Uspon i pad umetnosti
Aleksa Gajić, autor nagrađivanog animiranog dugometražnog filma “Technotise - Edit i ja”, predstavlja se ljubiteljima animacije, posle tri godine pauze, novim animiranim ostvarenjem - kratkim filmom “Uspon i pad umetnosti”.
Uoči filma “Pravilo ćutanja” na 41. FEST-u u Beogradu, Taramount predstavlja 2. marta u Sava centru novi Gajićev film, čija priča prati pećinskog čoveka koji sticajem okolnosti pronalazi umetnost (pećinsko slikarstvo).
Gajićeva priča na dva nivoa se obraća gledaocu - na ličnom, gde je prikazan odnos muža i žene, koji se u osnovi ni posle više hiljada godina nije promenio, aludirajući na to da ljudima i dalje upravljaju njihovi osnovni instinkti; kao i na filozofskom planu, gde se gledalac zapita nad suštinom svog života - da li je predodređen da poslušno obavlja dnevne rutine, ili je život svima nama dat zato što smo namenjeni nečemu višem.
Posle niza gegova sa početka filma, Gajić zauzima ozbiljan stav i postavlja suštinsko pitanje: odnosa mogućnosti i želja - pitanje koje svakog od nas ponekad obuzme, pogotovo pripadnike srednje generacije u koje spada i sam autor.
Film žanrovski spada među autorska ostvarenja, a tehnički, urađen je klasičnom crtanom 2D animacijom.
Likovi u filmu ne komuniciraju na nekom postojećem jeziku, već kako dolikuje pećinskom čoveku: mumlanjem i gestikuliranjem. Na taj način Gajić dodatno stavlja svoj film u milje festivalskog filma iz zlatnog doba Zagrebačke animacije.
Nakon FEST-a, film "Uspon i pad umetnosti" biće prikazivan u više domaćih bioskopa ispred filma "Oz. Veliki moćni", u distribuciji Taramounta.
Gajićev film “Technotise - Edit i ja”, prvo srpsko dugometražno animirano ostvarenje, predstavlja Beograd 2074. godine i glavnu junakinju Edit koja u svetu budućnosti pokušava da reši probleme jedne obične devojke.
Rađen u maniru savremenih svetskih animiranih filmova, “Technotise - Edit i ja” produkt je četiri vrste animacije (klasične 2D, 3D, vektorske i kolažne), a uzor filma, nastalog na osnovu stripa “Technotise”, bile su japanske anime.
(SEEcult.org)