• Search form

13.11.2014 | 11:03

Vreme je! 4. Touch Me

Vreme je! 4. Touch Me

Festival Touch Me u Zagrebu, posvećen u četvrtom izdanju temi vremena, svečano počinje 15. novembra u Galeriji Klovićevi dvori audio-vizuelnim performansom “10.000 paunovih pera” kojim će vratiti publiku u doba nastanka plazme i scenarije ranog svemira, dočaravajući mnogostrukost kosmičkih fenomena kroz osetljivu opnu mehurića sapunice.

Galerija Klovićevi dvori, koja će biti pretvorena u futurističku kapsulu, polazna je tačka za tronedeljno putovanje prevrtljivim vremenskim kontinuuom koje će četvrti festival Touch Me, posvećen integraciji umetnosti, nauke i tehnologije, pružiti publici kroz umetničke radove, performanse i radionice.

Dok je u protekla tri izdanja bio posvećen temama užitka, energije i inteligencije, četvrti Touch Me predstavlja intrigantne i inovativne koncepte savremenih naučnih i umetničkih istraživanja na temu vremena kao četvrte dimenzije. Pod sloganom “Vreme je!", Touch Me poziva publiku da razreši tajne filozofske prakse isprepletene sa fizikom, hemijom i informatikom, oduševi se laserskim svetlima u mehurićima sapunice, sazna kako su nove biološke tehnologije postale umetnički medij i ispita provokativnu psihologiju i politiku katastrofe.

     Evelina Domnitch & Dimitry Gelfand – 10.000 paunovih pera u penušavoj kiselini, performans (2007); fotografiju ustupili autori

Otvaranje festivalske izložbe u Galeriji Klovićevi dvori biće u znaku mehurića sapunice obasjanih svetlošću lasera, koji će, kako su najavili organizatori, preplaviti galerijski prostor desetinama hiljada paunovih pera u jedinstvenom i nezaboravnom vizuelnom doživljaju.

      Evelina Domnitch & Dimitry Gelfand – 10.000 paunovih pera u penušavoj kiselini, performans (2007); foto: Paul Prudence

Spektakularni audio-vizuelni performans “10.000 paunovih pera” u penušavoj kiselini fascinantnog umetničkog dua Eveline Domnitch (Belorusija/Holandija) i Dmitryja Gelfanda (Rusija/Holandija) dočaraće mnogostrukost kosmičkih fenomena kroz osetljivu opnu mehurića sapunice koja reflektuje nabujale slojeve raznolikih skala, brzina i tački nestajanja. Usmerena pod određenim uglovima, prodorna svetlost laserskih zraka stvara projekciju molekularnih interakcija i fantastičnih pojava nelinearne optike simulirajući tako dinamiku živih stanica.

      Evelina Domnitch & Dimitry Gelfand  – 10.000 paunovih pera u penušavoj kiselini, performans (2007.); preuzeto sa flickr.com/arselectronica

Čudesni performans “10.000 paunovih pera” održava se samo na dan svečanog otvaranja izložbe na kojoj će do 7. decembra biti predstavljeno više od 30 radova i instalacija renomiranih umetnika savremene i novomedijske scene, poput Marte de Menezes (Portugal), Ericha Bergera (Finska/Austrija), kao i Ivana Ladislava Galete, Ivane Franke i Davora Sanvincentija iz Hrvatske i mnogih drugih. Uz umetničke radove, biće predstavljeni i intrigantni naučni eksperimenti i istraživanja, organizovane radionice za decu i odrasle, te performans uoči zatvaranja.

      Davor Sanvincenti – Solfeggio for color harmonies, audio-vizualna fizička instalacija (2013), foto: Davor Sanvincenti

Instalacija “Besmrtnost za dvojeMarte de Menezes i Luisa Graçe nastala je kao rezultat istraživanja pojma identiteta i dihotomije prirodno/veštačko, a prikazuje nastanak besmrtnih staničnih linija koje kao takve mogu opstati jedino u izolaciji.

      Marta de Menezes & Luis Graca – Besmrtnost za dvoje, instalacija (2014.); fotografije ustupili autori

S druge strane, Ivan Ladislav Galeta, doajen hrvatske multimedijalne umetnosti i međunarodno priznat filmski reditelj, u svojim kultnim eksperimentalnim filmovima radikalno menja vremensko-prostornu strukturu konstruišući nove dimenzije stvarnosti, dok Erich Berger predstavlja instalaciju “Polsprung” upozoravajući na preteće scenarije, izvanredna stanja i kataklizmične posledice preokreta Zemljinog magnetnog polja.

      Ivan Ladislav Galeta – kadar iz eksperimentalnog filma Piramidas 1972-1984. (1984)

Festivalsku atmosferu u Galeriji Klovićevi dvori u kasnim satima začiniće DJ Funk Guru (CFSN).

Predavanja u okviru festivala održavaju se od 10. do 14. novembra na Institutu za fiziku, Institutu “Ruđer Bošković”, Fakultetu elektrotehnike i računarstva i KSET-u, a izložba, performansi i radionice do 7. decembra u Galeriji Klovićevi dvori, uz besplatan ulaz.

Festival Touch Me svake treće godine organizuje Kontejner - biro savremene umetničke prakse, a kustoski tim čine: Olga Majcen Linn i Sunčica Ostoić iz te organizacije, kao i Marta de Menezes iz Cultivamos Cultura iz Sao Luisa.

Partneri su: Galerija Klovićevi dvori, Institut za fiziku i Hrvatski filmski savez iz Zagreba, Cultivamos Cultura iz Sao Luísa i Stichting Synergetica Lab iz Amsterdama, a projekat podržavaju: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske, Austrijski kulturni forum u Zagrebu i Zaklada Kultura nova.

(SEEcult.org)

Gott liebt die Serben, Rasa Todosijevic
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav