• Search form

28.12.2011 | 20:58

Umiranje muzeja u BiH

Zemaljski muzej BiH i Istorijski muzej dovedeni su do zatvaranja zbog neodgovarajuće podrške nadležnih u protekloj godini, a sličnu sudbinu, kako se strahuje, mogle bi da dožive još neke ustanove kulture koje formalno imaju državni značaj.

Umiranje muzeja u BiH

Zemaljski muzej BiH i Istorijski muzej dovedeni su do zatvaranja zbog neodgovarajuće podrške nadležnih u protekloj godini, a sličnu sudbinu, kako se strahuje, mogle bi da dožive još neke ustanove kulture koje formalno imaju državni značaj.

Zemaljski muzej najavio je zatvaranje nakon gotovo 130 godina rada, kao i višemesečnih pokušaja da predstavnicima vlasti na svim nivoima skrene pažnju na svoj težak položaj. I Istorijski muzej najavio je zatvaranje vrata nakon novogodišnjih praznika, jer nema novca ni za osnovne komunalne troškove, pa će aktivnosti svesti na dežurstva zaposlenih koji već mesecima ne primaju platu.

Predstavnici Zemaljskog muzeja poručili su 28. decembra na konferenciji za novinare da će kulturno i istorijsko blago propasti ako nadležni ne shvate njegovu važnost.

Povodom najavljenog zatvaranja Zemaljskog muzeja, održan je i protest nekoliko stotina građana, a podršku su mu pružili i mnogobrojni kulturni radnici i prijatelji, kao i neke od najznačajnijih sarajevskih manifestacija, poput festivala MESS.

I gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen izrazio je nezadovoljstvo situacijom u koju su dovedene institucije kulture od državnog značaja, jer se njihovo zatvaranje negativno odražava na imidž cele zemlje, pa i njenog glavnog grada.
Behmen je, kako su preneli sarajevski mediji, izjavio da je krajnje vrijeme da se pravno reši status sedam državnih kulturnih i naučnih institucija, a time i njihovo finansiranje.

Internacionalni teatarski festival MESS, koji je javna ustanova, izrazio je zgroženost situacijom u koju su dovedeni Zemaljski i Historijski muzej, ali je naveo i da, na žalost, nije iznenađen.

“Bilo bi naivno reći da smo šokirani jer ovo što se dešava danas rezultat je višegodišnje politike usmerene protiv svega što nosi prefiks bosanskohercegovački što potiče od najcrnjih, najprimitivnijih i najdestruktivnijih političkih kreatura kakve dugo nije videla savremena civilizacija”, saopštio je MESS.

Prema mišljenju Direkcije MESS-a, “ovo čemu svedočimo danas nije ništa manje strašno od onog avgustovskog dana 1992. kada je zapaljena Vijećnica u Sarajevu, od onog novembra 1993. kada je srušen Stari most u Mostaru”.

“Ovo su rezultati politike koja želi uništiti sve što podseća na viševjekovnu državotvornost Bosne i Hercegovine, na sve što dokazuje da nismo država nastala u Dejtonu pre 16 godina, na sve što dokazuje postojanje kulture i identiteta Bosne i Hercegovine već stolećima”, naveo je MESS.

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti BiH (ULUPUBIH) oštro je kritikovalo kulturnu politiku države, ističući da su kulturne institucije osnov identiteta BiH, pa se njihovim uništavanjem podrivaju temelji države.

ULUPUBIH je zato zatražio promenu kulturne politike i pozvao sve ostale institucije kulture da mu se pridruže u tom zahtevu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav