• Search form

06.03.2017 | 20:04

Ustajte ugnjetene na svetu!

Ustajte ugnjetene na svetu!

Ženske organizacije širom Srbije obeležiće 8. mart, Međunarodni dan žena, nizom akcija kojima se priključuju globalnoj kampanji protiv klasnog i kolonijalnog iskorišćavanja žena, sa zahtevima za slobodu i socijalnu pravdu. Osmomartovski protestni marš u centru Beograda biće održan pod sloganom “Ustajte ugnjetene na svetu!”, a niz programa najavljeno je i u Pančevu, Novom Bečeju, Leskovcu, Kruševcu, Pirotu, Užicu, Prijepolju, Tutinu…

Protestni marš u Beogradu, koji organizuju Mreža Žene protiv nasilja, Romska ženska mreža, Žene u crnom, Levi samit Srbije i Rekonstrukcija Ženski fond, počinje 8. marta u podne na Trgu republike, a proći će Kolarčevom, Terazijama, ulicama Kralja Milana, Kneza Miloša, Nemanjinom, Balkanskom i Gavrila Principa do Magacina u Kraljevića Marka, gde se završava izložbom “Internacionalistička solidarnost” sa
posterima i plakatima iz celog sveta u vezi sa 8. martom.

Na inicijativu žena iz Argentine i Italije, ove godine se širom sveta organizuju štrajkovi žena kojima se obelodanjuje: da kapital eksploatiše svet rada – prekarijat; da nacionalne države i tržište eksploatišu žene jer se zadužuju u njihovo ime; da države kriminalizuju migrante i izbeglice; da se ne priznaje neplaćeni i nevidljivi kućni rad žena i briga o drugima i da ekonomsko nasilje pojačava muško nasilje prema ženama, čiji je najbrutalniji vid femicid.

U Srbiji, kao i u ostatku sveta, među ženama ima više nezaposlenih, socijalno i zdravstveno ugroženih, više žrtava zlostavljanja na radnom mestu i žrtava porodičnog i partnerskog nasilja i ubistava, te više žrtava seksualnog nasilja u celini. Vlast je, kako poručuju organizatorke protesta,  nesposobna da ponudi izlaz iz strukturne krize i poboljša život stanovništva, pa potpiruje međuetničke tenzije i stvara atmosferu straha, koja posledično utiče na jačanje nacionalizma, patrijarhata i retradicionalizaciju na svim nivoima.

“Stoga ćemo ovog 8. marta marširati za sve žene: radnice, nezaposlene, žene izbeglice, žene žrtve muškog nasilja i femicida, lezbejke, Romkinje, žene sa invaliditetom, za drugarice i reći ćemo glasno: NE privatizacijama, lošim uslovima rada, mizernim platama, eksploataciji, samovolji poslodavaca, ćutanju inspekcija rada; NE nesigurnosti radnog mesta, visokoj stopi nezaposlenosti, progonu najsiromašnijih koji pokušavaju da prežive u sivoj ekonomiji; NE prećutkivanom i odobravanom rasizmu prema Romkinjama i Romima; NE nevidljivom i nepriznatom ženskom radu; NE svim podelama kojima nas zamajavaju vlasnici kapitala i državi koja služi njihovim interesima;  NE ponovnom zveckanju oružja na prostoru bivše Jugoslavije; NE zatvaranju granica za sve izbeglice”, poručile su ženske organizacije.

RŽF je tradicionalno objavila i Mapu dešavanja, koja je i jedan od načina da se zabeleži i arhivira istorija organizovanja feminističkih i ženskih organizacija povodom 8. marta, koji feminističke aktivistkinje, neposlušne građanke, buntovne žene, solidarne drugarice… obeležavaju zbog njegovog emancipatorskog i buntovnog karaktera, internacionalističke solidarnosti, antifašističkog kontinuiteta, uzajamne podrške žena i zajedničkih akcija protiv patrijarhata…

U Beogradu će, osim protestnog marša, biti održano još niz programa na različitim lokacijama, pa je u Kulturnom centru Grad najavljena BeFemova osmomartovska žurka “Bring the Noize!”, uz feminističku dodelu nagrada sa specijalnim gostima, DJ Battle i DJ Mečkicu.

U Rexu će biti održan osmomartovski koncert Ane Ćurčin i Ane Avramov, kantautorki alternativne muzičke scene, koje u nastavku serijala “Bez buke” sviraju bez pratnje benda, u svedenoj, intimnoj atmosferi “tihe muzike”. Publika može da očekuje goste i gošće: Ivana Smolović (Ika), Stefan Pejatović (Peja), Una Gašić (Bitipatibi), Marina Milošević (truba)…

Centar za ženske studije organizuje tribinu povodom 25 godina postojanja, na temu “Ženske studije i/ili studije roda”.

Uporedo sa akcijama u Beogradu, Ženska mirovna grupa u Pančevu (ŽMIG) organizuje javnu akciju “Mogu da neću”.

Ženski centar Užice organizuje uličnu akciju na Trgu partizana “2017. = 0 nasilja nad ženama”. Učenice i učenici Srednje medicinske škole izvešće performans tokom kojeg će deliti ruže od papira sa podržavajućim porukama za žene, a aktivistkinje Ženskog centra sakupljaće potpise građana za izgradnju sigurne kuće i deliti promotivne materijale.

U Kruševcu će mlade aktivistkinje Alternativnog centra za devojke izvesti performans na Trgu kosovskih junaka, a Udruženje žena Peščanik uličnu akciju za ženska radna prava na Trgu mladih.

Udruženje Žene juga u Pirotu organizuje “Ženski vašar” na centralnom gradskom trgu, Forum žena Prijepolja Sajam ženskog stvaralaštva, a Impuls u Tutinu feminističku javnu akciju stajanja sa transparentima na Gradskom trgu, te posetu lokalnom Centru za azil.

Osmomartovskim maršom tradicionalno počinje i kampanja “Mesec romskog ženskog aktivizma”, koja će biti završena 8. aprila, na Međunarodni dan Roma i Romkinja.

Romsku žensku mrežu čini 30 organizacija i inicijativa u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Bujanovacu, Vranju, Kuršumliji, Lebanu, Leskovcu, Prokuplju, Aleksincu, Pirotu, Babušnici, Dimitrovgradu, Beloj Palanci, Kruševcu, Lazarevcu, Šapcu, Ljuboviji, Pančevu, Zrenjaninu, Novom Bečeju i Žablju.

Nakon Srbije, gde je prvi put održan 2010. godine, “Mesec romskog ženskog aktivizma” počele su da obeležavaju i aktivistkinje u Bosni, Crnoj Gori, Nemačkoj, Rumuniji i Italiji.

Aktivistkinje slave romski ženski aktivizam kroz radionice, ulične akcije, tribine, javne projekcije filma “Ja hoću da imam izbor”… Uličnim akcijama biće obeležen i 21. mart, Međunarodni dan borbe protiv rasizma.

*U prilogu: Mapa dešavanja povodom 8. marta

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r