• Search form

16.03.2019 | 23:58

Verujte vašim očima

Verujte vašim očima

Krizna situacija u i oko Radio-televizije Srbije, u koju je 16. marta nešto pre 20 sati upao deo učesnika protesta “Jedan od pet miliona”, okončana je oko ponoći nakon intervencije policije i prinudnog izlaska demonstranata iz zgrade RTS-a. Umesto najavljivanog ostanka sve dok generalni direktor javnog servisa Dragan Bujošević ne podnese ostavku, okupljeni su se razišli, ali je za 17. mart u podne zakazan novi protest ispred Predsedništva Srbije povodom najavljenog obraćanja predsednika Aleksandra Vučića.

Demonstranti su ušli u RTS iz Aberdareve, predvođeni liderom Dveri Boškom Obradovićem, nakon još jedne u nizu subotnjih protestnih šetnji i improvizovanog Dnevnika 2 održanog ispred zgrade javnog servisa, od kojeg se već mesecima traži objektivno informisanje o protestima koji se održavaju u desetinama gradova u Srbiji.

“Ušli smo da vratimo RTS narodu… Ovo je veče kada ćemo osloboditi RTS”, poručio je na početku krizne situacije Obradović, koji je naglašavao da nikome nije namera da bilo šta ruši ili da se sukobljava sa policijom i zaposlenima u javnom servisu, a više puta je ponovio i da ih je obezbeđenje RTS-a pustilo u zgradu.

Za vreme napete situacije, koja je uživo prenošena na N1 i pojedinim drugim medijima, kao i na društvenim mrežama, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović održao je dve vanredne konferencije za novinare na kojima je optužio učesnike protesta i lidere opozicije da su napali novinare i demolirali zgradu RTS-a, te istakao da ju je policija “oslobodila”.

Ministarstvo kulture i informisanja je tokom krizne situacije pozvalo građane koji su ušli u zgradu RTS-a da se povuku, a “one koje ih podržavaju, na uzdržanost od takvih postupaka”. Smatrajući da “ulazak demonstranata u zgradu RTS-a predstavlja prelazak one delikatne linije koja društvo deli od anarhije i bezakonja”, Ministarstvo kulture i informisanja navelo je u saopštenju i da se “politički stavovi i zahtevi, kakvi god da su, ne smeju izražavati na način suprotan zakonu, javnom redu i opštem interesu društva”.

“Ministarstvo kulture i informisanja najoštrije osuđuje postupke koji dovode do afirmisanja bilo kog oblika sile, koji mogu da, pored kršenja zakona, u naše društvo unesu dodatne napetosti i isključivosti. Upad u zgradu RTS, žalostan je pokušaj u tom pravcu”, navedeno je u saopštenju povodom situacije u RTS-u koja je na momente bila na ivici većih incidenata, a izazvala je oštre reakcije i premijerke Ane Brnabić i pojedinih ministara.

Kriza je završena nakon policijskog izvođenja učesnika protesta i lidera opozicije, te odustajanja okupljenih od prvobitne namere da ostanu ispred RTS-a dok generalni direktor te medijske kuće ne podnese ostavku. Prvobitni zahtev, koji je lider Dveri preneo dežurnom uredniku RTS-a Zoranu Stanojeviću, bio je da predstavnici organizatora “Jedan od pet miliona” budu uključeni vanredno u program RTS-a.

RTS je za vreme krize u sopstvenoj zgradi emitovala serije i film, prekinuvši ih prilikom obraćanja ministra unutrašnjih poslova, i to najpre reemitovanjem snimka uživo TV Pink.

Bujošević je u Dnevniku 3 - dok su učesnici protesta i policija još bili ispred zgrade RTS-a, izjavio da zaposleni nisu mogli da rade svoj posao i izvinio se gledaocima zbog zakasnele realizacije emisije, a nije ni pominjao mogućnost ostavke, niti ga je voditelj o tome bilo šta pitao.

Pozivajući se na medijske zakone, Bujošević je istakao da je RTS autonoman i nezavisan u određivanju uređivačke politike i programske koncepcije, sadržaja i šeme, a deo lidera opozicije optužio je da, suprotno zakonu, donetim dok su bili na vlasti, žele da određuju i programsku šemu i sadržaj RTS-a. Ocenio je i da su protesti “Jedan od pet miliona” izgubili legitimitet nakon upada u RTS i izrazio nadu da će i državni organi i Evropska asocijacija javnih servisa i međunarodna udruženja novinara krajnje ozbiljno razgovarati o tom događaju.

I Udruženje novinara Srbije osudilo je upad u RTS i zatražilo od lidera opozicije i demonstranata da mirno napuste zgradu te kuće, ali je pozvalo i RTS da omogući građanima profesionalno i blagovremeno informisanje o zahtevima opozicije i građana koji protestuju.

UNS je ocenio da je upad u zgradu RTS-a neprihvatljiv i nedopustiv pritisak na novinare, medijske radnike i nezavisnost uređivačke politike RTS-a.

Osim Obradovića, u zgradi RTS-a od početka je bio još jedan od lidera Saveza za Srbiju Dragan Đilas, a pridružili su im se i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, samostalna poslanica Marinika Tepić... te nešto kasnije ispred RTS-a i drugi lideri opozicije Boris Tadić, Vuk Jeremić, Borko Stefanović

Javni medijski servis, čiji su slogani Vaše pravo da znate sve i Verujte našim očima, od početka protesta “Jedan od pet miliona” oštro je kritikovan i bio je neizbežan deo rute učesnika protestnih šetnji, a prvi put je ovoga puta gađan jajima. Umesto jednočasovne “blokade” RTS-a, najavljena je bila dvosatna, a upad u zgradu nije bio očekivan.

Ispred ulaza RTS-a je i završena protestna šetnja, nakon obraćanja dramskog pisca Siniše Kovačevića na platou kod Filozofskog fakulteta. U Takovskoj je održan i “Dnevnik slobodne Srbije” kao pandan Dnevniku 2 javnog servisa, a gost je bio predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić.

Epilog protesta u i oko RTS-a za sada je jedan privedeni učesnik, osumnjičen za šutiranje policajca, ali su najavljeni krivični i prekršajni procesi.

Prema navodima organizatora protesta, povređen je i jedan od njih.

*Foto: Screenshot N1

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav