Uručenje Šumanovića Damnjanu
Nagrada za likovnu umetnost “Sava Šumanović”, koju dodeljuju Novosadski sajam i galerije Bel art i Zlatno oko, svečano će biti uručena 1. aprila u Novom Sadu slikaru Radomiru Damnjanoviću Damnjanu, koji živi na relaciji Beograd-Milano i od početka 70-ih deluje paralelno u jugoslovenskom i italijanskom društveno-političkom i kulturnom kontekstu. Nagrada je tradicionalno dodeljena za vreme nedavne izložbe Art expo na Novosadskom sajmu, a svečano će biti uručena Damnjanoviću 1. aprila u Holu Izvršnog veća Vojvodine, koje je i pokrovitelj tog priznanja.
Nagrada za likovnu umetnost “Sava Šumanović”, koju dodeljuju Novosadski sajam i galerije Bel art i Zlatno oko, svečano će biti uručena 1. aprila u Novom Sadu slikaru Radomiru Damnjanoviću Damnjanu, koji živi na relaciji Beograd-Milano i od početka 70-ih deluje paralelno u jugoslovenskom i italijanskom društveno-političkom i kulturnom kontekstu.
Nagrada je tradicionalno dodeljena za vreme nedavne izložbe Art expo na Novosadskom sajmu, a svečano će biti uručena Damnjanoviću 1. aprila u Holu Izvršnog veća Vojvodine, koje je i pokrovitelj tog priznanja.
Žiri su činili likovni kritičar Sava Stepanov iz Novog Sada (predsednik), galeristkinja Vesna Latinović, direktorka Galerije Bel art, i istoričarka umetnosti Vesna Burojević, direktorka Galerija slika “Sava Šumanović” u Šidu.
Damnjanović, rođen 1935. godine u Mostaru, prisutan je na umetničkoj sceni od poznih 50-ih godina prošlog veka.
Diplomirao je 1957. na Akademiji likovnih umetnosti, a postdiplomske studije završio 1959. u Beogradu.
Prve samostalne izložbe priredio je u Beogradu, dva puta je izlagao u jugoslovenskom paviljonu 1966. i 1976. godine na Bijenalu u Veneciji, a na Bijenalu u Tokiju učestvovao je 1967.
Njegov rani beogradski period, kako je istakao žiri, obeležen je, za srpsku umetnost izuzetno značajnim, reduktivističkim slikarstvom asocijativnih predela u ciklusu “Peščane obale”, te minimalistički koncipiranim slikama "Krugovi" koje spadaju u vrhunske domete domaćeg posleratnog modernizma.
Od početka 70-ih, Damnjanovo umetničko delovanje odvija se paralelno i u Italiji, a u tom periodu medijski je proširio polje vlastitog umetničkog delovanja, a svojim inovativnim rešenjima u domenu performansa, primarnog slikarstva, videa, filma i fotografije...
Stekao je značajnu internacionalnu afirmaciju kao relevantni akter tzv.nove umetničke prakse 70-ih.
Aktivno stvarajući u klimi postmodernističkog pluralizma, Damnjan tokom 80-ih godina zalazi u područje prividnog “povratka” slikarstvu. Na potpuno nekonvencionalni način bavi se klasičnim velikim temama slikarstva, poput mrtve prirode, portreta i autoportreta. Serijom slika ostvario je ubedljive primere “slikarstva citata”, značajnog fenomena postmodernističke umetnosti 80-ih.
U vreme 90-ih i u umetnosti posle 2000-te, iz autoritatrivnih pozicija “zrelog” umetnika, Damnjanović sa ogromnim iskustvom i kreativnim potencijalom aktivno učestvuje u aktuelnim zbivanjima u zemlji i na internacionalnoj umetničkoj sceni.
Neposredni povod za dodelu nagrade “Sava Šumanović” na Art expou 2011. bila je sintetička retrospektivna izložba radova Damnjanovića priređena u maju protekle godine u beogradskoj Galeriji 73. Izložbu je pratila i obimna dvojezična monografija o opusu Damnjanovića, čiji su autori Jerko Denegri i Tomazo Trini (Tomašo Trini), u izdanju “Vujičić kolekcije” iz Beograda.
Nagrada “Sava Šumanović” tradicionalno se dodeljuje pod pokroviteljstvom pokrajinskog Sekretarijata za kulturu.
(SEEcult.org)