• Search form

27.04.2014 | 15:43

Vučić: Značajna pažnja kulturi

Vučić: Značajna pažnja kulturi

Nova Vlada Srbije posvetiće “značajnu pažnju kulturi”, obećao je mandatar Aleksandar Vučić, najavljujući uspostavlјanje “predvidive i konzistentne” kulturne politike, uz otvaranje rekonstruisanog Narodnog muzeja, jačanje kapaciteta ustanova kulture i civilnog sektora, podsticanje njihove profesionalizacije i transparentnosti, digitalizaciju srpskog kulturnog nasleđa, kao i oslobađanje od poreza radi povećanja ulaganja u kulturu.

“Obećavam da će ova Vlada Srbije konačno obnoviti Narodni muzej na Trgu Republike, koji na sramotu svih nas stoji zatvoren deceniju”, rekao je Vučić 27. aprila u Skupštini Srbije, predstavljajući ekspoze.

Prema njegovim rečima, otvaranje Narodnog muzeja je “naizgled mali cilј, ali simbolično važan” za kulturu u Srbiji i celu zemlјu.

Vučić je naveo da ga je, kao roditelja, stid što u Srbiji žive deca koja nisu imala prilike da vide Narodni muzej, “najviše kulturno blago” srpskog naroda.

Napominjući da ne želi nikoga da krivi za to što je Narodni muzej godinama zatvoren, Vučić je naveo da se ne bi dobro osećao kao političar kada ne bi bio ponovo otvoren za vreme mandata nove vlade.

“Uostalom, da pitam i nas poslanike, ministre ili koga već hoćete, da li znamo gde se danas čuva Miroslavlјevo jevanđelјe. Verujte mi da 90%, pretpostavlјam, ne bi znalo, a svako dete kada smo mi išli u školu znalo je tačno mesto u Narodnom muzeju gde može da ga vidi”, rekao je Vučić, koji nije pomenuo u ekspozeu i Muzej savremene umetnosti na Ušću u Beogradu, koji je takođe zatvoren već godinama zbog rekonstrukcije.

Vučić je naglasio da je na prostoru današnje Srbije kolevka kulture u Lepenskom Viru, “vrhuncu umetničkog stvaralaštva neolita, prvog i najvećeg kulturnog žarišta Evrope”.

“Naš prostor je središnja tačka i vinčanske kulture, tehnološki najnaprednije praistorijske kulture u svetu. Zasluženo ili ne, Srbija je baštinik tog istorijskog duha koji je zaposedao prostor na kome danas živimo i zbog toga moramo da se trudimo da, koliko god je to moguće, budemo dostojni takvog nasleđa”, rekao je Vučić, koji je tri sata predstavljao ekspoze poslanicima.

Vučić je izrazio i uverenje da je “kulturna kolevka, zalјulјana u Lepenskom Viru i Vinči, odgojila velikane novijih vremena - od Svetog Save, preko freskoslikara, ikonopisca iz Studenice, Sopoćana i Mileševe, do Dositeja Obradovića, Vuka Karadžića, Petra Petrovića Nјegoša, Nikole Tesle, Stevana Mokranjca, Ive Andrića, Danila Kiša, Miloša Crnjanskog, Slobodana Jovanovića, Save Šumanovića, pa sve do Vaska Pope, Vladimira Veličkovića i Emira Kusturice”, koji su, kako je naveo, samo neki od mnogih.

Kao osnovne principe kulturne politike nove vlade, Vučić je, uz očuvanje kulturnog nasleđa, naveo i brigu o jeziku i pismu, o materijalnom i kadrovskom jačanju ustanova kulture, te rast budžetskog finansiranja kulture u skladu sa materijalnim razvojem društva i podršku privatnim kompanijama koje ulažu u kulturu.

Kao i u sportu, i u kulturi će, kako je najavio, biti uvedeno oslobađanje od poreza, koje će biti “strogo kontrolisano”.

