Ukrajinska umetnost na ruševinama sovjetske utopije
Ukrajinski istoričari umetnosti Konstantin Akinša (Akinsha) i Alisa Ložkina (Lozhkina) gostovaće 6. maja u Institutu za savremenu umetnost (ISU) u Zagrebu, u okviru serije programa posvećenih umetnosti 90-ih godina 20. veka.
Akinša i Ložkina održaće predavanje i prezentaciju “Ukrajinska umetnost na ruševinama sovjetske utopije”, najavio je ISU, koji organizuje programe posvećene umetnosti 90-ih u Zagrebu i Rijeci, u okviru priprema za program Evropska prestonica kulture – Rijeka 2020.
Konstantin Akinša, nagrađivani istoričar umetnosti, kustos i novinar u kulturi, doktorirao je 2013. na Univerzitetu u Edinburgu i 1990. u Moskvi, a tokom karijere bio je kustos u kijevskom Muzeju zapadne i orijentalne umetnosti, te dopisnik i urednik u časopisu ARTnews. Kao istraživač, sarađivao je sa brojnim univerzitetima u Evropi i SAD. Autor je niza publikacija i knjiga u oblasti istraživanja ukradenih umetnina i njihove restitucije (Beautiful Loot, The Soviet Plunder of Europe's Art Treasures, te The Holy Place: Architecture, Ideology, and History in Russia, s Grigorijem Kozlovom i Sylviom Hochfield, i drugih). Kao kustos, radio je na nizu velikih izložbenih projekata koji su obrađivali teme u razdoblju od modernizma i istorijskih avangardi do savremene umetnosti, među kojima su "I Am a Drop in the Ocean" o umetnosti protesta na Majdanu u Kijevu i “The Permanent Revolution” sa Alisom Ložkinom o ukrajinskoj savremenoj umetnosti.
Akinša redovno posećuje Zagreb još od 1996. godine, kada je bio član međunarodnog Saveta za mrežu Soros centara za savremenu umetnost pri Fondu za otvoreno društvo u Njujorku.
Za razliku od Akinše, Alisa Ložkina, takođe iz Kijeva, prvi put gostuje u Zagrebu, a jedna je od vodećih ukrajinskih istoričara umetnosti, likovnih kritičara i kustosa.
Između 2013. i 2016. bila je zamenica upravnika Umetničkog arsenala (Mystetskyi Arsenal), velikog muzejskog i izložbenog kompleksa u Kijevu, a od 2012. do 2016. glavna urednica glavnog ukrajinskog časopisa Art Ukraine.
Kao kustoskinja je radila na nizu projekata u Ukrajini i međunarodno, uključujući MOCAK u Krakovu, Künstlerhaus u Beču, Ukrajinski institut za modernu umetnost u Čikagu, Galeriju Sztuki Dworcowa u Vroclavu, Ludvig muzej u Budimpešti…
Alisa Ložkina objavljuje tekstove u nizu ukrajinskih i međunarodnih časopisa i kataloga o ukrajinskoj savremenoj umetnosti. Sa Aleksanderom Soloviovim objavila je istraživanje o istoriji ukrajinske umetnosti od 1980. do 2000. “Point Zero. Najnovija istorija ukrajinske savremene umetnosti”.
*Fotografija: Sergei Bratkov, Scary stories, 1999.
(SEEcult.org)