleđu
Američki predsednik Donald Tramp povukao je pretnje napadima na lokacije iranskog kulturnog nasleđa, nakon što su američke muzejske institucije i organizacije oštro osudile takvu ideju, a odbacio ju je i ministar odbrane Mark Esper.
Iako je prvobitnu pretnju na Tviteru, koja je izazvala lavinu reakcija, ponovio tokom proteklog vikenda i pred medijima, Tramp je 7. januara izjavio da bi SAD, na osnovu različitih zakona, trebalo da budu “veoma pažljive prema njihovom (iranskom) nasleđu… Ako su zakoni takvi kakvi su, voleo bih da se povinujem zakonu”, izjavio je Tramp tokom sastanka sa grčkim premijerom Kiriakosom Micotakisom u Beloj kući, preneli su američki mediji.
Džamija Nasir Ol Molk, foto: Wikimedia commons
Američki ministar odbrane Mark Esper prethodno se suprotstavio Trampovoj pretnji, izrečenoj nakon burnih reakcija koje je izazvalo ubistvo iranskog generala Kasema Sulejmanija. Trampovu pretnju osudile su vodeće kulturne institucije i organizacije, uključujući Metropoliten muzej, Asocijaciju direktora muzeja umetnosti, Američku muzejsku alijansu, Svetski fond spomenika… Iranska strana pokrenula je kampanju na Tviteru kojoj su se priključile i brojne javne ličnosti #iranculturalsites, pokazujući fotografije svojih omiljenih arheoloških lokacija u Iranu, kao što su Persepolis ili Nasir Ol Molk džamija u Širazu.
One of my favorite #IranianCulturalSites is Nasīr al-Mulk Mosque in Shiraz mostly known as the “Pink Mosque”.
Look at this beautiful architecture and the dance of light and colours.Stop this moron from destroying years of history, art and culture!!! #NoWarOnIran pic.twitter.com/lg6BfvdZdR
— Hajar Moradi (@hajar_moradi) January 5, 2020
Direktor Muzeja lepih umetnosti u Bostonu Metju Teitelbaum objavio je na Tviteru da je umetničko i kulturno nasleđe ukorenjeno u narativima određenih nacija, ali pripada čitavom svetu. “To je snažan podsetnik na naše zajedničko čovečanstvo i svaki napad na mesta kulture je napad na sve nas”, dodao je on.
Asocijacija direktora muzeja umetnosti (AAMD), koja okuplja 225 muzejske institucije u SAD, Kanadi i Meksiku, pozvala je na zaštitu kulturnog nasleja i u Iraku, i u Iranu. “AAMD osuđuje taktiku targetiranja ili uništavanja lokacija https://www.aam-us.org/kulture kao deo bilo kojeg rata ili oružanog konflikta”, saopštila je ta organizacija, ukazujući da je Iran mesto jedinstvenog i nezamenljivog kulturnog nasleđa, zbog čega poziva na međunarodno angažovanje u njegovoj zaštiti i očuvanju. Američka alijansa muzeja (AAM) upozorila je u saopštenju da su napadi na kulturne objekte i lokacije suprotni međunarodnim ugovorima koje su SAD potpisale, a tiču se zaštite svetskog kulturnog nasleđa. Među njima su i Haška konvencija o zaštiti kulturnih dobara u slučaju oružanog konflikta iz 1954. godine, Rezolucija 2347 Saveta bezbednosti UN i UNESKO Konvencija o zaštiti svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa. “Očekujemo da se Vlada SAD povinuje međunarodnom zakonu i pozivamo je da potvrdi posvećenost svojoj dugogodišnjoj praksi nenapadanja kulturnih mesta u miru i u ratu”, saopštila je AAM, kojoj se sličnim saopštenjem pridružila i Asocijacija kustosa muzeja umetnosti.
These are some of the #IranianCulturalSites that @realDonaldTrump threatened to destroy.
Persepolis. Of of the last standing massive archaeological complexes from ancient Persia. The Iranians and their cultural institutions have done a fantastic job in protecting it.
