Za novu kulturnu politiku u Crnoj Gori
Platforma “Kultura Korektiv” nezavisne kulturne scene Crne Gore, zabrinuta za stanje u svim segmentima crnogorske kulture, zatražila je od buduće zakonodavne i izvršne vlasti uspostavljanje nove kulturne politike, koja će insistirati na emancipatorskoj ulozi kulture u društvu.
“Kultura Korektiv” navela je da u ovom prelomnom društveno-političkom trenutku, nakon nedavnih parlamentarnih izbora, dodatno zabrinjava činjenica da je kultura izostala iz agende i predizbornih obećanja političkih subjekata, iako je upravo ona simboličko polje koje određuje sve i kao pojedince i kao građane, i jedan od ključnih mehanizama za osmišljavanje i izgradnju solidarnog i progresivnog društva.
Članovi platforme “Kultura Korektiv” poručili su da očekuju da kultura “više neće biti marginalizovana i zloupotrebljavana za zapošljavanje nekvalifikovanih i partijskih kadrova, očuvanje političke moći i promovisanje isključujućih nacionalnih identiteta”.
Izražavajući podršku ideji ekspertske vlade, naveli su da je resor kulture neophodno profesionalizovati kako bi se stvorili uslovi da se kulturnom politikom bave stručnjaci/kinje sa dokazanim sposobnostima, koji su povezani sa lokalnom zajednicom i svesni njenih potreba i mogućnosti, a ujedno razumeju savremene tendencije u umetnosti i deo su međunarodne kulturne mreže.
Da bi se istinski menjalo stanje stvari, kultura mora da se nađe visoko u agendi prioriteta buduće vlasti, poručila je “Kultura Korektiv” i zatražila u tom kontekstu da ministar/ka kulture bude sa profesionalnim referencama u polju kulture, znanjem i sposobnošću.
Takođe, zatraženo je da da direktori/ce lokalnih i nacionalnih javnih ustanova i institucija budu birani putem javnih i transparentnih konkursa.
Zatražena je i depolitizacija i aktiviranje savetodavnih tela unutar institucija kulture i Ministarstva kulture, te izmena postojeće legislative koja uređuje sektor kulture i njeno usklađivanje sa evropskim praksama, kao i poboljšanje uslova za razvoj nezavisne kulturne scene i rad samostalnih umetnika/ca.
“Nužno je da kultura Crne Gore bude bazirana na javnom interesu, prepoznata kao razvojna poluga društva i da kroz podsticanje kritičkih kulturnih praksi preispituje postojeće stanje i proizvodi nova znanja i vrednosti”, poručila je “Kultura Korektiv”, navodeći i da će uskoro predstaviti javnosti analizu postojećeg stanja u svim segmentima kulture, koja bi trebalo da posluži kao osnova za izradu Plana razvoja kulture 2021-2025. Ujedno, “Kultura Korektiv” pozvala je sve nezavisne mislioce u kulturi da joj se pridruže.
(SEEcult.org)