Umetnost u okruženju globalne nesigurnosti
Festival savremene umetnosti “Dunavski dijalozi”, čija je tema ove godine “Umetnost u okruženju globalne nesigurnosti”, nudi 14 izložbi umetnika iz podunavskog regiona koje će biti otvorene krajem avgusta u više izlagačkih prostora u Novom Sadu, u organizaciji Galerije Bel art.
Četvrto izdanje festivala “Dunavski dijalozi” počinje 29. avgusta izložbama Uroša Weinbergera iz Slovenije u Galeriji Bel art, Milene Jovičević iz Crne Gore u Malom likovnom salonu KCN-a, te Premec Daniela i Nele Hasanbegović iz Bosne i Hercegovine u Galeriji SULUV.
Iste večeri predstaviće se i Franz Stefan Kohl, Christian Cap i Michael Endlićer iz Austrije u Galeriji KCN-a, te predstavnici Srbije – umetnička grupa
diSTRUKTURA, Žolt Kovač, Ivana Ivković i grupa Škart u Arhivu Vojvodine.
Predstaviće se i Tatjana Fjodorova iz Moldavije u kino-sali Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, te Ana Petrović iz Hrvatske, György Olayos iz Mađarske, Radovan Čerevka iz Slovačke, Venelin Shurelov iz Bugarske, Urlike Kessl iz Nemačke, Lukas Kellner iz Češke, Comiancu David Ciprian i Simon Denise iz Rumunije i Velimir Žernovski iz Makedonije. Njihove izložbe biće otvorene 30. avgusta u galeriji Poklon zbirke Rajka Mamuzića.
Izložbe će otvoriti Mladen Lučić, muzejski savetnik Muzeja savremene umetnosti Istre iz Pule, koji je “kritičar u fokusu” ovogodišnjih “Dunavskih dijaloga”.
Izložbe će biti otvorene do 15. septembra, uz prateća tumačenja i predavanja.
Za 6. septembar najavljen je simpozijum “Umetnik u okruženju globalne nesigurnosti – umetnost/kritika/politika”.
Za kraj oktobra i početak novembra najavljena je i radionica “Linearno poimanje – oscilacije/ vibracije” Akademije umetnosti iz Novog Sada i Akademije primenjenih umetnosti iz Beča.
Osnivač i direktorka “Dunavskih dijaloga” je Vesna Latinović iz Galerije Bel art, a umetnički direktor je istoričar umetnosti Sava Stepanov.
Festivalski sajt je danubeartfest.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)