Umetnost, sloboda i mir nisu parole, već život
Ceremonija svečanog otvaranja 30. Sarajevske zime otkazana je 7. februara zbog demonstracija i nereda u centru Sarajeva, u kojima su zapaljene zgrade nekoliko državnih institucija, uključujući i zgradu Predsedništva BiH u kojoj je izgoreo deo vrednog fonda Arhiva BiH.
“Praviti ceremonije bilo koje vrste na javnoj sceni dok se na susednim trgovima u našim gradovima dešava drama, socijalna i ljudska, nije moguće”, poručio je direktor festivala Sarajevska zima Ibrahim Spahić povodom svečanosti koja je bila zakazana ispred Narodnog pozorišta.
Spahić je zahvalio svim umetnicima i visokim zvanicama koji su došli da podrže Festival, a u kratkom obraćanju prisutnima ocenio da je nemoguće raditi bilo kakve svečanosti u aktuelnom trenutku.
“Pozvali smo ljude jer smo želeli da učinimo sve najbolje, u uverenju da će razum i dijalog prevladati. Ali, BiH prije svega mora da misli na svoje građane. Umetnost, sloboda i mir nisu parole, to je život. Ne može biti mira ako nema posla i ako nema drugog načina osim preživljavanja”, poručio je Spahić.
Zahvaljujući umetnicima i visokim zvanicama na solidarnosti, Spahić je istakao da je sada svima potrebna solidarnost u zemlji i da se, bez obzira na okolnosti, izlaz mora tražiti u dijalogu.
“Ne mogu ga odbijati oni koji vladaju, ne mogu ne prihvatati razumne zahteve ljudi. Mi ne trebamo nasilje, trebamo mir, sabranost, sabur i odgovornost, te drugačiju politiku života”, naglasio je Spahić.
Jubilarni, 30. festival Sarajevska zima ove godine organizovan je pod sloganom “Mir, umetnost i sloboda” (PAFF - Peace, Art i Freedom), a povodom 30-godišnjice Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, na dan otvaranja Olimpijade u Sočiju, trebalo je da počne performansom u kojem bi učetsvovali srednjoškolci, predvođeni sarajevskom olimpijskom maskotom Vučkom. Najavljen je bio i performans sa golubovima, kao i originalna olimpijska baklja.
Zbog ceremonije otvaranja 30. Sarajevske zime planirano je bilo zatvaranje saobraćaja u centru grada.
Saobraćaj je, međutim, zatvoren zbog nereda u koji su se pretvorili protesti građana inicirani socijalnim zahtevima, koji su održani uporedo u još niz gradova u Federaciji BiH. U Sarajevu je tokom protesta zapaljena i zgrada Predsedništva BiH u kojoj se nalazi Arhiv BiH, a deo njegovog najvrednijeg fonda izgoreo je u požaru.
Jubilarna Sarajevska zima traje do 21. marta, a počasni gost je Grčka, predsedavajuća Evropske unije, dok je Južna Koreja specijalni gost.
Između ostalog, 30. Sarajevska zima biće domaćin Evropske asocijacije festivala i godišnje skupštine te organizacije.
Na Svetski dan muzike, specijalnim projektom “Muzika mostova mira” biće pozvani svi umetnici da učestvuju u građenju kreativne Evrope otvorene za sve generacije i različitosti.
Na Međunarodni dan poezije, najavljen je miting poezije i mira u Titovoj ulici.
Festival Sarajevska zima prvi put je organizovan pre 30 godina kao manifestacija koja je trebalo da obogati kulturnu ponudu Sarajeva i BiH u vreme 14. Zimskih olimpijskih igara.
Festivalski sajt je www.sarajevskazima.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)