• Search form

28.09.2010 | 15:36

Umetnost i vlast

Knjiga “Umetnost i vlast: srpsko slikarstvo 1945-1968.” autorke Lidije Merenik, u izdanju Fonda Vujičić kolekcije iz Beograda, u saradnji sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, predstavlja drugo dopunjeno, i vizuelnim materijalom bogato opremljeno, izdanje knjige “Ideološki modeli: srpsko slikarstvo 1945-1968” (2001).

Umetnost i vlast

Knjiga “Umetnost i vlast: srpsko slikarstvo 1945-1968.” autorke Lidije Merenik, u izdanju Fonda Vujičić kolekcije iz Beograda, u saradnji sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, predstavlja drugo dopunjeno, i vizuelnim materijalom bogato opremljeno, izdanje knjige “Ideološki modeli: srpsko slikarstvo 1945-1968” (2001).

Lidija Merenik, profesorka na Seminaru za studije moderne umetnosti Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, daje uvid u važna poglavlja politike, kulturne politike i umetnosti Titove Jugoslavije, te u odnos umetnosti, umetničkih udruženja, grupa i pojedinačnih umetnika prema politici, državnoj i partijskoj vlasti.

Knjiga je kako istraživačko-deduktivni tekst, tako i priča o umetnosti, o podaništvu i zabludama, o kreativnosti i buntu, o nastajanju i nestajanju u telu politike i okrilju vlasti.

Cilj knjige je da se razvoj srpskog slikarstva - od socijalističkog realizma, preko različitih vidova visokog modernizma, do beogradskog enformela, dela Leonida Šejke i Mediale, pa zaključno sa novom figuracijom, i posebno izdvojenim opusom Ivana Tabakovića, sagleda prevashodno kroz izučavanje razvoja njegove ideologije, preovlađujućeg sistema ideja i pojmova izraženih u umetnosti i kulturi.

Budući da je sam kulturološki sloj ideologije omeđen i uslovljen istorijskim, društvenim i političkim kretanjima i nužnostima, obraćanje pažnje na politički nivo ideologije bilo je neophodno, iako ne i presudno. Otuda su izdvojena četiri modela - totalitarni, modernistički, kritički i rani postmoderni model i, četvrti, Ivan Tabaković, čije je delo model po sebi.

Iako je na prvi pogled jasno da u ovom slučaju nema dominantnijeg čitanja dela od onog koji pokazuje da “nema znaka ili misli o znaku, koji ne bi bili o vlasti ili od vlasti”, Lidija Merenik zastupa stav o metodološki otvorenom delu: “Knjiga koja može da se pročita samo na jedan način može da zadovolji one koji veruju da i stvarnost postoji samo u jednom vidu”.

Knjiga “Umetnost i vlast: srpsko slikarstvo 1945-1968.” objavljena je u ediciji “Istorija” Vujičić kolekcije, a biće predstavljena 21. oktobra u svečanoj sali "Dragoslav Srejović" Filozofskog fakulteta, uz učešće Ješe Denegrija, Nikole Samardžića i Aleksandra Ignjatovića.

Vujičić kolekcija ugledna je privatna umetnička zbirka srpske umetnosti 20. veka sa sedištem u Beogradu, koja poseduje oko 500 radova oko 200 autora: od umetnika koji su obeležili prve četiri decenije 20. veka, poput Nadežde Petrović, Koste Miličevića, Branka Popovića, Save Šumanovića, Ignjata Joba, Petra Dobrovića, Ivana Radovića, Milana Konjovića, Jovana Bijelića, Mihaila Petrova.., do reprezentativnih dela srpske umetnosti druge polovine 20. veka i autora poput Petra Lubarde, Ivana Tabakovića, Aleksandra Tomaševića, Lazara Vozarevića, Leonida Šejke, preko protagonista beogradskog enformela i nove figuracije do konceptualne umetnosti i srpske umetnosti poslednjih decenija 20. veka.

Fond Vujičić kolekcije, posebno okrenut afirmaciji umetnosti kroz izdavaštvo, nastoji da pokaže jedan mogući pristup arhiviranju, proučavanju, valorizovanju i interpretiranju umetničkih pojava, ličnosti i tokova koji su nezaobilazni deo srpske kulture 20. veka i njene baštine u 21. veku.

Fond objavljuje teorijske i istorijskoumetničke tematske, problemske ili monografske studije u tri edicije: “Teorija”, “Istorija” i “Umetnici”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav