Uzeti zajedničku stvar u ruke
Grupa STEALTH.unlimited (Ana Džokić i Marc Neelen) organizuje od 2. do 6. novembra u Banjaluci, u okviru instalacije "Uzeti zajedničku stvar u svoje ruke" i izložbe “Izloženosti”, tri otvorena razgovora o budućim oblicima preduzetništva koji nastoje biti društveno relevantni.
Grupa STEALTH.unlimited (Ana Džokić i Marc Neelen) organizuje od 2. do 6. novembra u Banjaluci, u okviru instalacije "Uzeti zajedničku stvar u svoje ruke" i izložbe “Izloženosti”, tri otvorena razgovora o budućim oblicima preduzetništva koji nastoje biti društveno relevantni.
Otvoreni razgovori deo su projekta “Gde se sve tek treba dogoditi / 2. poglavlje: Izloženosti” u okviru izložbe SpaPort 2009/2010, koja je otvorena proteklog vikenda na više lokacija u Banjaluci, u organizaciji Protok kolektiva i prema kustoskoj koncepciji Ivane Bago i Antonije Majače (DelVe | Institut za trajanje, mjesto i varijable) iz Zagreba.
Otvoreni razgovori i istraživački arhiv "Uzeti zajedničku stvar u svoje ruke" ukazuju na reči kao što su konkurentnost, inovativnost, gradnja karijere i lični razvoj, koje su uobičajene u poslovnom vokabularu, uzimaju se zdravo za gotovo i direktno povezuju sa jednostrano fokusiranim poslovnim strategijama (kao što su brending, povećanje produktivnosti, alat za maksimizaciju profita ili dovođenje radnika u ovisnost o poslodavacu).
Ako se pogleda drugačije, podjednako je moguće tim istim pojmovima dati angažovani, kulturno i društveno svestan pravac, čime postaju alati za zajedničko osnaživanje i čine jezgro nekih savremenih nezavisnih umetničkih i kulturnih praksi.
Tri otvorena razgovora zasnovana su na privatnom arhivu Rajke i Vukašina Borojevića (Aninih babe i dede, koji su između ostalog bili inicijatori i prvi direktori fabrike Vitaminka u Banjaluci, osnovane 1946, a tokom ranih 50-ih Rajka je pokrenula zadrugu žena u selu Donji Dubac u Srbiji, koja je dostigla par stotina članica).
Svaki od otvorenih razgovora će početi sa 20 do 30 minuta izlaganja zasnovanih na nekoliko ključnih pojmova koji spajaju angažovane preduzetničke aktivnosti iz prošlosti i sadašnjosti. Odatle će se dublje ući u motive, strategije i prakse koje ujedno definišu kako biznis, tako i nezavisnu kulturnu produkciju. Uključujući lično iskustvo učesnika i inspirativne primere koje su svi pozvani da donesu sa sobom, biće reči o o implikacijama i mogućnostima tih ključnih pojmova i razmatrati kroz njih moguće budućnosti.
Između ostalog, biće prikazan i dokumentarni film "Najbolji muž” (režija Vera Jocić i Ljubiša Jocić), čija je tema takmičenje za najboljeg muža organizovano u selu Donji Dubac 1968. godine.
Na izložbi “Izloženosti”, osim grupe STEALTH.unlimited, učestvuju i Grupa Spomenik, Radna grupa Četiri lica Omarske, Istraživački arhiv “Nogomet metafora života?” (Abart, Mostar), Igor Bošnjak, Lana Čmajčanin & Igor Grubić, Sandra Dukić & Boris Glamočanin, Flaka Haliti, Nicole Hewitt, Amel Ibrahimović, Margareta Kern, Radenko Milak, Renata Poljak, Vahida Ramujkić, Lala Raščić, Borut Šeparović, Goran Ferčec & ‘Generacija 91-95’ i Bojana Tamindžija.
Projekat “Gde se sve tek treba dogoditi” (Where Everything Is Yet To Happen - WEIYTH), u okviru Spaport bijenala 2009/10. u Banjaluci, najavljen je serijom pratećih događaja održanih u Sarajevu i Mostaru.
Izložba “Izloženosti” je drugo poglavlje dugoročnog projekta “Gde se sve tek treba dogoditi”, koji je započet izložbom "Možeš li govoriti o tome? - Da, mogu”, koja je otvorila prostor potencijalnosti, onog u kojem se uspostavlja mogućnost za govor, ali i odbijanje da se govori - pre svega postavljanjem pitanja: o čemu umetnost može, a zatim i mora, govoriti u kompleksnim političkim sredinama - u ovom slučaju na prostoru Republike Srpske, u Bosni i Hercegovini - a da pritom ne zadobije formu tek još jednog, “post/pre-emergency” bijenala?
BiH se uspostavlja kao uporište pogleda, ogledalo koje izokreće perspektivu i odražava urgentnost pitanja budućnosti, zajednice i ko-egzistencije mimo prevladavajućih modela etnopolitike i nacije-države, kako u “tranzicijskim”, tako i u zapadnjačkim, “naprednim” neoliberalnim demokratijama.
Izložba je otvorena do 30. novembra u fabrici “Rudi Čajavec”, Salonu MSU RS i u javnom prostoru.
Projekat su podržali Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu, Fondacija Robert Bosć, Ministarstvo prosvete i kulture RS, Grad Banja Luka i Ministarstvo civilnih poslova BiH.
(SEEcult.org)