1/12 pic.twitter.com/DjxH6nf3Lo
— Sergio Beltrán-García (@ssbeltran) January 5, 2020
Organizacija Evropa Nostra saopštila je povodom zabrinjavajuće eskalacije tenzija na Bliskom Istoku da je neprihvatljivo da američki predsednik preti namernim uništenjem lokaliteta kulturnog nasleđa u Iranu kao sredstvom za rat. Podsećajući na katastrofalno uništavanje kulturnog nasleđa u tom regionu koje su počinile terorističke grupe pre samo par godina, Evropa Nostra poručila je, kao najveći glas civilnog društva u Evropi koji je posvećen kulturnom nasleđu, da stoji čvrsto i solidarno sa mnogobrojnim profesionalcima i organizacijama za zaštitu kulturnog nasleđa u SAD, Iranu i širom sveta, koje su izrazili duboku zabrinutost zbog pretnji Trampa. Evropa Nostra takođe podseća da je namerno targetiranje kulturnih dobara u uslovima oružanog konflikta zabranjeno međunarodnim pravom, psoebno Haškom konvencijom, te da ga Međunarodni krivični sud smatra ratnim zločinom. Evropa Nostra podseća u tom kontekstu i na Rezoluciju 2347 UN, usvojenu u martu
Na početku nove decenije, Evropa Nostra insistira i na tome da je odbrana kulturnog nasleđa više od pitanja kulture. To je i pitanje mira i bezbednosti, a neodvojivo je od vitalnog cilja odbrane čitavog čovečanstva i planete u celini. Kulturno nasleđe ne pripada bilo kojoj naciji ili zemlji, već je deo zajedničkog nasleđa i stoga je zajednička odgovornost svih – međunarodnih organizacija, vlada, profesionalaca u oblasti nasleđa i civilnog društva.
Foto: Serkan Turk/Pixabay
Izvršni predsednik Evropa Nostre Herman Parzinger (Hermann) pozvao je svetske lidere, vlade i međunarodne organizacije, posebno UN, UNESKO i Evropsku uniju, da isključe kulturno nasleđe iz sfere političkih tenzija ili oružanih konflikta i stave ga tamo gde pripada, a to je srce onoga što nas zajedno vodi ka međusobnom poštovanju i dijalogu, kao pokretač održivog razvoja i izvor obogaćivanja i inspiracije
za sadašnje i buduće generacije”, saopštila je Evropa Nostra.
Kraljeva džamija u Isfahanu, foto: Peggy & Marco Lachmann-Anke/Pixabay
Američki sekretar za odbranu Mark Esper 6. januara je na brifingu u Pentagonu odbacio mogućnost napada na iransko kulturno nasleđe, priznajući da bi tako nešto predstavljalo ratni zločin.
“Sledićemo zakone o oružanom konfliktu”, rekao je Esper na molbu da prokomentariše Trampove pretnje. Kada je zamoljen da pojasni da li to znači “ne”, jer međunarodne konvencije zabranjuju targetiranje mesta kulturnog nasleđa, Esper je rekao: “To su zakoni o oružanom konfliktu”.
Državni sekretar Mark Pompeo prethodno je ocenio da takva akcija ne bi predstavljala kršenje međunarodnog prava, ponovivši stav američke administracije da je ubistvo Sulejmanija u Iraku akt odbrane. “Ako je potrebno da branimo američke interese, učinićemo to”, rekao je Pompeo, koji je u odvojenom intervju Foks njuzu izneo i tvrdnju da Tramp nikada nije rekao da će narediti napade na kulturne lokacije u Iranu.
Tramp je, prema oceni dopisnice “Independenta” Negar Mortazavi učinio proteklih dana dve stvari koje su potpuno ujedinile Iran. “Najbrži način da ujedinite sve političke strane u Iranu protiv vas jeste da ubijete generala koji je predvodio iransku borbu protiv Islamske države. Najbrži način da ujedinite Irance sa svih strana života protiv vas jeste da zapretite uništavanjem njihovog kulturnog nasleđa. Tramp je učinio obe pretnje ove nedelje”, dodala je ona na Tviteru.
Iran je u međuvremenu izveo 7. januara uveče drugi talas raketnih napada na američke položaje u Iraku, a na meti je ponovo bila baza Ajn el Asad.
*Naslovna fotografija: Apadena palata, Persepolis (Wikimedia commons)
(SEEcult.org)