Urbani dizajn
Zrenjaninska grupa fotografa Photo Expo predstavlja se od 7. septembra izložbom “Urbani dizajn” u foajeu Kulturnog centra Pančeva, upućujući na izazove sa kojima se gradovi širom sveta sreću, na dinamične i kontradiktorne trendove razvoja, brze promene i sve veći rizik gubljenja identiteta grada. Fotografi mlađe generacije (Dušan Bartolović, Una Petrović, Tijana Milenov, Đorđe Pejković, Jovan Mošorinac, Branislav Branković), uz već afirmisane fotografe (Jovan Drndak Njegović, Ivan Pančić), predstavljaju svoju viziju urbane kulture iz različitih aspekata.
Zrenjaninska grupa fotografa Photo Expo predstavlja se od 7. septembra izložbom “Urbani dizajn” u foajeu Kulturnog centra Pančeva, upućujući na izazove sa kojima se gradovi širom sveta sreću, na dinamične i kontradiktorne trendove razvoja, brze promene i sve veći rizik gubljenja identiteta grada.
Fotografi mlađe generacije (Dušan Bartolović, Una Petrović, Tijana Milenov, Đorđe Pejković, Jovan Mošorinac, Branislav Branković), uz već afirmisane fotografe (Jovan Drndak Njegović, Ivan Pančić), predstavljaju svoju viziju urbane kulture iz različitih aspekata.
Izložba se sastoji od 18 fotografija, a prvenstveno prezentuje Zrenjanin na njegovom subkulturalnom nivou u poređenju sa evropskim centrima.
Prema navodima Ane Danilović, koncepcija izložbe na gotovo poetičan način vodi kroz savremeno gradsko okruženje, počev od krajnje minimalnih tekovina modernog doba, lagano prenoseći akcenat na već oronule, ali sve prisutne ostatke nekih ne tako davno prošlih vremena, pritom odslikavajući profil stanovnika i njihove refleksije stvarnosti poentira i vrlo duboke probleme socijalne prirode.
U kontrastu sa evropskim centrima i arhitekturom srednjeg veka koja postojano odoleva svim udarima vremena, izložba nameće gotovo eksplicitno pitanje sistema vrednosti našeg okruženja.
Fotografije nastale na ulici nose u sebi sirovu, nekultivisanu energiju koja zrači i pleni snagom i emotivnom nabojem, navodeći na razmišljanje i možda pobuđujući na promenu, ali definitovno obogaćujući unutrašnji duhovni život i produbljujući nivo kulturne svesti.
Kako je istakla Ana Danilović, kultura se ne događa i ne živi samo u institucijama kulture, već se odslikava i na ulici. Ahitektura, kao i naš odnos prema njoj, uveliko odražavaju nivo kolektivne svesti. Zato se postavlja pitanje standarda, ali i diskusija o njegovom normama koje bi trebalo zadovoljiti.
Izložba će biti otvorena do 21. septembra.
(SEEcult.org)