• Search form

11.05.2017 | 22:10

Univerzitet katastrofe u paviljonu BiH

Univerzitet katastrofe u paviljonu BiH

Bosna i Hercegovina predstavlja se na 57. Bijenalu u Veneciji izložbom “Univerzitet katastrofe” (University of Disaster) Radenka Milaka i internacionalne grupe gostujućih umetnika, koja će svečano biti otvorena 12. maja, a već je pretpremijerno predstavljena medijima, umetnicima i drugim profesionalcima u svetu umetnosti.

Premijerno predstavljanje “Univerziteta katastrofe” započeto je 8. maja prezentacijom specijalne edicije magazina “Palettenn” - najstarijeg i najradikalnijeg švedskog magazina čiji je urednički tim ujedno i deo kustoskog tima Paviljona BiH, čije učešće na 57. Bijenalu organizuje Muzej savremene umetnosti Republike Srpske iz Banjaluke. Specijalna edicija tog magazina je i posvećena platformi “University of Disaster”, čije je predstavljanje započeto i performansom pevača Nilsa Becha u saradnji sa umetnicom Idom Eklblad iz Norveške.

Milak realizuje projekat ”Univerzitet katastrofe”, čije je svečano otvaranje 12. maja u 18 sati u Palati Malipiero, sa slovenačkim umetnikom Romanom Uranjekom i gostujućim internacionalnim umetnicima.

Projekat ”Univerzitet katastrofe” u osnovnoj ideji ima razvojni element šire platforme koja treba da se razvija i nakon Bijenala u Veneciji. Njegov predlog da se u okviru te inicijalne ideje uspostavi saradnja sa internacionalnim kustoskim timom (Christopher Yggdre, Fredrik Svensk, Sinziana Ravini, Ana van der Vliet, u saradnji s Hans Ulrichom Obristom) i razvije mreža participacije inostranih umetnika, najprije kroz saradnju sa Uranjekom, a potom i sa drugim umetnicima (Lamin Fofana, Sidsel Meineche-Hansen, Juan-Pedro Fabra Guemberena, Loulou Cherinet, Geraldine Juárez u saradnji sa Joelom Danielssonom i Nils Bech u saradnji sa Idom Ekblad), koji u osnovi svoje umetnosti imaju istu ideju, omogućio je i jednu od osnovnih novina ovogodišnje prezentacije nacionalnog paviljona – internacionalnu saradnju. Ideja Milaka, prema navodima organizatora, jete da stvori umetničku koncepciju od različitih vrsta radova crteža, akvarela, slika, animiranog filma, gde je svaki medij povezan sa katastrofom i dokumentacijom o njoj.

Internacionalni umetnici na izložbi bave se mnogim aspektima katastrofa i želja našeg vremena, uz sučeljavanje, sporenje i bogaćenje teza Milaka i Uranjeka, čime izložba dobija oblik kompleksne montaže, koja poziva publiku da tačke trenja u radovima poveže novim sponama.

Lepota neuzvraćene ljubavi u performansu Nilsa Becha sa Idom Ekblad izvodi se u kontekstu magije, feminističke intervencije Sidsel Meineche Hansen, kojom se podrivaju moć i želja seksističke matrice kakvu nalazimo u savremenoj digitalnoj pornografiji, a prati ih brutalno blaženstvo instalacije u mediju tehno muzike Lamina Fofana koja odražava užase nasilnih migracija. Nasuprot tome su zavodljive kontradikcije smrznute instalacije Geraldine Juárez u kojoj se čuvaju, slojevito prikazuju i stapaju geologije i sećanja u koordinatnom sistemu želja i katastrofa medijske istorije i klimatskih promena, te moćna kamuflaža kao odlika instalacije Huana Pedra Fabre Guemberene na temu povećanog potencijala strategije kamuflaže u svetu katastrofa.

Univerzitet katastrofe” nije samo izložba u paviljonu BiH na 57. Bijenalu u Veneciji, već i polazna tačka za jedan istinski univerzitet, zajednički prostor kreativnog u kojem se grade znanje i mašta, za laboratoriju. On je istovremeno i umetnički i politički predlog, projekat u nastajanju. Njihov cilj je stvaranje zajedničkog prostora znanja i imaginacije kroz ideju slike idealnog univerzuma.

U Veneciji će u novembru, tokom poslednje sedmice 57. Bijenala, biti održana i konferencija sa piscima, naučnicma, teoretičarima i umetnicima, a u tu svrhu, Loulou Cherinet će predstaviti svoj novi rad rađen po narudžbini, saopštio je MSURS.


  Radenko Milak, Chernobyl (University of Disaster)

Tako definisan koncept odgovara i temi 57. Bijenala u Veneciji ”Viva Arte Viva” kojom umetnička direktorka Christin Macel poziva umetnike da kroz svoju umetnost izraze i svoj stav o umetnosti, postave pitanja i odrede njen budući pravac. U svetu punom konflikta i protesta, u kome je humanizam ozbiljno ugrožen, “Univerzitet katastrofe” želi da kaže da umetnost predstavlja najdragoceniji deo ljudskog bića. To je idealno mesto za refleksiju, individulni izraz, slobodu i fundamentalna pitanja. Umetnost je omiljeno mesto za snove i utopije, odnose sa drugim ljudskim bićima, sa prirodom i kosmosom, kao i sa duhovnom dimenzijom, koje treba negovati van bilo kojih trendova i pojedinačnih interesa.


  April 04, 1945, Soldier praying in Cologne cathedral during WW2

MSURS, kao organizator celog projekta, nastoji da ovogodišnjom organizacijom i produkcijom Paviljona BiH pronađe model kontinuiranog učešća BiH kako na Bijenalu umetnosti, tako i na bijenalu arhitekture. Tu inicijativu podržali su Savet ministara BiH i Vlada Republike Srpske, Ministarstvo civilnih poslova BiH i Ministarstvo prosvete i kulture Republike Srpske, uz podršku Federalnog ministarstva kulture i sporta i Grada Banjaluke.

Banjalučki umetnik Radenko Milak (1980) pripada novoj generaciji bosanskohercegovačkih umetnika koja je postala zapažena u proteklih desetak godina, a već duže vremena razvija i internacionalnu karijeru.

Milak je osnovne studije završio 2003. na Akademiji umetnosti u Banjaluci, a od 2003. do 2007. godine studirao je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu.

Slikarski rad Radenka Milaka koncentrisan je oko pitanja fiksacije i povratka vizuelne prezentacije unutar naših sećanja, ali i unutar pojavnog sveta.

Predstavio je svoje radove na brojnim samostalnim izložbama, među kojima su i one u Parizu, Amsterdamu, Kelnu, Darmštatu, Bogoti, Zagrebu, Ljubljani, Istanbulu i Bukureštu. Njegovi radovi su deo javnih kolekcija Hessisches Landesmuseuma u Darmštatu, Jevrejskog muzeja u Frankfurtu, Folkwang muzeja u Esenu, Umetničke galerije Bosne i Hercegovine u Sarajevu, MSURS, kao i Grada Liona.

Komesar izložbe u Paviljonu BiH je Sarita Vujković, direktorka MSURS, koji je bio organizator i prethodnog učešća na Bijenalu u Veneciji 2013. godine, kada se predstavio Mladen Miljanović.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Zoran Popovic, Odsutnost
Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i