Vučić protiv ukidanja priznanja za doprinos kulturi
Srpski premijer Aleksandar Vučić zatražio je od poslanika da ne ukinu priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, koja su dan ranije bila tema burne rasprave ministra kulture Ivana Tasovca i opozicionih poslanika povodom izmena i dopuna Zakona o kulturi.
Dan nakon burne rasprave u parlamentu, Vučić je poručio poslanicima da "više vredi jedna Milena Dravić nego 30-40 grešaka koje su napravile prethodne vlade", prenela je RTS, navodeći da će članovi skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje predložiti amandman kojim će zatražiti da se dodela priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi ne ukine.
O tome su iza zatvorenih vrata razgovarali 10. februara u parlamentu i ministar Tasovac i poslanici vladajuće većine, koji su prethodno u raspravi najavili podrsku predloženom zakonu.
Povodom burnih reakcija javnosti na predloženo ukidanje priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, Tasovac je ponovio 9. februara u parlamentu da je dodela tih priznanja, koja su “sinonim za tzv. nacionalne penzije”, od početka izazivala kontroverze, da je teško utvrditi kriterijume za njihovu dodelu i da se “nešto te da se "nešto što se zove nagrada ne sme svesti na nivo socijalne pomoći”. Ocenio je i da je spisak onih koji nisu dobili to priznanje, a zaslužili su ga, možda i veći od onih koji jesu.
Predvidjeno ukidanje dodele priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi jedno je od pitanja koje je izazvalo najburnije reakcije u javnosti, a i jedan od razloga zbog kojih je Odbor za kulturu i informisanje većinom glasova odbio da prihvati Predlog izmena i dopuna Zakona o kulturi.
Predsednica Odbora za kulturu i informisanje Vesna Marjanović pozvala je vladu da povuče iz procedure celokupan predlog zakona, a ako to ne učini, apelovala je na poslanike da prihvate desetine amandmana koji su podneti na taj zakon kako bi pokušali da ga poprave.
Prema njenoj oceni, Predlog izmena i dopuna Zakona o kulturi donosi pogrešna rešenja, suprotan je interesima kulture i umetnika, velikim delom je konfuzan, nejasan, pa i nepismen i odlikuju ga nedemokratski pristup kulturi, centralizovanje odlučivanja i proširenje političkog, odnosno partijskog uticaja na kulturu.
Povodom planiranog ukidanja priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, nedavno je pokrenuta i onlajn peticija grupe od 50 uglednih kulturnih radnika i umetnika, koje je podržalo u međuvremenu više od 1.200 potpisnika. Nacionalni savet za kulturu takodje se protivi ukidanju tog priznanja, kao i umetnička udruzenja, koja su uputila parlamentu amandmane povodom tog i drugih spornih rešenja.
(SEEcult.org)