• Search form

25.09.2010 | 01:54

Ujka Vanja najbolji na BITEF-u

Predstava “Ujka Vanja” Antona Pavloviča Čehova, u izvođenju berlinskog Dojčes teatra i režiji Jirgena Goša (Jurgen Gosch), dobila je Gran pri “Mira Trailović” 44. BITEF-a, a taj komad proglasila je najboljim i publika.

Specijalnu nagradu dobio je mađarski “Frankenštajn projekat” Kornela Mundrucija, dok je nagrada “Politike” za najbolju režiju pripala belgijskom reditelju Janu Lauersu za predstave “Izabelina soba” i “Kuća jelena”.

Ujka Vanja najbolji na BITEF-u

Predstava “Ujka Vanja” Antona Pavloviča Čehova, u izvođenju berlinskog Dojčes teatra i režiji Jirgena Goša (Jurgen Gosch), dobila je Gran pri “Mira Trailović” 44. BITEF-a, a taj komad proglasila je najboljim i publika.

Specijalnu nagradu dobio je mađarski “Frankenštajn projekat” Kornela Mundrucija, dok je nagrada “Politike” za najbolju režiju pripala belgijskom reditelju Janu Lauersu za predstave “Izabelina soba” i “Kuća jelena”.

Žiri 44. BITEF-a, kojim je predsedavala zagrebačka dramaturškinja Nataša Rajković (predsednica), većinom glasova je dodelio Gran pri “Ujka Vanji” nemačkog reditelja Goša, koji je preminuo ove godine.

Tom predstavom BITEF se pridružio proslavi 150-godišnjice rođenja Čehova, kao i dramom “Tri sestre” moskovskog teatra OKOLO kraj kuće Stanislavskog, u režiji Jurija Pogrebnička, koja će biti reprizirana 25. septembra u Ateljeu 212.

Specijalna nagrada 44. BITEF-a takođe je dodeljena većinom glasova predstavi “Frankenštajn-projekat”, izvedenoj u prostoru bivšeg restorana “Grčka kraljica”, a Mundruci je nagrađen za “vešto i hrabro hodanje između diletantizma (u izvornom značenju) i profesionalizma”.

U žiriju 44. BITEF-a bili su i teatrološkinja Elena Kovalskaja (Kovalskaya) iz Rusije, rediteljka Đanina Karbunariu (Gianina Carbunariu) iz Rumunije i reditelj Bojan Đorđev i glumac Damjan Kecojević.

I “Politikina” nagrada za režiju dodeljena je većinom glasova Lauersu, koji je 15. septembra i proglasio otvorenim 44. BITEF, poručujući da je umetnost kiseonik za društvu, pa tako i BITEF za Beograd.

Žiri “Politike” činili su Muharem Pervić, Marija Đorđević, Borka Trebješanin, Milena Jauković i Ana Tasić, a Lauersu pripada grafika Vladimira Veličkovića “Tela 2” koja će biti uručena u “Politici”.

Prema navodima žirija “Politike”, Lauersove predstave su specifične posvete priči, imaginaciji, teatralnosti. U raštimovanoj, a zapravo jasno koncipiranoj i strogo kontrolisanoj formi, Lauers “pronalazi vrednosti pozorišnog jezika, njegovu istinitost i neukaljanost, u našem vremenu brojnih laži i iluzija - medijskih, tržišnih, političkih, ličnih”.

“Iako se u Lauersovim predstavama govori o traumama i greškama, one nose jednu bajkovitu vedrinu i neobični optimizam koji izbija iz svih kanala igre, preplavljuje ih svojom zaraznom nežnošću i iskrenošću”, naveo je žiri “Politike”.

I publika je imala priliku da se izjasni o deset predstava u glavnom programu 44. BITEF-a - glasanjem posle izvođenja, a “Ujka Vanja” je dobio najvišu ocenu (4, 63), a zatim dve domaće predstave - “Ko bi hteo mamu kao moju” (4,54) Dalije Aćin, koprodukcija Stanice - servisa za savremeni ples i Malog pozorišta “Duško Radović”, te “Bahantkinje” (4,41) Narodnog pozorišta u Beogradu, u režiji Narodnog pozorišta u Beogradu, u režiji Stafana Valdemar Holma (Staffan), bivšeg upravnika Kraljevskog dramskog teatra Dramaten iz Stokholma.

U glavnom programu 44. BITEF-a, koji je održan bez slogana, bile su i predstave “Tužni tropi” italijanske Kompanije Virđilio Sijeni iz Firence, poljska “T.E.O.R.E.M.A.” u produkciji TR Varšava, nastala prema tekstu i u režiji Gžegoža Jažine (Grzegorz Jarzyna), a inspirisana istoimenim romanom i filmom Pjera Paola Pazolinija, te “Spomenik G2” Janeza Janše i Dušana Jovanovića iz Slovenije.

Specifičnost 44. BITEF-a, čiji su koselektori i ove godine Jovan Ćirilov i Anja Suša, ogleda se u odsustvu slogana, čime su organizatori želeli da nametnu ideju festivala kao mesta dijaloga i diskusije. U tom smislu su organizovani i tematski razgovori o fenomenima savremenog teatra.

Uprkos smanjenom budžetu, zbog kojeg je i sam BITEF u jednom trenutku bio pod znakom pitanja, održan je i raznovrstan prateći program, koji je obuhvatio “Šoukejs” - izbor pet domaćih predstava u duhu BITEF-a, zatim “BITEF polifonija” i “BITEF na filmu”.

Prateći program 44. BITEF-a obuhvata i dve izložbe - plakata tog festivala od 1967. godine do danas u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije i velikih fotografija iz predstava proslavljenog teatra Tomaža Pandura iz Slovenije, čiji je autor Aljoša Aleksej Rebolj, a postavljene su na Kalemegdanu.

Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav