UFUS: Obezvređivanje filmske prošlosti
Udruženje filmskih umetnika Srbije (UFUS) oštro je protestovalo zbog odluke Ministarstva kulture i informisanja Srbije da mu uskrati podršku za dodelu godišnjih nagrada, smatrajući da je skandalozna i da obezvređuje prošlost srpskog filma i ukazuje na nebrigu za njegovu budućnost.
“Smatramo da ovakvo skandalazno obezvređivanje, pre svega kulturne prošlosti srpskog filma, njegovih stvaralačkih rezultata i stvaralaca, posle čega neminovno sledi njihovo poricanje i odbacivanje, nije odraz samo evidentne krize naše savremene filmske kulture, nego i najuverlјiviji dokaz odsustva bilo kakve brige za njenu budućnost”, navelo je 16. maja u saopštenju Predsedništvo UFUS-a povodom odluke Ministarstva kulture da ne podrži dodelu godišnjih nagrada za filmsko stvaralaštvo, nagrade za celokupan doprinos srpskom filmu (nagrada za životno delo), kao i nagrade “Jovan Aćin” za dokumentarni film, koja se dodelјuje na Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkog filma.
UFUS je podsetilo da su među nosiocima njegovog priznanja za celokupno stvaralaštvo živi klasici srpskog filma - Puriša Đorđević, Dušan Makavejev, Boro Drašković, Gordan Mihić, Vlatko Gilić, Krsto Škanata, Đorđe Kadijević, Srđan Karanović, Zoran Simjanović... UFUS je 2015. godine objavio i publikaciju o njihovom delu.
Napominjući da je osam godina u kontinuitetu dobijao podršku Ministarstva za prvu nagradu, a 23 godine za drugu, UFUS je istakao da je cilј uspostavlјanja tih nagrada bila briga o vrednosnom potvrđivanju srpskog filma i njegovom očuvanju na lestvici visoko postavlјenih kulturnih ideala.
“Nekome je to zasmetalo i on je, eto, ove godine svojom odlukom o uskraćivanju finasijske podrške UFUS-ovim nagradama, tek za traženih 400.000 dinara, pored podelјenih 70 miliona za kinematografiju, nastojao da obezvredi kako nagrade, tako i same njene nosioce”, ocenio je UFUS.
UFUS je upozorio i da će ovakva kulturna politika imati za ishod ono što je u nauci davno već dobro primećeno: ravnodušnost jedne kulture prema svojoj prošlosti najuverlјiviji je dokaz propasti te kulture.
“Svojom kulturnom praksom u oblasti filma resorno Ministarstvo kulture, njegov sektor za savremeno stvaralaštvo sa svojim privilegovanim abonentima (članovima komisija), na najeklatantniji način potvrđuju ovu istinu. Može li tu čovek nešto?”, navelo je Predsedništvo UFUS-a.
Ministarstvo kulture nedavno je objavilo rezultate konkursa za 2016. godinu, a na osnovu odluke komisije za oblast kinematografije i audio-vizuelnog stvaralaštva, koju su činili Dimitrije Vojnov, Boban Jevtić i Nevena Daković, opredeljeno je 70,5 miliona za 66 projekata odabranih među 117 prijavljenijh.
Najviše sredstava – po 9 miliona dinara, dobili su Cebef za protekli 44. Fest, Otvoreni univerzitet Subotica za 22. Festival evropskog filma Palić, te preduzeće “Rasta International” Emira Kusturice za festival Kustendorf na Mokroj Gori. Fond B92 dobio je 3 miliona za 12. Filmski festival “Slobodna zona”, slično kao i 51. Festival glumačkih ostvarenja “Filmski susreti” u Nišu (3,3 miliona), dok je za predstojeći deveti Beldoks odobren 1,5 milion dinara, koliko i za 63. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma, a za 12. Festival evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” 1,7 miliona.
(SEEcult.org)