Vidan Papić u SKUC-u
Izložba Vidana Papića, grafičkog dizajnera, slikara i profesora, nekadašnjeg likovnog urednika Džuboksa i Dečjih novina i jednog od osnivača Međunarodnog bijenala umetnosti minijature u Gornjem Milanovcu, biće otvorena 12. januara u Srpskom kulturnom centru u Istri (SKUC) u Puli.
Rođen 1960. godine u Gornjem Milanovcu, Papić je diplomirao 1984. godine na Fakultetu primijenjenih umjetnosti u Beogradu, gde je završio i poslediplomske studije na temu "Grafika knjige".
Za vreme studija bio je jedan od osnivača lista studenata Univerziteta u Kragujevcu Pogledi i grafički urednik studentskih listova Student i NON.
Sredinom 80-ih Papić je počeo da radi u NIP “Dečje novine” u Gornjem Milanovcu, gde je bio glavni likovni urednik muzičkog časopisa Džuboks (1985-1987), a zatim i likovni urednik svih revijalnih izdanja Dečjih novina, kao što su: Eureka, Mala Eureka, JU Video, Osmosmerka i drugih (1986-1989). Glavni likovni urednik Dečjih novina postao je 1989. godine. Potom je 1990. imenovan za umetničkog direktora NIP Dečje novine, u čijem je dizajn studiju radilo 18 dizajnera koji su uređivali celokupnu izdavačku delatnost Dečjih novina obuhvatajući 22 redakcije. Tu je ostao do sloma firme 1994. godine, kada stupa u status slobodnog umetnika.
Papić je sarađivao i učestvovao i u građenju imidža mnogih rok bendova širom Jugoslavije: Smak (Kragujevac), Galija (Niš), Bjesovi (Gornji Milanovac), Pečat (Novi Sad), Trula koalicija (Gornji Milanovac), Zvoncekova Bilježnica (Aranđelovac), Osvajači, Propaganda 117, Agata (Kragujevac)…
Takođe, učesnik je više od 30 likovnih kolonija i simpozijuma u oblasti umetnosti i likovne kulture, te autor niza stručnih tekstova i referata u oblasti likovne kulture i dizajna u inostranim i domaćim časopisima.
Dizajnirao je više od 110 zaštitnih znakova i logotipa za razne brendove, firme, ustanove i rok grupe.
Papić je od 2013. godine član Senata Univerziteta u Kragujevcu, kao član Rektorskog kolegijuma, a istovremeno i redovni profesor i prorektor za umetnost, kulturu, izdavaštvo i vizuelizaciju.
Izložba u SKUC-u u Puli biće otvorena do 10. februara.
(SEEcult.org)