• Search form

29.04.2015 | 12:10

Vizuelna memorija Berlina

Vizuelna memorija Berlina

Izložba austrijskog grafičara Markusa Gela (Gell), posvećena savremenom Berlinu i memoriji tog grada, biće otvorena 3. maja u Galeriji u Kraljevića Marka 8 u Beogradu, a radovi će, nakon zatvaranja, biti poklonjeni nekoj od beogradskih kolekcija ili muzeja.

Foto šetnja kroz Berlin u mediju 27 fotogravura (napravljena u tiražu od po 10 otisaka), pruža uvid u šest tematskih celina kojima Gel beleži urbane toponime savremenog Berlina, čiji je izbor zasnovan na istorijskim i političkim referencama ključnim za memoriju grada.

Tako se ciklusi “Berlinske ulice” i “Memorijal holokausta” bave narativima i faktima iz perioda nacističkog režima; ciklusi “Berlin Aleksanderplac” i “Nebo nad Berlinom” povlače za sobom književne i filmske paralele kao svojevrsne omaže (roman Berlin Aleksanderplac, Alfreda Deblina iz 1929, ekranizacija Berlin Aleksanderplaca, Rajnera Vernera Fasbindera iz 1980. i Nebo nad Berlinom, Vima Vendersa iz 1987. godine), dok “Istok-Zapad” i “Arhitektura u magli” teže presipitivanju pridodatih savremenih arhitektonskih elemenata koji se ugrađuju u narativno-vizuelnu memoriju mesta/ne-mesta.

Četvrt veka nakon pada Berlinskog zida 1989. godine, Berlin se pojavljuje kao jedan od epicentara u transatlantskim relacijama koje karakterišu tenzije, protivrečnosti i asimetrije. To je grad koji je upravo usled moćnog delovanja istorije i dalje veoma privlačan. Nemačka savezna vlada se u leto 1999. godine preselila sa Rajne na Špreju, a Berlin je postao nova prestonica. U njemu se susreću ključni istorijski događaji i izazovi političke sadašnjice, to je mesto u kojem posebno kulminiraju pitanja socijalne pravde u uslovima globalizacije.

Opredelivši se za fotografiju, Gel bira specifični medij koji predstavlja idealno sredstvo za de-mistifikaciju, za de-aurizaciju umetnosti. Ona mu pruža mogućnost prikazivanja stvarnosti, ali i distancirane percepcije. I tu Gel ukazuje na detalje i iskustva gledanja stečenog u šetnjama. U promenadologiji kroz Berlin, sasvim u duhu rodonačelnika nauke o šetnjama, Lucijusa Burkharta, slike mesta bremenite istorijom, stoje same za sebe i ujedno, u vidu isečaka, za istorijske narative, naveo je Peter Nidermajr u tekstu o Gelovom radu.

Nakon zatvaranja izložbe, Gel će, u dogovoru sa Galerijom KM8, donirati predstavljene radove nekoj od lokalnih kolekcija ili muzeja.

Rođen 1967. godine u Rajnkvajlu u Austriji, Markus Gel je 1996. diplomirao studije likovnog obrazovanja na Pedagoškom zavodu Vorarlberg. Godine 2000. osnovao je komercijalnu štampariju, a 2004. proširio je štamparsku radionicu i simultano otvorio Muzej štampe i umetničke grafike u Rajnkvajlu.

Izlagao je na samostalnim i grupnim izložbama u: Lincu, Berlinu, Beču, Sofiji, Rojtlingenu, Vinterturu, St. Poltenu, Kemnicu, Mistelbahu, Landecku, Švecingenu, Salcburgu, Lauterahu…

Njegovi radovi nalaze se u zbirkama: Albertina i Kunsthaus u Beču, Muzeju savremene umetnosti Karnten, Novoj galeriji Landesmuseum Joanneum u Gracu, Muzeju Lindau, Muzeju Hansestadt Wismar, gradskim kolecijama Hajligenštadta i Trauna, Muzeju Louvain-La-Neuve u Belgiji, Muzeju Petofi u Budimpešti, Kunsthal u Roterdamu, u Kolekciji Witt biblioteka u Londonu, Maecenas muzejskoj zbirci u Beču…

Izložba u KM8 biće otvorena do 24. maja, a realizuje se u okviru umetničkog programa udruženja Urbani inkubator, uz podršku Gete instituta i Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r