Umetnik na odmoru
Grupa avangardnih umetnika sa prostora bivše Jugoslavije, Italije, Rumunije i Mađarske, učestvovala je proteklog leta u Novom Vinodolskom u kulturno-turističkom projektu “Umetnik na odmoru” koji je realizovan prema konceptu kolekcionara Marinka Sudca, a 2. septembra seli se sa morske lokacije u Muzej savremene umetnosti u Zagrebu.
U projektu su učestvovali: Attila Csernik i Era Milivojević iz Srbije, Romelo Pervolovici iz Rumunije, Bálint Szombathy, Sándor Pinczehelyi i Janos Sugar iz Mađarske, te Radomir Damnjanović Damnjan (Srbija/Italija) i Ilija Šoškić (Crna Gora/Italija), te Vlado Martek, Željko Kipke i Ivan Kožarić iz Hrvatske.
Radomir Damnjanović Damnjan
Reč je o umetnicima koji već niz godina zaokupljaju Sudca, a njihovi radovi predstavljaju značajan segment njegove međunarodne kolekcije avangardne umetnosti.
U MSU će biti izloženi radovi koje je ta grupa umetnika stvorila u Novom Vinodolskom, uključujući i velike skulpture Kožarića.
Na otvaranju izložbe, 2. septembra u podne, u MSU će biti izvedena i tri kapitalna performansa Milivojevića, Szombathyja i Damnjanovića.
Ilija Šoškić
Kolekcija Marinko Sudac realizovala je projekat “Umetnik na odmoru” sa Institutom za istraživanje avangarde iz Zagreba i hotelskim kompleksom Novi Spa Hotels&Resorts, u kojem su umetnici proveli deset dana, koristeći sve sadržaje iz njegove luksuzne ponude.
Kolekcija Marinko Sudac je sa Institutom za istraživanje avangarde osmislila sadržajne elemente prostora i opremila ga priručnom bibliotekom i videotekom, koje su gostima Resorta omogućile uvid u avangardnu umetnost i opuse gostujućih umetnika koji su zajedno s njima boravili u istom hotelskom kompleksu. Tako je gostima omogućeno da uživo upoznaju umetnike i budu prisutni trenucima njihovog stvaralaštva. Tako su ostvareni osnovni uslovi interakcije, što je predstavljalo izuzetno dragoceno iskustvo. Uz razgledanje izložbe u nastajanju, posetioci su se mogli informisati i upoznati sa savremenom i neoavangardnom umetničkom praksom, što je bio i jedan od glavnih ciljeva projekta.
Na otvaranju izložbe govoriće istoričar umetnosti Ješa Denegri iz Beograda, kao i njegov kolega Branko Franceschi iz Instituta za istraživanje avangarde, te urednik "Nedeljnog Jutarnjeg" Vuk Radić, u ime medijskog partnera projekta.
Izložba će biti otvorena u MSU u Zagrebu do 30. septembra.
(SEEcult.org)