Završnica Dana Sarajeva
Festival “Dani Sarajeva u Beogradu” završava se 23. maja u Kolarčevoj zadužbini dodelom nagrade za najveći doprinos saradnji dva grada i koncertom pevačice sevdalinki Amire Medunjanin i džez pijaniste Bojana Zulfikarpašića, koji će izvesti i tradicionalne makedonske pesame. Amira Medunjanin i Bojan Z nastupili su prvi put kao duet u okviru muzičkog događaja “Xenophonia” 2009. u Sarajevu.
Festival “Dani Sarajeva u Beogradu” završava se 23. maja u Kolarčevoj zadužbini dodelom nagrade za najveći doprinos saradnji dva grada i koncertom pevačice sevdalinki Amire Medunjanin i džez pijaniste Bojana Zulfikarpašića, koji će izvesti i tradicionalne makedonske pesame.
Amira Medunjanin i Bojan Z nastupili su prvi put kao duet u okviru muzičkog događaja “Xenophonia” 2009. u Sarajevu.
Amira Medunjanin je rođena u Sarajevu u vreme kada je popularnost tradicionalne muzike u bivšoj SFRJ bila na vrhuncu, a sevdalinke je naučila od majke. Njeno pronalaženje novih konteksta i formi u okviru stotinama godina stare tradicije sevdaha potvrdio je i muzički novinar i autor Gart Kortrajt, koji ju je nazvao “bosanskom Bili Holidej”.
Nakon gostovanja na albumu Mostar Sevdah Reunion-a “A secret gate”, snimila je 2005. godine prvi samostalni album “Rosa”, a u aprilu 2009. izdala je i “Live” album, snimak koncerta na sarajevskom Jazz Festu. Istovremeno, objavila je drugi album “Zumra”, nastao u saradnji sa Merimom Ključo, svetski poznatom harmonikašicom. Taj album predstavlja inovativni pristup muzičkoj tradiciji BiH, Srbije i Makedonije.
Džez pijanista Zulfikarpašić, rođen u Beogradu 1968. godine, dobitnik je nagrade za najboljeg mladog džez muzičara Jugoslavije 1989. godine, a potom je otišao u Francusku. Prvi solo album svog “Bojan Z kvarteta” objavio je 1993. godine, 1999. u multietnički projekat “Koreni” uključio je osam muzičara iz Alžira, Turske, Makedonije i Srbije. Međunarodno priznat CD “Solobsession” snimio je 2001. godine, a naredne je dobio titulu Viteza reda umetnosti i pisma (Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres) francuske vlade i nagradu “Đango Rajnhart” (“Prix Django Reinhardt”) za muzičara godine, od Francuske džez akademije.
Evropsku džez nagradu “Hans Koler” (Hans Koller), kao najbolji evropski džez umetnik, dobio je 2005. godine, a njegovo naredno izdanje “Ksenofonija”, dobilo je nagradu “Les victoires du jazz 2007”, za najbolji album godine.
Album njegovog poslednjeg projekta “Tetrabend” (sa bruklinskim trombonistom Džošom Rozmanom, londonskim bubnjarem Sebom Rohfordom i basistom Rutom Golerom) izašao je 2009. za Universal Jazz France.
Na četvrtim “Danima Sarajeva”, koje su organizovali Inicijativa mladih za ljudska prava i Agencija za saradnju sa NVO i evropsku harmonizaciju Beograda, predstavilo se oko 300 umetnika i umetnica iz Sarajeva u okviru filmskog, pozorišnog, muzičkog programa i izložbe fotografija.
Održane su i tri panel diskusije o aktuelnim društveno-političkim temama koje su zajedničke za oba grada, a odnose se na nasilje na sportskim terenima, mogućnostima izbegavanja ponavljanja tragične prošlosti i odnosima u regionu 15 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.
Pokrenuti kao simbolično podsećanje na opsadu Sarajeva u prvoj polovini 90-ih godina prošlog veka, “Dani Sarajeva” otvoreni su 19. maja u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda izložbom “Objektiv№ 1″ grupe sarajevskih fotografa, koja nudi drugačiju, svakodnevnu sliku glavnog grada Bosne i Hercegovine.
Program “Dana Sarajeva” osmišljen je kao doprinos daljem uspostavljanju veza i podsticanja komunikacije mladih iz Bosne i Hercegovine i Srbije, zasnovane na razumevanju i prihvatanju nedavne prošlosti.
Povodom “Dana Sarajeva”, objavljen je i sadržajan festivalski magazin koji, osim programa i drugih informacija, sadrži i intervjue sa Selmom Spahić, Damirom Imamovićem, Farukom Lončarevićem, Zoranom Ćatićem, Amirom Medunjanin, Basheskiom, a dostupan je onlajn na sajtu festivala www.danisarajeva.com
(SEEcult.org)