• Search form

06.05.2010 | 20:44

Umetnički čas seksologije

Umetnički čas seksologije

Izložba 'Bermude' Maje Radanović, Milice Ružičić i Borisa Šribara, koja će biti otvorena 7. maja u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” u Beogradu, predstavlja konceptualno radove umetnika različitih senzibiliteta i tehnika, koji imaju zajedničku ideju vodilju - proces ličnog istraživanja i razvoja polnosti (seksualnosti) na indirektan, nepretenciozan način.

Prema navodima Biljane Kosmogine, taj "javni čas" seksualnosti ne suočava nas sa genitalijama u njihovom realnom obliku, niti u erotskoj ili reproduktivno-biološkoj funkciji, već autori kao osnovno polazište impliciraju naivnu, dečju ljubopitljivost i imaginaciju.

Oni reafirmišu davno potisnute i zaboravljene opažaje i dileme iz perioda ranog detinjstva, kada devojčice zbunjeno otkrivaju "da dečacima nešto visi između nogu", dok dečaci shvataju "da devojčicama nešto tu fali". To je prelazna granica svesnosti, iz androgine (ne)svesnosti kakvi se svi rađamo, u polnost, diferencijalnu seksualnu fazu, njene repere i njen progres, uz sve spoljne utiske i uticaje, navela je Kosmogina, provokativna beogradska autorka erotskih priča i fantastike, redovna učesnica literarnih i queer festivala u regionu, na kojima izvodi samostalne ili grupne multimedijalne performanse.

Prema njenim rečima, izložba promoviše seksualnost apstrahujući potrebu za prevlašću i dominacijom, koja nije poprište bitke, niti okršaj između sukobljenih strana, već inspirativni teren za otkrivanje (skrivenog) i interaktivno prepuštanje delikatnim igrama i razmeni emocija, uz nagoveštaj svih blagodeti (ali i kompleksnosti) koje iz nje proističu, navela je Kosmogina, ukazujući na simboliku Bermudskog trougla kao večne misterije, tajanstvenih nestanaka, bespovratnog isčezavanja, enigme, prelaska u drugu dimenziju, prolaska kroz svemirsku kapiju u druge svetove...

Ovog puta, taj trougao metaforički ispisuje troje umetnika sa različitih, nezavisnih pozicija, ali u objedinjujućoj ulozi otkrivača mitova (myth-busters) i tabu-brejkera (taboo-breakers). Ovaj "Đavolski trougao", kako je dodala, nama je mnogo bliža destinacija, jer ga svi posedujemo, malo niže, ispod karličnog pojasa, iznad pregiba butina”.


 
Maja Radanović na tri slike ilustruje dečju psihologiju i polne nedoumice: u bezazlenoj dečjoj igri sa Kenom i Barbikom, koji su u pozi "69", zatim kroz radoznao pogled devojčice koja na plaži posmatra nagog dečaka dok urinira u more ili kroz zagledanost devojčice u sopstvenu intimu.

 
Milica Ružičić na svojoj slici predstavlja predimenzionirani maljavi trougao, koji insinuira na vaginu. To je maštovit prikaz ženskosti, koja istovremeno privlači i odbija posmatrača, duhovito dočaran, prenaglašen utisak koji svako malo dete doživi kada prvi put ugleda i izbliza se suoči sa nekom "odraslom" vaginom, npr. vaginom svoje majke.

 
Boris Šribar serijom crno-belih fotografija, predstavlja muška međunožja skrivenih genitalija, poigravajući se i preobraćajući eksplicitni pokazatelj muške anatomije u ženski. Inspiracija za tu seriju fotografija, prisutna je od najmlađeg uzrasta i eksperimentalnih dečijih igara, van domašaja roditeljskih pogleda.

 
Prema navodima Kosmogine, u zajedničkoj igri izloženih bermuda - skraćenih pantalona, tj. uniseks odevnog predmeta, svojstvenog podjednako muškom i ženskom polu, sva tri autora podstiču publiku na sopstveno preispitivanje - u kojoj meri svi nosimo u sebi ženske i muške karakteristike, i koliko nas ta dvopolnost čini slabijima, a koliko kompletnijima?
 
Na ovom umetničkom času seksologije, još jednom shvatamo da su deca istinsko ogledalo prirode, jer seksualnosti prilaze bez konstruisanih predrasuda, etičkih i estetskih šablona - slobodno, dok odrasli, stečenim znanjem, nametnutim okvirima vaspitanja, ponašanja i iskustava, postaju frustrirani, preplašeni i uskraćeni, često blokirani i neostvareni, neosećajući ni sebe, ni druge na seksualnom planu, dodala je Kosmogina.
 
Sajt UBSM je www.unilib.bg.ac.rs

Izložba će biti otvorena do 31. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r