Završnica Prenošenja plamena
Čuveni danski Odin Teatar gostuje u završnici festivala “Prenošenje plamena” beogradskog DAH teatra predstavom “Metropole pod Mesecom”, u režiji slavnog Euđenija Barbe (Eugenio), koji se time pridružio proslavi 20-godišnjice DAH-a.
Čuveni danski Odin Teatar gostuje u završnici festivala “Prenošenje plamena” beogradskog DAH teatra predstavom “Metropole pod Mesecom”, u režiji slavnog Euđenija Barbe (Eugenio), koji se time pridružio proslavi 20-godišnjice DAH-a.
Osim muzičke predstave Odin Teatra, koja će biti igrana 17. i 18. juna u Ustanovi kulture "Vuk Karadžić", zgusnuti program završnice festivala “Prenošenje plamena” obuhvata i razgovor sa Barbom u DAH Teatru u Marulićevoj, nakon diskusije o tradiciji internacionalnih pozorišnih festivala u Srbiji i radionice Daniela Benksa i Adama MekKinija.
DAH teatar će 17. juna u 11 sati izvesti i svoju predstavu “Ne/Vidljivi grad” u gradskom autobusu na liniji 26, podržanu od programa "Kultura 2007-2013" Evropske unije.
“Ne/Vidljivi grad” je projekat započet 2005. godine u Beogradu sa ciljem da multietničku strukturu gradova u Srbiji i bogatstvo različitih etničkih kultura učini vidljivijom. DAH Teatar, u saradnji sa Om Teatrom (Danska), organizacijom ArtMedia (Makedonija), Prodigal Teatrom (Velika Britanija) i asocijacijom Voix Polyphoniques (Francuska), želi tim projektom da doprinese normalizaciji odnosa različitih etničkih zajednica širom Evrope, kao i razvoju civilnog društva koje se zasniva na toleranciji.
Projekat “Ne/Vidiljvi grad” sastoji se od predstava u autobusima gradskog prevoza, koje "pričaju" multietničku istoriju gradova, kulturnih razmena i debata o međuetničkoj toleranciji, a odvijaće se u Srbiji, Danskoj, Velikoj Britaniji i Makedoniji.
Festival “Prenošenje plamena” završava se 18. juna u Bitef teatru premijerom predstave DAH Teatra “Nežno, nežno, nežnije”, u režiji Dijane Milošević.
To je koncert-predstava koja se bavi temom nostalgije i njenim uticajem na kulturnu scenu na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Koristeći formu koncerta, kao i muzičko nasleđe prostora koji je jednom bio jedinstveni kulturni prostor, predstava istražuje mogućnost postojanja kulturnog prostora koji nije ograničen geografskim i istorijskim odrednicama, već ga čine nemerljiva iskustva deljenja jednog zajedničkog fantazma o najboljoj zemlji na svetu.
Muzičko nasleđe na prostoru bivše zemlje kreće se od izvorne muzike koja se prenosila usmeno i koja na žalost nestaje, do moderne muzike koja uključuje i legendarni novi talas. Na talasu te muzike odrasla je jedna generacija i formirala svoje mesto u kulturnom životu zemlje, a nove generacije se do današnjeg dana inspirišu zanosom tog momenta.
Namera predstave je da podstakne na preispitivanje koliko su nam određena sećanja “zabranjena”, zašto nostalgija u našim prostorima nosi nužno negativnu konotaciju i kako i dalje negovati i biti ponosan na jedan deo naše kulturne tradicije koji nije podlegao destrukciji i nacionalizmu, kao što je muzička tradicija.
Izvođači su: Aleksandra Damnjanović, Jugoslav Hadžić, Nebojša Ignjatović, Sanja Krsmanović Tasić, Julijana Marković, Ivana Milenović Popović, Gorana Ćurgus i Zoran Vasiljević.
Muzika je grupe Secondhanders, a video potpisuje Anastasija Tasić, dok je scenografiju osmislio Neša Paripović, poznati beogradski umetnik i dugogodišnji saradnik DAH Teatra.
Uoči premijere predstave “Nežno, nežno, nežnije”, u DAH Teatru biće održana panel-diskusija o Nataša grupi, u okviru temata o internacionalnoj pozorišnoj mreži, a potom je predviđen razgovor s Genadijem Bogdanovim.
DAH Teatar je festivalom “Prenošenje plamena”, povodom svoje 20-godišnjice, okupio istaknute evropske pozorišne umetnike različitih generacija - od legendi do njihovih naslednika.
Kao jedina profesionalna pozorišna trupa koja traje već 20 godina, DAH Teatar projektom “Prenošenje plamena” na simboličan i na konkretan način želi da potvrdi važnost kontinuiteta umetničke pojave u kulturi.
Teme festivala i konferencije su predavanje znanja u oblasti pozorišne umetnosti, susret generacija, važnost trajanja i kontinuiteta u kulturi jedne zemlje... Takođe, ističe se i da znanje u pozorišnoj umetnosti, koje postoji samo u trenutku dok se izvodi, može da bude zabeleženo, preneto drugome i sačuvano za budućnost.
DAH Teatar osnovale su 1991. godine Jadranka Anđelić i Dijana Milošević. Glumica Maja Mitić je deo trupe od samog početka, a 1993. priključila se i Sanja Krsmanović Tasić.
Iz potrebe da proširi aktivnosti i deluje i nacionalno i internacionalno, DAH Teatar je proširio delovanje formiranjem DAH Teatra Centra za pozorišna istraživanja.
Tokom protekle dve decenije, realizovan je veliki broj projekata, predstava, gostovanja, festivala, radionica...
DAH Teatar, kao angažovano pozorište, svojim predstavama i aktivnostima gostuje širom sveta i predstavlja najznačajnije umetnike i teoretičare iz oblasti izvođačkih umetnosti.
Prema navodima DAH teatra, u kulturi u Srbiji, gde najveći problem predstavlja kontinuitet i trajanje, od izuzetnog je značaja pokazati da određeni kulturni koncept, tj. umetnička organizacija mogu da opstanu i da svojim radom inspirišu nove generacije. Upravo “Prenošenje plamena” simbolično ukazuje na važnost kontinuiteta, prožimanje iskustva i prenošenje znanja i vizije.
Od 2000. godine, kao i ovaj put, projekti DAH Teatra podržani su od Sekretarijata za kulturu grada Beograda i Ministarstva kulture Srbije, što je, kako navode u toj trupi, bio i još uvek jeste dodatni stimulans njihovom radu.
DAH Teatar je zahvalio i svima koji su podržali festival i konferenciju “Prenošenje plamena” (Rekonstrukcija ženski fond, ambasade Norveške i Meksika u Beogradu, Fondacija Kvinna till Kvinna iz Švedske, Francuski kulturni centar u Beogradu).
Partneri projekta su: Ustanova kulture “Vuk Karadžić”, Bitef teatar, Centar za kulturnu dekontaminaciju, OŠ “Kralj Petar II Karađorđević”, Ruski centar za nauku i kulturu u Srbiji i brojni medijski sponzori.
Program Festivala i konferencije “Prenošenje plamena” odvija se u sedištu DAH Teatra u Marulićevoj, u UK “Vuk Karadžić”, Bitef teatru i CZKD-u.
Sajt Dah teatra je www.dahteatarcentar.com, a program festivala i konferencije nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)