Za zajedništvo i različitost
Renovirani Gete institut u Beogradu svečano su otvorili 15. januara ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman, član Upravnog odbora Gete instituta Bruno Gros i ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, ističući značaj tog nemačkog kulturnog centra, kao i saradnju u kulturi koja pospešuje uvažavanje evropskih vrednosti i različitosti.
Ističući da je Gete institut renoviran za svega četiri meseca, Ditman je posebno naglasio značaj biblioteke tog kulturnog centra koja će, kako je izrazio uverenje, privući nove korisnike i zainteresovati ih za učenje nemačkog jezika i upoznavanje nemačke kulture. Samo u poslednjih šest meseci 2015. godine, kako je dodao, 2.500 ljudi pohađalo je kurseve nemačkog, što ukazuje na veliko interesovanje za nemački jezik i kulturu u Srbiji.
“To veliko interesovanje ne dolazi samo od sebe, već je rezultat velikog rada i zaposlenih u Gete institutu i partnera”, rekao je Ditman, dodajući da je Gete institut već gotovo 50 godina renomirani kulturni centar u Srbiji.
Član Upravnog odbora Gete instituta Bruno Gros istakao je značaj tog kulturnog centra i u jačanju evropskog zajedništva, otvorenosti i tolerancije naspram nacionalizma i ksenofobije.
Jačanju evropskih vrednosti doprineće i dva nova projekta koja su Gros i direktor Gete instituta u Beogradu Matijas Miler-Viferig predstavili ranije tokom dana, a podrazumevaju pokretanje filmske škole za mlade autore iz regiona Jugoistočne Evrope (First Film First), koju će koordinisati reditelj Stefan Arsenijević, te umetničke i urbanističke laboratorije “Actopolis”, čija je kustoskinja beogradska umetnica Boba Mirjana Stojadinović.
Značaj saradnje dve zemlje u oblasti kulture istakao je i Tasovac, navodeći da je Gete institut za 46 godina delovanja u Beogradu postao nezaobilazan element kulturnog života Beograda.
Tasovac je rekao da su mnogi pojedinci, pa i čitavi narodi skloni da kroz sopstvene naočare gledaju druge.
Gete institut, kako je istakao, ne samo što obogaćuje srpsku kulturnu scenu, već pomaže da “menjamo naočare kroz koje posmatramo svet, upoznajemo učimo i cenimo različitost kao najveće međusobno kulturno bogatstvo”.
Gete institut je, kako je istakao Tasovac, pored raznovrsnih kulturno-obrazovnih programa, uvek posvećivao posebnu pažnju povezivanju stvaralaca u dve zemlje, kulturnoj razmeni i povezivanju pojedinaca i institucija, kao i zajedničkim prjektima koji su jedan od najkonkretnijih oblika kulturnog dijaloga unutar Evrope.
Svečano otvaranje renoviranog Gete instituta, kojem su prisustvovali mnogobrojni predstavnici beogradskog kulturnog i javnog života, počelo je “Odom radosti” – hitmnom Evropske unije, u izvođenju harmonikaša Petra Marića, koji je rođen 1990. u Beogradu, a učesnik je niza međunarodnih takmičenja, među kojima je i Svetsko takmičenje za harmonikaše u Klingentalu u Nemačkoj.
*Foto: © Piroshki Photography@Goethe-Institut
(SEEcult.org)