“Za one koji hoće da ulože novac u sport i u kulturu, to će moći da rade sa najnižim ili bez ikakvih poreskih opterećenja, ali će to država veoma strogo, veoma odgovorno i veoma ozbilјno kontrolisati, iz prostog razloga što smo i u ranijem periodu kada su postojale takve ideje bili svedoci brojnih zloupotreba”, naveo je Vučić, najavljujući i posebnu brigu o talentima, te zaštitu i podsticaj razvoja kultura nacionalnih manjina.

Takođe, istakao je važnost otvorenosti srpske kulture za regionalnu i međunarodnu saradnju i predstavlјanje domaćoj javnosti sadržaja tradicionalne i moderne evropske i svetske kulture.

“Srpska kultura staro porodično srebro evropske civilizacije i mi ćemo to srebro izglancati i prikazati ga svetu da mu se divi i da zbog njega posećuje Srbiju. Cilј je veliki, ali je dostižan. Naša kultura biće naša lična karta, znak prepoznavanja širom planete, naš ponos i slobodno mogu da kažem naš brend”, rekao je Vučić, ističući da su umetnici poput Emira Kusturice, Dušana Kovačevića, Mikija Manojlovića i događaji poput BEMUS-a, trubačkog sabora u Guči, BITEF-a, FEST-a i Egzita, bili i biće “najbolјi ambasadori i promoteri Srbije”.

Vučić je rekao i da se, kao dugogodišnji narodni poslanik, ne seća da je neki mandatar govorio dugo o planovima svog kabineta o kulturi.

“Ne sećam se, doduše, ni da je bilo koji premijer bio angažovan u toj oblasti, a pretpostavlјam da neću ni ja. Nije ovo bila kritika, ali kao budući premijer, želim da vas uverim da će Vlada koju vodim posvećivati značajnu pažnju kulturi”, rekao je Vučić, najavljujući i niz mera u oblasti informisanja, koje je takođe u nadležnosti Ministarstva kulture.

Cilj seta medijskih zakona, čije je usvajanje najavio do leta, jeste da se država povuče iz medija i usredsredi svoj uticaj na projektno sufinansiranje medijskih sadržaja koji promovišu javni interes.

Napominjući da se Srbija u protekle dve godine popela za 20 mesta na listama sloboda medija i sloboda govora koje rade svake godine Reporteri bez granica i Freedom house, Vučić je rekao da će ove godine do leta, posle punih 11 godina, biti usvojena tri medijska zakona o javnom informisanju, elektronskim medijima i o javnim servisima - RTS-u i RTV-u.

Ti zakoni će, kako je naveo, biti “usklađeni sa onim što želi i Evropska komisija, a dobiće odobrenje i od Venecijanskog komiteta”.Ističući da će vlada promovisati dalјu demokratizaciju srpskog društva i zaštitu slobodnog govora, Vučić je rekao da to nisu filozofski elementi, već i ekonomski.

“Novinari i mediji su zaštitnici javnosti i element u proverama i ravnotežama nad vladama i poslovnim firmama. Bez nepopustlјivog povika nekih novina protiv užasnih krađa i plјački koje su se desile u državnim firmama, pravosuđu bi bilo daleko teže da to samo otkrije”, rekao je Vučić i ponovio da će vlada nastaviti i istrage i rešavanja svih slučajeva ubijenih novinara.

“Počeli smo i privodimo pravdi učinioce iz najtežeg slučaja Slavka Ćuruvije, ali ima još slučajeva iz našeg mračnog perioda na koje moramo da bacimo svetlo, ma koja cena bila. Očekujem po tom pitanju i rešavanje nekih drugih ubistava novinara”, rekao je Vučić.

“Bez obzira na to koliko ja ponekad ne volim pitanja koja mi se postavlјaju i na to koliko se ponekad iznerviram kada vidim ono što se objavi, novinari u Srbiji moraju osećati da oni mogu slobodno da krstare i istražuju šta god požele, bez bilo kakve bojazni za svoje dobro. Ovo je fundamentalni zahtev slobodnog i modernog društva”, dodao je Vučić, koji je kao tri stuba reformi predstavio stabilizaciju javnih finansija i reforme javnog sektora i privrednog ambijenta, najavljujuci, izmedju ostalog, privatizaciju svih preostalih državnih preduzeća.

