Words Room
Međunarodna konferencija “Words Room”, čiji je cilj da uporedi kako su u evropskim rečnicima definisani određeni pojmovi koji se bave umetnošću i kulturom i kako se odnose prema svojim specifičnim značenjima u drugim zemljama i njihovom istorijskom razvoju, organizovana je 26. i 27. novembra u Zagrebu, u okviru projekta mreže “Continental Breakfast”. Memorija, odnosno memorijal, spomenik, prostor i javni prostor, ključne su reči koje su povezane sa temom konferencije, kao polazište za istraživanje.
Međunarodna konferencija “Words Room”, čiji je cilj da uporedi kako su u evropskim rečnicima definisani određeni pojmovi koji se bave umetnošću i kulturom i kako se odnose prema svojim specifičnim značenjima u drugim zemljama i njihovom istorijskom razvoju, organizovana je 26. i 27. novembra u Zagrebu, u okviru projekta mreže “Continental Breakfast”.
Memorija, odnosno memorijal, spomenik, prostor i javni prostor, ključne su reči koje su povezane sa temom konferencije, kao polazište za istraživanje.
Među učesnicima konferencije, organizovane u Društvu arhitekata Zagreba, najavljeni su Alenka Gregorič, Alenka Pirman i Jani Pirnat iz Slovenije, Dalibor Martinis, Fedor Kritovac, Jadranka Vinterhalter, Nataša Bodrožić, Sonja Leboš, Vlasta Delimar i Janka Vukmir iz Hrvatske, Dunja Blažević i Lala Raščić iz BiH, Giuliana Carbi iz Italije, Hedvig Turai iz Mađarske i Jordan Šišovski iz Makedonije.
Prema navodima organizatora, s obzirom na savremeno stanje evropskog društva i potrebu pronalska najboljih alata za čuvanje evropske nematerijalne kulturne baštine, cilj je da se pokuša stvoriti razumljiva kompilacija kolekcija reči koje dolaze iz višejezičkog područja: svojevrsni virtuelni evropski tezaurus u likovnoj umetnosti koji bi pomogao u praksi i ojačao međusobno razumijevanje.
Kao jedan od neprohodnih prolaza za komunikaciju je nedostatak razumevanja brojnih evropskih jezika, a početni korak tog projekta tražiće u prevodima na engleski neke odabrane ključne reči iz drugih evropskih običnih rečnika.
Kao moguća pitanja, izdvojena su: Kako pamtimo?, Kako rukujemo sećanjem u fizičkom ili bilo kojem drugom obliku?, Kako danas interpretiramo kolektivnu istoriju kroz vlastito sećanje?, Kako beležimo ličnu smrt i smrt istorije?, Koju vrstu jećanja pronalazimo u muzejima?,
Kako država upravlja sećanjem?
Istoričarka umetnosti i kustoskinja Giuliana Carbi iz Trsta, osnivačica i predsednica Trieste Contemporanea Committee, predstaviće novosti i ciljeve venecijanskog Foruma Centralno-evropske inicijative (CEI).
Suosnivačica Centra za savremenu umetnost u Zagrebu Janka Vukmir govoriće na temu “Motel sećanja”, a umetnica Vlasta Delimar, jedna od najpozatijih hrvatskih performerki, govoriće na temu “Elementarno telo”, dok će umatnica Lala Raščić iz Sarajeva, dobitnica nagrade “Zvono” za 2006. i nagrade T-HT u Zagrebu za 2007. godinu, govoriti o svom multimedijalnom projektu “Prokleta brana”, koji je nedavno predstavila i u Sarajevu, Beogradu, Banjaluci i Zagrebu.
Jadranka Vinterhalter, viša savetnica u zagrebačkom Muzeju savremene umetnosti, koja vodi Odeljenje za dokumentaciju i informacije, govoriće o dokumentaciji kao memoriji savremene umetnosti, dok će drugog dana konferencije hrvatski umetnik Dalibor Martinis predstaviti svoj projekat”Data Recovery”. Zagrebački arhitekta Fedor Kritovac, doktor društvenih nauka u oblasti urbane sociologije, govoriće na temu “Otkrivanje grada”, što je i naziv njegove knjige, dok istoričarka umetnosti i kritičarka Hedvig Turai iz Mađarske, koja radi kao istraživač u Ludwig muzeju u Budimpešti, ima referat na temu “Memory - Memento; (drugi) život parka skulptura”.
Istoričarka umetnosti i kustoskinja Dunja Blažević, koja vodi Centar za savremenu umetnost u Sarajevu, govoriće na temu “Sudar sećanja”, a umetnička direktorka Gradske (Mestne) galerije u Ljubljani Alenka Gregorič, koja je do prošle godine vodila Škuc galeriju, govoriće o “Doslovnom bez reči”, odnosno primerima sa doslovne izložbe u Mestnoj galeriji Ljubljana.
Za završnicu je najavljena antropološkinja Sonja Leboš iz Zagreba, koja će govoriti na temu “Mnemozina - teatar sećanja. Mnemopolitika. Mnemotopija. Mnemopoetika”.
U okviru konferencije, biće održan i radni sastanak mreže “Continental Brakfast”, koja deluje uz podršku CEI.
Sajt konferencije je www.wordsroom.wordpress.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)