Vuk Ćosić o Beogradu 80-ih i danas
Umetnik Vuk Ćosić predstavlja se tokom septembra u Podroomu Kulturnog centra Beograda (KCB) izložbom “J♡BG”, koja je nagrada KCB-a na 58. Oktobarskom salonu za rad “Otpakivanje Dišanove kutije” (Unboxing Duchamp’s Boite), za koji kaže da je svojevrsna video-dopisnica Beogradu.
Izložbom “J♡BG” Ćosić referiše na nagrađeni rad, ali i nudi njegovu bitno proširenu verziju ili neformalni “dokazni materijal”.
Koncept izložbe je poređenje Ćosićevog viđenja rodnog Beograda 80-ih godina i danas.
Galerijski prostor je podeljen na dve celine koje predstavljaju snimak njegovog stanja svesti u vezi sa društvenim i umetničkim kontekstom. Osamdesete se kroz izložbu tematizuju kao metafora Ćosićevog ličnog sazrevanja koje je istorijski koincidiralo sa opštom društvenom emancipacijom.
Ambijent koji je posvećen viđenju sadašnjeg trenutka nosi drugačiju poruku. Sveukupna realnost je svedena na kolektivnu marketinšku halucinaciju, prikazanu u banalno sajamski ukrašenom galerijskom prostoru. U prvom planu je postavljen tipičan turistički natpis J♡BG i posetioci s njim mogu samo da se slikaju. Prostor je označen dodatnim natpisima istog vizuelnog rešenja, trgovačkom robom (oprema za borilačke sportove) na koji je aplicirano isto grafičko rešenje: J♡BG.
Ćosićev video rad, kako je istakao žiri KCB-a na 58. OS "Sanjari" 2021. godine, izdvojio se kvalitetom da “na odmeren i promišljen način stavlja u odnos prvobitno lokalne i međunarodne kontekste, a potom i aktuelni trenutak sa istorijom (avangardne) umetnosti”.
“Njegova vrednost proizilazi iz činjenice da se prvenstveno obraća posetiocu izložbe koji je formiran i odrastao u Beogradu, a ne hipotetičkoj individui koja se često pretpostavlja u svetu umetnosti. U tom smislu, ovaj rad odlikuje punoznačna kontekstualna specifičnost, koja lokalnu sredinu, posredstvom ličnih impresija autora, postavlja u širu, globalnu perspektivu. Rad Unboxing predstavlja proces raspakivanja faksimila jedne od verzija Dišanovog rada La Boîte-en-valise, odnosno Kutija u koferu (faksimil serije G iz 1968, koju je dizajnirao Matje Mersje). Taj proces umetnik izvodi uz stalne komentare, koji predmet raspakivanja kontekstualizuju u okviru lične biografije umetnika. Snimateljka je njegova ćerka, a rad je realizovan u formi kućnog videa. Tokom otpakivanja kutije-rada umetnik na duhovit i često auto-ironačan način narativizuje lične, porodične i društvene kontekste govoreći o uspomenema iz mladosti provedene u Beogradu, gde ne živi od 1991, stavljajući u odnos reference kulture u kojoj je sazrevao i globalne istorijske umetničke autoritete poput Marsela Dišana i nadrealista”, naveo je žiri koji su činili kustoskinja Likovne galerije KCB-a Svetlana Petrović, programska urednica u KCB-u Zorana Đaković-Minniti i saradnica KCB-a na projektu “Vizuelna umetnost i mladi” Tijana Savatić.
Vuk Ćosić jedan je od pionira net.arta, a od ranih 90-ih sprovodi multidisciplinarna i inovativna istraživanja o jeziku umetnosti na internetu i njegovim mogućim efektima na savremeno društvo i život. Ne zadržava se na pojednostavljenoj pretpostavci da mreža predstavlja praktično beskrajan prostor slobode izražavanja, već u svojim radovima i teorijskim razmišljanjima razvija generativnu i kritičku ideju čiji je cilj da naglasi važnost umetničkog delovanja na mreži u širem kontekstu odnosa pojedinaca. Tako je kompleksnost savremenog života u svim aspektima u centru hibridne istrage u kojoj se mreža – njeni hirovi i jezici, njena univerzalna dostupnost i neposredna cirkulacija – koristi, pogrešno koristi i zloupotrebljava kao polazna tačka za odlazak u nešto drugo, u prostor koji je i stvaran, i virtuelan, i slojevit značenjima. Ćosićevu praksu, istovremeno ukorenjenu u sadašnjost, projektovanu ka budućnosti i povezanu sa prošlošću, karakteriše mešavna kombinacija svakodnevnih i umetničkih radnji. Ako je, kako umetnik paradoksalno kaže, “umetnost prošlosti bila samo zamena za internet”, onda to isto nasleđe može postati subjekt i objekt novih radnji nastalih na mreži i proširenih po njoj.
Ćosić živi i radi od početka 90-ih u Ljubljani, gde je suosnivač Ljubljanske laboratorije za digitalne medije Ljudmila i firme za digitalnu strategiju Case Sensitive.
Nagrada KCB-a na Oktobarskom salonu dodeljuje se 2007. godine, a podrazumeva samostalnu izložbu u galerijama te ustanove, koja je i organizator OS.
Nagradna izložba Ćosića u KCB-u biće otvorena od 1. do 29. septembra.
(SEEcult.org)