• Search form

05.03.2011 | 10:39

Završnica ZagrebDoxa

Zagrebački međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox završava se dodelom nagrada i iranskim filmom “Moj perzijski sag” Massouda Bakhshija koji predstavlja autorove maglovite mladalačke uspomene koje nisu idilične, evocirajući niz bolnih porodičnih situacija iz prošlosti sa kojima se još uvek teško nosi.

Poslednje premijere na sedmom ZagrebDoxu su filmovi Gorana Devića iz Hrvatske “Don Juan: oprostite, gospođice” i srpskog autora Željka Mirkovića “Oženiću celo selo”, koji su deo programske celine “Happy dox”.

Završnica ZagrebDoxa

Zagrebački međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox završava se dodelom nagrada i iranskim filmom “Moj perzijski sag” Massouda Bakhshija koji predstavlja autorove maglovite mladalačke uspomene koje nisu idilične, evocirajući niz bolnih porodičnih situacija iz prošlosti sa kojima se još uvek teško nosi.

Poslednje premijere na sedmom ZagrebDoxu su filmovi Gorana Devića iz Hrvatske “Don Juan: oprostite, gospođice” i srpskog autora Željka Mirkovića “Oženiću celo selo”, koji su deo programske celine “Happy dox”.

Devićev film priča je o balkanskim zavodnicima koji pohađaju kurs o zavođenju žena i njihovom odvođenju u krevet, dok Mirković u filmu “Oženiću celo selo” dokumentuje stanje u selu u okolini Niša u kojem je velik broj neženja između 30 i 60 godina.

Među atrakcijama poslednjeg festivalskog dana je i film “Stajaća vojska” italijanskih autora Enrica Parentija i Thomasa Fazija koji pokušavaju da saznaju razloge postojanja više od 700 američkih vojnih baza u 40 zemalja širom sveta.

Takođe, Silvestar Kolbas, po zanimanju direktor fotografije, potpisuje režiju, scenario i fotografiju svog autorskog filma “Ratni reporter”, intimne priče koju pripoveda prateći događaje za vreme prve godine rata u Hrvatskoj, koristeći snimke koje je sam načinio kao snimatelj HTV-a.

Publika ZagrebDoxa, koji će 6. marta prikazati nagrađena ostvarenja, može videti uoči zvaničnog zatvaranja i film “Plava plaža 2” Miroslava Mikuljana koji na originalan način obrađuje jednu samo naizgled turističku temu. Kadrovi tog filma suptilno beleže događaje u jednom danu, od svitanja do sutona.

Među filmovima uoči zatvaranja ZagrebDoxa je i “Čekajući Supermana” Davisa Guggenheima, koji je dobio Oskara za najbolji dokumentarac 2007. za film “Neugodna istina”. U “Supermenu” problematizuje američki školski sistem koji, uprkos velikim investicijama i obećanjima političara, rutinski zanemaruje milione dece.

Program “Kontroverzni dox” predstavlja u završnici film švajcarske autorke Sarah Horst “Obiteljska stvar” u kojem je oslikala tragikomičan portret porodice koja pokušava da izgradi identitet van granica uobičajenih konvencija, dok se Andris Gauja bavi u svom trećem dokumentarcu “Obiteljski instinkt” incestom u zabitom selu u Letoniji.

Festival ZagrebDox, najveći te vrste u regionu, predstavio je od 27. februara oko 150 ostvarenja iz raznih krajeva sveta, od kojih je pedesetak u međunarodnoj i regionalnoj konkurenciji.

ZagrebDox obuhvata i programe: Happy dox, Kontroverzni dox, Glazbeni globus, Teen dox, Stanje stvari i Majstori doxa, uz retrospektive (Participant Medie, Hrvatski ratni dox i radovi Nicolasa Philiberta).

Žirijem međunarodne konkurencije predsedava renomirani hrvatski filmski umetnik Eduard Galić, kome je priređena retrospektiva u sklopu programa “Majstori doxa”, a čine ga još i iranski redatelj Hamid Rahmanian - autor filma “Staklena kuća”, koji je na prošlogodišnjem ZagrebDoxu nagrađen posebnim priznanjem međunarodnog žirija, te rediteljka i filmska teoretičarka Hana Jušić.

Regionalni žiri čine mlada srpska rediteljka Milica Đenić, autorka filma “Kriva je”, koji je na 6. ZagrebDoxu nagrađen posebnim priznanjem regionalnog žirija, zatim nemački reditelj i snimatelj Wolfram Huke, čiji je dokumentarni prvenac “Tiho uklanjanje” osvojio posebno priznanje na ZagrebDoxu 2009, te hrvatski filmski i TV kritičar Dragan Jurak.

Biće dodeljen i Mali pečat - autoru/ici do 30 godina, a tu će odluku na doneti mladi žiri, koji čine studenti zagrebačke Akademije dramske umjetnosti (Đuro Gavran, Igor Bezinović, Iva Mrkić).

Nagrada “Movies that Matter” treću godinu zaredom dodeljuje se filmu koji na najbolji način problematizuje zaštitu ljudskih prava, a dodeliće je žiri koji čine istaknuti istraživački novinar Drago Hedl, koordinator Inicijative mladih za ljudska prava Mario Mažić, te voditeljka i novinarka Ida Prester.

Među gostima ZagrebDoxa bio je renomirani svetski dokumentarista Nicolas Philibert, koji je bio i najveća zvezda nedavnog 7. Festivala evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” u Beogradu.

ZagrebDox je prikazao presek njegove bogate filmografije, ali je otkazan master klas Philiberta, koji je bio planiran za 4. mart.

Kako su naveli organizatori, Philibert je iznenada morao da napusti Zagreb i vrati se u Pariz.

Među mnogobrojnim gostima 7. ZagrebDoxa bio je i slavni košarkaš Vlade Divac iz Srbije, koji je prvi put posetio Zagreb posle niza godina, povodom premijere filma “Nekoć braća” Michaela Tolajiana, u produkciji NBA Entertainmenta.

Film “Nekoć braća”, deo celine “Kontroverzni dox”, govori o prijateljstvu i odnosu dva košarkaška velikana bivše Jugoslavije i NBA lige - Divca i pokojnog Dražena Petrovića iz Hrvatske, a zbog velikog interesovanja, imao je dve projekcije.

Prošle godine je najboljim filmom ZagrebDoxa u međunarodnoj konkurenciji proglašen potresan kineski film “Žalba” Zhao Lianga o protivurečnostima današnje Kine, čija bi se radnja mogla smestiti i u većinu zemalja na prostoru bivše Jugoslavije. Taj film nagrađen je i priznanjem za najbolji film koji promoviše ljudska prava, dok je u regionalnom programu nagradu Veliki pečat osvojio austrijski “Toto” Petera Schreinera o potrazi za izgubljenim identitetom.

ZagrebDox organizuje produkcijska kuća Factum, a direktor i selektor je Nenad Puhovski.

Generalni sponzor festivala je Hrvatski Telekom, a finansijski ga podržavaju Ured za kulturu Grada Zagreba, Hrvatski audiovizualni centar i MEDIA program.

Sajt ZagrebDoxa je www.zagrebdox.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Belgrade Conceptual Artists
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r