Volgograd ponovo Staljingrad
Ruski grad Volgograd ponovo se zove Staljingrad, ali samo 2. februara, povodom 70-godišnjice Staljingradske bitke i sovjetske pobede nad nacistima u Drugom svetskom ratu.
Grad na jugoistoku evropskog dela Rusije, Volgograd se svojevremeno zvao Caričin grad, a od 1925. do 1961. godine - Staljingrad.
Krvava Staljingradska bitka vođena je od jula 1942. do februara 1943. godine, jedna od najvećih u Drugom svetskom ratu. Pobeda sovjetskih snaga smatra se jednim od prelomnih događaja u ratu protiv nacističke Nemačke.
Povodom jubileja Staljingradske bitke, gradske vlasti odlučile su nedavno da dozvole da Volgograd ponovo bude na jedan dan “grad-heroj” Staljingrad.
Reakcije javnosti su podeljene - dok jedni smatraju da se pobeda u Staljingradu ne može odvojiti od Staljina, drugi ga smatraju za krvavog tiranina i kategorično se protive očuvanju sećanja na njega u bilo kakvom pozitivnom kontekstu, tražeći odlučan nastavak destaljinizacije društva.
Svečano obeležavanje 70-godišnjice Staljingradske bitke počelo je paradom sa više stotina veterana u istorijskim uniformama.
Potpredsednik ruske vlade Dimitrij Rogozin, koji je sa drugim zvaničnicima položio cveće na spomenik u centru grada, pozvao je i mnogobrojne okupljene da odaju počast Staljingradu i učesnicima slavne bitke. Svečanosti bi trebalo kasnije tokom dana da se pridruži i predsednik Rusije Vladimir Putin.
Na svečanosti učestvuju i nemački i ruski orkestar, izvodeći Betovenovu Devetu simfoniju, Odu radosti, kao i posebno za tu priliku komponovanu kompoziciju.
Staljingradska bitka, koja je trajala 200 dana, bila je jedan od najvećih poraza nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu. To je bila i prva masovna predaja nemačke vojske od početka Drugog svetskog rata, a na obe zaraćene strane odnela je između 1,7 i dva miliona života ljudi.
U znak sećanja na Staljingradsku bitku, imenom Staljingrada nazvane su avenije u Moskvi, Briselu, Sevastopolju, Kijevu... trg i stanica metroa u Parizu, jedan asteroid...
(SEEcult.org)