Vertikale vrednosti u društvu
Tribina “Vertikale”, kao deo inicijative Bazaarta i partnera da se povežu važni subjekti u oblastima drame i obrazovanja u Srbiji, biće održana 24. septembra u Probrodu, u okviru 15. Bitef Polifonije, a cilj je da istakne značaj kontinuiteta za očuvanje i izgradnju vrednosne okosnice društva u promeni.
Tribina želi da ukaže na vrednosti koje nisu omeđene ljudskim vekom – nasleđe, humanost, snaga ljudskog dela… Te su vrednosti “utemeljene u generacijama pre nas, a čuvaju se, razvijaju i prenose kroz naš rad i naša dela za generacije koje dolaze”, naveo je Bazaart, ističući da se tako formiraju vertikale koje nas vode i uzvisuju kao ličnosti i kao društvo.
Nezaobilazni deo razvoja vertikala je i podsticanje donatorstva. Biti donator u domenu kulture i obrazovanja znači nastavljati vrednosti koje nisu omeđene ljudskim vekom, već su deo opšteg nasleđa. U to opšte nasleđe utkane su i ideje humanosti i vere u snagu ljudskog dela. Stoga će donatorstvo biti jedna od tema o kojima će biti reči na tribini, koja počinje u 13 sati, a njene urednice i moderatorke su Sunčica Milosavljević i Marina Milivojević-Mađarev.
Među gostima su najavljeni profesorka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Milena Dragićević Šešić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ivan Ivić, glumica i rediteljka Sanja Krsmanović-Tasić i koordinatorka programa u Fondaciji za otvoreno društvo Tatjana Stojić.
Prema navodima organizatora, iako dramski pedagoški rad pre svega neguje vrednosti društva u kojem se odvija, često su eksterni donatori ti koji obezbeđuju da drama kao neformalan obrazovno-vaspitni pristup opstane, prebrodi krizu vrednosti i u tome pomogne deci i mladima. Donatorska podrška, međutim, često budi nepoverenje...
Kako očuvati kontinuitet? Kako negovati vrednosnu vertikalu? Koje su to vrednosti za koje se dramski pedagozi i umetnici zalažu decenijama? U koje vrednosti ulažu donatori i kako one doprinose društvu? Prepoznajemo li donatorstvo kao etički čin? To su neka od pitanja o kojima će biti reči na tribini, koju Bazaart organizuje u saradnji sa Prijateljima dece opštine Novi Beograd i CEDEUM-om.
Tribina je organizovana u okviru projekta Ostrva/Islands koji povezuje važne subjekte u oblastima drame i obrazovanja u Srbiji (škole, nastavnici, aktivisti, umetnici, donosioci odluka, istraživači, profesori, donatori...) kako bi se osnažili učitelji i nastavnici, aktuelizovala obrazovna praksa, poboljšalo inicijalno obrazovanje nastavnika i modernizovali nastavni planovi i programi.
Projekat Ostrva/Islands finansira Evropska unija kroz program "Podrška civilnom društvu", a sufinansiraju ga Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom, Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo omladine i sporta Srbije.
(SEEcult.org)