Prema njegovim rečima, pri sastavu vlade vodio se interesima Srbije i građana, a ne unutarpartijskim postulatima, jer nijedna partija nije dovoljno dobra da upravlja svim važnim mestima.

Ministar kulture i informisanja u novoj vladi ostaje Ivan Tasovac, koji je došao na tu funkciju prilikom rekonstrukcije vlade u septembru 2013. godine, kao nestranačka ličnost, a na predlog Socijalističke partije Srbije dosadašnjeg premijera Ivice Dačića. Tasovac se u međuvremenu prijavio i na konkurs za novog direktora Beogradske filharmonije, koju je do dolaska u vladu vodio 12 i po godina. Upravni odbor BGF ga je i predlozio za novog direktora, ali se čekao izbor nove vlade za konačnu odluku o tome ko će voditi BGF, a ko Ministarstvo.

Deo ekspozea Vučić je posvetio i obrazovanju, kao i nauci i tehnološkom razvoju.

Između ostalog, rekao je i da će se vlada posebno baviti kvalitetom visokoškolskih ustanova, njihovom akreditacijom i stvaranjem uslova da se olakša povratak domaćih stručnjaka iz inostranstva.

Navodeći da će jedan od prioriteta vlade biti i nauka i tehnološki razvoj, Vučić je rekao da se u protekloj deceniji, usled povećavanja broja istraživača koje nije bilo praćeno srazmernim porastom budžetskih sredstava, došlo do situacije da veliki deo izdvajanja za nauku praktično odlazi na isplatu zarada zaposlenih. Nivo finansiranja samih istraživanja je time pao ispod nivoa potrebnog da se ova delatnost održi, a višegodišnje zapostavlјanje problema u tom resoru dovelo je do organizovanih protesta naučnih radnika.

Novi model finansiranja, kako je naveo, podrazumeva konstituisanje fonda koji će na bazi stručnosti dugoročno kreirati strategiju naučno-istraživačkog i tehnološkog razvoja, ocenjivati naučne projekte i raspisivati konkurse za finansiranje naučno-istraživačkog rada. Regulisanje tih zakona imaće prioritet kako bi se obezbedio kontinuitet u finansiranju naučno-istraživačkih projekata, čiji se tekući ciklus završava krajem 2015. godine.

Vučić je rekao i da postoji bojazan da bi prelazak na nov model finansiranja mogao ugroziti neke oblasti nauke koje su od opšte važnosti za kulturu i društvo, ali trenutno ne predstavlјaju izazove u tehnološko razvojnom smislu, pa će vlada sa “posebnom pažnjom zaštititi postojeće istraživanje u humanističkim i društvenim naukama”.

“Integrisani u naporima nove vlade i vodećih naučnika i stručnjaka, mogli bismo ne samo da spasemo nauku i povratimo značaj obrazovanja, već i da prepoznamo, podstaknemo i iskoristimo jedan od osnovnih i višestruko potvrđenih potencijama koje ova zemlјa ima”, rekao je Vučić, dodajući da bi obezbeđivanje uslova koji bi istraživače podsticali da ostanu u zemlјi, povećano ulaganje u nauku i sprega nauke i privrede, obezbedili "osnovu za brži privredni razvoj, kao i opštu kulturnu i društvenu revitalizaciju".

Vučić je istakao, između ostalog, i važnost razvoja informacionog društva.

Uz proces digitalizacije televizijskog signala, koji će biti okončan do 17. juna 2015. godine - roka koji je postavila EU, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija će nastaviti aktivnosti i u cilјu razvoja mreže širokopojasnog i brzog interneta kako bi on bio dostupan i u najslabije naselјenim delovima zemlјe. Od posebnog značaja za razvoj elektronskog poslovanja je i otvaranje opcije prijema novca iz inostranstva putem internet servisa Pej pal, koji je 2013. došao na tržište Srbije.

Ekspoze Vučića u celini moguće je preuzeti sa sajta Vlade Srbije, odnosno OVDE.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, intervju za SEEcult.org, Beograd, 2007.
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.