• Search form

10.02.2015 | 14:39

Za promene u kulturi u BiH

Za promene u kulturi u BiH

Inicijativa KULTURA 2020 - neformalna mreža kulturnih radnika Bosne i Hercegovine, predstavlja pokušaj saradnje i kolektivnog delovanja u cilju sistemskih promena u oblasti kulturne politike i promišljanja kulture kao javnog dobra u društvu.

Inicijativu KULTURA 2020 predstaviće 16. februara u Mediacentru Sarajevo članovi koordinacionog tela te mreže koje čine istaknuti kulturni radnici iz cele BiH, saopštilo je udruženje Akcija Sarajevo.

Inicijativa polazi od stajališta da je krajnje vreme za sistemske promene u sektoru kulture u Bosni i Hercegovini, gde odluke neće, kao do sada, zavisiti od senzibiliteta i estetskih preferencija pojedinih ministara.

Inicijativa KULTURA 2020 fokusiraće svoje delovanje na probleme nepostojanja ili neprimenjivanja strategija za kulturu na svim nivoima vlasti, netransparentnost potrošnje javnih sredstava u kulturi, političku i ekonomsku instrumentalizaciju kulture, zloupotrebu javnih prostora kulture, prekarni rad u sektoru kulture, nepostojanje sindikalnog udruživanja i kolektivne borbe za interese radnika u kulturi…

Odluke u vezi sa kulturom i umetnošću, kako je istaknuto, potrebno je donositi na osnovu zahteva koji su bazirani na konkretnim iskustvima delovanja u kontekstu BiH, u stalnoj komunikaciji donosilaca odluka i samih kulturnih radnika. Kulturni radnici se uključuju u procese donošenja odluka o budućnosti kulture i umetnosti u BiH kroz kolektivno i solidarno delovanje oko zajedničkih, a ne pojedinačnih interesa.

Principi i pravci delovanja inicijative KULTURA 2020 usaglašeni su nakon višemesečnih konsultacija među velikim brojem kulturnih radnika iz cele Bosne i Hercegovine - predstavnika svih umetničkih disciplina, javnih ustanova i nezavisnih kulturnih organizacija, kao i slobodnih umetnika.

Inicijativa KULTURA 2020 polazi od principa neophodnosti povezivanja, solidarnosti i konkretnog zajedničkog delovanja unutar sektora kulture, u cilju aktivnog uključivanja u procese kreiranja kulturnih politika koje određuju administrativni i finansijski okvir delovanja kulture u BiH.

“Samo umreženi i solidarni, sa zajedničkim ciljevima, možemo predstavljati novu snagu koja može pokrenuti proces promena u politici kulture u BiH”, poručuju inicijatori, polazeći od načela da je kultura javno dobro i baza za ličnu i kolektivnu emancipaciju i obrazovanje, te društvenu koheziju i potencijal za sveobuhvatni razvoj. “Kultura je ljudsko pravo i kao takva mora biti dostupna svima. Stoga se kultura mora vratiti u centar interesa bh. društva”, naveli su pokretači inicijative KULTURA 2020.

Prioriteti inicijative KULTURA 2020 su:

1. Potreba strateškog promišljanja i delovanja kroz izradu strategija kulturne politike na svim administrativnim nivoima u BiH, te nadgledanje njihovog provođenja
2. Kritičko promišljanje i nova artikulacija uloge javne kulture u savremenom bh. društvu
3. Transparentnost rada svih aktera u javnom sistemu kulture
4. Promocija i podrška izvrsnosti u kulturi
5. Promocija i osnaživanje nezavisne kulture i stvaranje podsticajne klime za dalji razvoj
6. Potreba prikupljanja, sistematizacije, produkcije i širenja znanja i informacija o sistemu kulture u BiH
7. Strateško osnaživanje međunarodne orijentacije kulturne produkcije u BiH kao i podrška njenoj promociji van granica BiH
8. Demokratizacija kulture: bolja distribucija kulturne produkcije unutar zemlje
9. Jačanje uloge javnih emitera u sistemu kulture u BiH
10. Unapređenje i zaštita prava radnika u kulturi

*Inicijativa je deo projekta CSSP koji sprovode CCI i CPCD, uz podršku USAID-a.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubns
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r