• Search form

23.08.2012 | 14:21

Tuzla u znaku ex-YU filma

Tuzla u znaku ex-YU filma

Tuzla Film Festival, organizovan prvi put u tom gradu u Bosni i Hercegovini od 22. do 26. avgusta, posvećen je kinematografijama sa prostora bivše Jugoslavije, a predstavlja oko 130 ostvarenja, uz gostovanja partnerskih festivala iz regiona.

Prvi TFF svečano je otvoren nagrađivanim dokumentarnim filmom “Cinema komunisto” Mile Turajlić iz Srbije koji svedoči o usponu ex-YU kinematografije, velikim delom zahvaljujući ljubavi Josipa Broza Tita prema filmskoj umetnosti, ali i njegovoj ambiciji da od “Avala filma” u Beogradu stvori svojevrsni balkanski Holivud.

Program TFF-a, osim dokumentarnih, obuhvata i animirane, kratke i dugometražne igrane filmove, kao i prateći program koji čine okrugli stolovi, diskusije, razgovori sa zvezdama, te zabavu u širokoj letnjoj turističkoj ponudi Tuzle.

Publika će videti, između ostalog, i srpske filmove “Beli lavoviLazara Ristovskog, “Miris kiše na Balkanu Ljubiše Samardžića, “KlipMaje Miloš, “Smrt čoveka na BalkanuMiroslava Momčilovića, zatim hrvatske “Koko i duhoviDaniela Kušana, “ĆaćaDalibora Matanića, “7 sex 7Irene Škorić, “Korak po korakBiljane Čakić Veselič, te crnogorski film “Lokalni vampirBranka Baletića, makedonsku komediju “This Is Not American MovieSaše Pavlovskog i “Punk’s Not DeadVladimira Blaževskog, kao i američki dokumentarac “Marina Abramović: The Artists Is PresentMetjua Ejkersa o svetskoj zvezdi performansa uoči retrospektivne izložbe u njujorškom Muzeju moderne umetnosti.

Među dokumentarcima su najavljeni “Barzak”, “Makedonci u Istanbulu”, “Lice revolucije”, “Mirza Delibašić - Legenda”, “Bijelo dugme”, “Krug”, “Zaljubljena u život”, “Iza žice”, “Krupno u totalu”, “Micićev kofer”, “Žućko, priča Radivoju Koraću”, “Šopen u podne”, “Neki drugi svet”, “Cellphone”...

Poseban, omaž program posvećen je rediteljkli Mirjani Zoranović koja je poginula u maru ove godine u saobraćajnoj nesreći.

Među gostima su najavljeni Ljubiša Samardžić, Lazar Ristovski, Miroslav Momčilović...

Na TFF-u gostuju izborom iz svog programa i Beogradski festival kratkog i dokumentarnogh filma, zatim vinkovački Festival dokumentarnog rok filma - DORF, Banjalučki festival animiranog filma, te Festival srpskog filma fantastike, a ulaz na te programe je besplatan.

Na TFF-u će biti dodeljene i nagrade “Vila” u sve četiri kategorije, a nagradni fond je 5.000 konvertibilnih maraka (oko 2.500 evra).

Prema rečima direktora TFF-a Borisa Balte, cilj tog festivala je, pored edukacije i zabave, i razvoj festivalske svesti koja doprinosi kvalitetnijem razvoju društva.

TFF se, prema njegovim rečima, razvio kao neophodnost kako za lokalnu zajednicu, tako i za regiju, zbog problema otuđenosti i apatije koja je sve snažnije istaknuta.

“Nemogućnost izražavanja i sprovođenja lične kreativnosti u delo, te ostajanje bez mogućnosti komparacije sa umetničkim dostignućima iz regije i sveta, stvara otupljenost i letargiju kod mladih, te ih neminovno odvodi u depresiju. Ovakva atmosfera proizvodi zatvoreno stanje uma i kontaminira društvo, pa mladi mentalnu konfuziju doživljavaju kao prirodni tok stvari. Situacije kao ova kreiraju osećaj da je ispravno biti fokusiran samo na sebe, te se smatra da je suvi egoizam, kao moralni normativ, opravdan. Nažalost, sve je više sličnih stajališta, pa su otuđenje i socijalna distorzija neminovan nus proizvod istih”, naveo je Balta u uvodnom tekstu programa prvog TFF-a, ističući da je taj festival i nastao kao potreba za obnavljanje osećanja kolektiviteta i pripadnosti zajednici, mogućnosti upoznavanja i stvaranja socijalnih veza, te vraćanja kvalitetnim društvenim vrednostima.

Prema njegovim rečima, TFF je, stoga, kao pojava, moguća prevencija, ako ne i direktan lek za trenutno društveno stanje.

“Poučeni iskustvom drugih festivala koji se održavaju tokom godine po gradovima regije, uvideli smo da je za socijalni razvoj i stabilnost u društvu od suštinske važnosti imati manifestaciju ovakvog tipa. Sa druge strane, bitno je razviti osećaj za konstruktivnu kritiku i komparaciju među mladim ljudima, te zdravu konkurenciju koja će u budućnosti biti osnov tržišta. Takođe, cilj nam je omogućiti mladima izražavanje u kreativnoj industriji i razvijanje umetničkih sloboda. U tom kauzalitetu dolazi do podizanja morala, pokretanja na aktivnost kod mladih ljudi, te stvaranja osećaja da mladi čovek sa područja Tuzlanskog kantona konačno pripada delom evropskoj i svetskoj zajednici”, istakao je Balta.

Načelnik opštine Tuzla Jasmin Imamović istakao je na najavnoj konferenciji za novinare da je Tuzli, koja ima književne, pozorišne i muzičke manifestacije, nedostajao filmski festival, a izrazio je nadu da će doprineti i razvoju turizma “kojeg nema bez kulturnog turizma”.

Projekcije filmova TFF-a organizovane su u Bosanskom kulturnom centru, Narodnom pozorištu i bioskopu “Kaleidoskop”.

Organizator TFF-a je nevladina organizacija Magic Factory, u saradnji sa UG Diva, a pokrovitelji su opština Tuzla i Vlada Tuzlanskog kantona, dok je generalni sponzor Happy pripejd mobilna mreža.

Festivalski sajt je www.tff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r