Za jače prisustvo slovenskih zemalja u Unesko i SE
Forum slovenskih kultura (FSK) okupio je 20. juna u Sloveniji predstavnike ministarstava kulture članica te organizacije koje bi, kako je predložio ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, kao predsedavajući sednice, trebalo da osiguraju jače prisustvo u međunarodnim organizacijama, odnosno da osnuju neformalne grupe pri Unesku i Savetu Evrope.
“Unesko je partnerska institucija Foruma i smatram da moramo da budemo vidljiviji upravo tamo. Predlažem formiranje neformalne grupe zemalja članica Foruma u Unesku, a kasnije i u Savetu Evrope. Želeo bih da iniciram sastanak stalnih predstavnika naših zemalja u Unesku kao prvi korak u okviru ove inicijative”, naveo je Vukosavljević na sastanku FSK, kojem su prisustvovali i predstavnici Rusije, Češke, Slovačke, Severne Makedonije, Crne Gore i Hrvatske.
Vukosavljević je podsetio da je FSK osnovalo 2004. godine nekoliko slovenskih zemalja koje su prepoznale izuzetan značaj udruživanja i rada na širenju slovenske kulture. U Evropi je prisutno više od 300 miliona Slovena u 13 zemalja, ali nasleđe slovenskih naroda, pod snažnim silama globalizacije, postaje sve manje vidljivo, naveo je Vukosavljević. Zato je važnost slovenskog udruživanja, dodao je, koje se temelji na najsnažnijem integracionom polju, a to je polje kulture, od neprocenjivog značaja za očuvanje kako pojedinačne baštine tako i zajedničke slovenske.
“Evropa ali i svet trebalo bi da prepoznaju našu jedinstvenost u našoj raznolikosti. Kultura je naš najjači instrument, a samo zajedničkim delovanjem možemo da pokažemo svetu šta slovenska kultura baštini, ali i šta stvara”, istakao je Vukosavljević, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Vukosavljević je istakao značaj edicije “100 slovenskih romana”, ali je i naglasio i da je neophodno raditi na intenziviranju njene promocije na najvidljivijim sajmovima u Evropi i u svetu, a posebno na novom tržištu u Kini, Evroaziji i Latinskoj Americi.
“Odlična dopuna ove aktivnosti će biti i nova evropska kulturna ruta o književnicama 20. veka koja će stvoriti modernu mrežu koja će omogućiti raznovrsne naučne, kulturne i turističke aktivnosti vezane za žensku književnost u evropskom kontekstu”, rekao je Vukosavljević i najazio za kraj septembra u Srbiji sastanak Programskog saveta te kulturne rute.
Vukosavljević je naglasio i da bi veća pažnja trebalo da bude posvećena spomenicima kulture, a u tom pogledu je predložio uvođenje nove nagrade koja će biti posvećena najboljim primerima upravljanja spomenicima kulture.
“Iako je ova tema često debatovana, smatram da i na ovom polju možemo mnogo da naučimo jedni od drugih i Srbija je spremna da održi prvi sastanak radne grupe koja će razraditi ovaj predlog, ukoliko se druge članice slože”, naveo je Vukosavljević.
Vukosavljević se posebno osvrnuo i na izvođačke umetnosti, izrazivši zadovoljstvo zbog zajedničkog nastupa Hora RTS sa Horom Hrvatske radio-televizije i Simfonijskim orkestrom Slovenačkog nacionalnog teatra iz Maribora u okviru obeležavanja jubileja FSK - 15 godina od početka rada.
“U okviru saradnje u oblasti izvođačkih umetnosti, predlažem da se više angažujemo na saradnji između nacionalnih ali i drugih pozorišta sa izvođenjem dela slovenskih autora. Nedavno je Narodno pozorište u Beogradu imalo premijeru opere ‘Koštana’ Petra Konjovića, inspirisane delom Bore Stankovića, koja je doživela veliki povratak posle punih šest decenija. Pored gostovanja pozorišta, predlažem da se razmotri i saradnja pojedinaca na postavljanju dela slovenskih autora. Predlažem da ova tema bude jedna od mogućih u okviru Kulturnog foruma u Sankt Peterburgu u okviru kojeg će FSK”, kazano je Vukosavljević.
Skup je pozdravio ministar kulture Slovenije Zoran Poznič, a obratila se i predsednica Foruma slovenskih kultura Andrea Rihter.
Pročitano je pismo koje je FSK-uo uputio za tu priliku predsednik Rusije Vladimir Putin.
“Tokom decenije i po od svog postojanja, FSK je pokazao je svoj značaj. To dokazuje veliku šansu za širenje kontakata među slovenskim zemljama i igra važnu ulogu u očuvanju jedinstvenog kulturnog i duhovnog blaga slovenskog sveta”, istakao je Putin u pismu.
Učesnici FSK, održanog pod pokroviteljstvom predsednika Vlade Slovenije Marjana Šarca, potpisali su u završnici Memorandum o razumevanju.
*Foto: MKIS
(SEEcult.org)