• Search form

14.01.2014 | 13:32

Virtuelni urbani pejzaž

Virtuelni urbani pejzaž

Izložba Nikole Kolje Božovića “Fantazmi na točkovima” biće otvorena 17. januara u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, a prikazuje rezultate umetničkog istraživanja različitih аspеkata аutоmоbilа kао nоsiоca kulturoloških i društvenih znаčеnjа.

Koristeći skulpture/objekte nastale transformisanjem originalnih delova automobila, prostornu instalaciju i slike, Božović stvara jedinstven galerijski prostor koji dobija izgled virtuelnog urbanog pejzaža, saopštio je MSUB.

U umetničkom svetu Kolje Božovića automobil ne predstavlja praktičnu mašinu, već predmet kulta i fetiša, statusni simbol, simbol vanvremenske umetničke vrednosti, magičnu i mističnu mašinu.

Božovićevo stvaralaštvo usmereno je na “unutrašnja” pitanja, na vezu umetničkog dela i sveta konzumentskog kapitalizma. Božović polazi od prepoznatljivih predmeta-delova automobila koje transformiše zamenjujući njihovu društvenu ulogu estetskom.

Namera mu je da istakne “ličnost” predmeta dajući im antrpomorfne osobine: oči (farove), usta (hladnjak), unutrašnje organe (karburator), krv (gorivo), skelet (karoseriju). Nastale transformacije objekata simbolizuju predstave i situacije, zapravo rituale proistekle na relaciji čovek-društvo koji uključuju potrošnju, modne trendove i kolekcioniranje umetničkih dela i gotovo se podrazumeva da oni mogu, a često i postaju, zamena za odnose među ljudima.

Automobil je prisutan u umetnosti 20. veka kao prеdmеt umetničkog interesovanja kroz klasične likovne medije, ali i savremene umetničke prakse. Ideja “automobilnosti” inspirisala je pripadnike futurističkog pokreta koji su automobil videli kao novi ideal lepote, a veliko interesovanje su pokazali i predstavnici američkog pop-arta kojima automobil predstavlja simbol potrošačkog društva, dok su pojedini umetnici novog realizma prikazali u kојој mеri svеt аutоmоbilа mоžе dа “mutirа” u umеtnоst.

Nikola Kolja Božović (1975) diplomirao je i magistrirao na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na kojem i radi kao docent.

Član je i jedan od osnivača grupe HYPE i Asocijacije Umetnost realnosti.

Od 1999. godine izlaže na samostalnim i grupnim izložbama i započinje saradnju sa Galerijom "Zvono" koja ga predstavlja na međunarodnim izložbama i sajmovima savremene umetnosti u Beču, Kelnu i Moskvi.

Dobitnik je nagrade za studentski crtež (1999), nagrada Zlatna paleta (2001) i Beli anđeo (2001), kao i počasne nagrade Centro-periferia (izložba odabranih mladih umetnika iz celog sveta, Federculure, 2007. Rim), te stipendije fondacije “Polok-Krasner” (The Pollock-Krasner Foundation) 2011.

Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije.

Njegova dela se nalaze u RADIX kolekciji u Beogradu, Muzeju grada Beograda, Borusan kolekciji u Istanbulu i dr.

Kustoskinja izložbe u Salonu MSUB je Mišela Blanuša, a biće otvorena do 16. februara.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r