• Search form

22.07.2018 | 17:29

Zanimljivo vreme na 58. Bijenalu umetnosti u Veneciji

Zanimljivo vreme na 58. Bijenalu umetnosti u Veneciji

Naredno, 58. Bijenale umetnosti u Veneciji biće inspirisano današnjim “zanimljivim vremenom”, obeleženim lažnim vestima, porušenim vrednostima i različitim krizama, najavio je umetnički direktor Ralf Rugof (Ralph Rugoff), predstavljajući koncept te međunarodne izložbe koja će biti održana od 11. maja do 24. novembra 2019.

Naslov 58. Bijenala umetnosti “May You Live in Interesting Times" (Da živite u zanimljivom vremenu) zasnovan je na staroj kineskoj kletvi koja se odnosi na period nesigurnosti, krize i previranja – na “interesantno vreme”, tačno kakvo je ono koje živimo danas, naveo je Rugof, direktor londonske Hejvord galerije.

“U trenutku kada digitalna diseminacija lažnih vesti i ‘alternativnih činjenica’ korodira politički diskurs i poverenje od kojeg on zavisi, vredno je pauzirati kada god je to moguće i preispitati naše referentne pojmove”, izjavio je Rugof, napominjući da 58. Bijenale ne naglašava tu temu samu po sebi, već opšti pristup umetnosti i pogled na njenu društvenu funkciju, kako u pogledu zadovoljstva koje pruža, tako i u smislu kritičkog mišljenja.

“Umetnici koji misle u ovom pravcu nude alternative značenju takozvanih činjenica, nudeći druge načine njihovog povezivanja i kontekstualizovanja”, naveo je Rugof na konferenciji za novinare, saopštilo je Bijenale u Veneciji.

Centralna izložba 58. Bijenala predstavljaće poziv publici na aktivno učešće i kreativno učešće koje pruža umetnost.

To će značiti angažovanje posetilaca u različitim susretima i događajima koji su suštinski nalik igri, uzimajući u obzir da smo, kada se igramo, najpotpunije ljudi, dodao je Rugof, navodeći da će to sve podrazumevati i zaobilaženje izložbenog formata gde god je to moguće kako bi se obezbedilo da bude što je više moguće u skladu sa karakterom umetnosti koja će biti predstavljena.

Rugof je izjavio da se nada da će naslov 58. Bijenala, za koji veruje da je dovoljno dvosmislen da bi bio zanimljiv, biti shvaćen manje kao psovka, a više kao izazov i poruka da umetnost može da bude način na koji je moguće pomoći današnjem svetu koji se suočava sa krizama i promenama koje mogu da izazovu “anksioznost, očaj i frustraciju”.

“Umetnost ne može da zaustavi uspon nacionalističkih pokreta i autoritarnih vlada u različitim delovima sveta… niti može da ublaži tragičnu sudbinu raseljenih ljudi širom sveta”, rekao je Rugof Artnetu, dodajući da umetnost možda može na posredan način da bude svojevrsni vodič o tome kako živeti i misliti u “zanimljivim vremenima”.

Rugof je napomenuo da ne misli da “umetnost treba da bude u formi novinarstva”, ali da smatra da može da da određene alatke koje nam dozvoljavaju da razvijemo suptilnije načine razmišljanja o stvarima i omoguće nam da dobijemo drugačije perspektive u našim glavama u isto vreme.

Rugof je ranije govorio o uticaju Instagrama na način na koji se doživljava umetnost, kao i o svojim planovima da istraži to pitanje bar indirektno na Bijenalu u Veneciji.

“Mislim da će biti trenutaka (na izložbi) koji će se osvrnuti na posetioca i pitanje šta njegova aktivnost stvarno znači i da li je zaista najbolji način obilaziti izložbu i fotografisati je mobilnhim telefonom i onda to postavljati na društvene medije”, rekao je Rugof, koji još drži u tajnosti umetnike koje namerava da pozove na centralnu izložbu 58. Bijenala.
Rugof, kako se čini, ne namerava da pošto-poto nastavi trend otkrivanja svojevremeno zapostavljenih umetnika, koji je zaživeo na prethodnih nekoliko bijenala,  uključujući poslednje koje je osmislila Kristin Masel (Christine Macel).

“Mislim da bijenale treba da reflektuje vreme u kojem živimo. Ako postoji neki zapostavljeni umetnik čiji se rad ođednom čini veoma interesantnim pogledom na današnje vreme, onda mislim da ima smisla da bude na izložbi. Ne želim da uključujem umetnike da bih pokušao da iznova napišem istoriju umetnosti”, rekao je Rugof.

Predsednik Bijenala u Veneciji Paolo Barata (Baratta) rekao je da ta najstarija međunarodna izložba ostaje privržena misiji da podupre i podstakne našu potrebu da vidimo dalje od očiglednog, što umetnost može da ponudi. Takođe, Bijenale treba da bude mesto gde je svaki posetilac snažno ohrabren da se suoči sa umetničkim delom.

Institucija, prostori, odabrani radovi, njihovo prostorno prestavljanje, atmosfera koja se stvara, svi ti elementi moraju da doprinesu izgradnji uslova da se posetioci osete angažovani u susretu sa umetničkim radom, rekao je Barata.

Kao i do sada, 58. Bijenale će, uz centralnu izložbu sa radovima koje odabere umetnički direktor, obuhvatati i izložbe nacionalnih paviljona u Đardinima i Arsenalu, kao i na mestima širom grada.

Pojedine zemlje već su mesecima pre proglašenja teme 58. Bijenala saopštile imena umetnika koji će ih predstavljati u nacionalnim paviljonima. Od zemalja iz regiona, to je učinila za sada samo Slovenija, koju će predstavljati Marko Peljhan, a kustos izložbe je Igor Španjol.

Na 57. Bijenalu umetnosti najboljim paviljonom proglašen je nemački sa projektom "Faust" umetnice Ane Imhof (Anne), a i Zlatnog lava na centralnoj izložbi “Viva Arte Viva” dobio je nemački umetnik Franc Erhard Valter (Franz Erhard Walther).

58. Bijenale umetnosti biće otvoreno 11. maja 2019, uz dodelu nagrada, a vernisaž za novinare, istoričare umetnosti, kustose i druge predstavnike stručne javnosti biće od 8. do 10. maja.

(SEEcult.org)

Gott liebt die Serben, Rasa Todosijevic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r